КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3877/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Пенсійного фонду України (також - Відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Відповідача та зобов'язати його виплатити заборгованість по пенсії, яка виникла після перерахунку за рішенням суду в розмірі 128907,90 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що внаслідок перерахунку пенсії на підставі рішення суду у справі 340/4715/20 виникла заборгованість у розмірі 128907,90, яка не була виплачена. Вказує, що таку заборгованість має виплатити Пенсійний фонд України
Ухвалою суду від 27 червня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У встановлений судом строк на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог відповідач вказує, що функції з проведення виплати пенсії покладені не на Пенсійний фонд України, а на територіальний орган Пенсійного фонду України. Крім того зазначає, що рішенням у справі і 340/4715/20 ніяких зобов'язань на ПФУ не покладалось.
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 2003 року отримує пенсію за вислугу років у розмірі 50% грошового забезпечення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Рішенням суду від у справі 340/4715/20 від 08 грудня 2020 року Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено, та вирішено:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 02.10.2020 року №15/10261/Мст;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 02.10.2020 року №15/10261/Мст з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Внаслідок проведення перерахунку з вказаним рішенням суду утворилась заборгованість по пенсії у розмірі 128907,90 грн (а.с.7).
У відповідь на звернення позивача до відповідача про виплату вказаної заборгованості було зазначено, що виплата заборгованості буде проведення в межах бюджетних асигнувань та черговості виконання рішень судів (а.с.8).
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (надалі - Закон України № 2262-ХІІ).
В силу приписів ст.52 Закону № 2262-ХІІ, що регулюють порядок виплати пенсії, пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства Державний ощадний банк України за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.
Вказана вище норма статті 52 Закону № 2262-ХІІ у 2021 році не зазнавала будь-яких змін.
Пенсійний фонд України в свою чергу, у розумінні п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280 (далі - Положення №280) та ст. 58 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно з пунктами 4,7 Положення №280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.
Як встановлено п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року) територіальними органами Пенсійного фонду України є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
У відповідності до пп.5 п.4 Положення № 28-2, головні управління Фонду відповідно до покладених на завдань здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Суд зазначає, що функції з проведення виплати пенсії покладені не на Пенсійний фонд України, а на територіальний орган Пенсійного фонду України.
Слід зазначити, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі № 340/4715/20, на яке посилається у позовній заяві позивач, зобов'язань на Пенсійний фонд України не покладалося, Пенсійний фонд України не був учасником зазначеної справи.
Як вбачається з вищенаведеного судового рішення, зобов'язання з перерахунку та виплати пенсії Позивачу покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Верховний Суд в постанові від 20.12.2018 № 2а/155/17/2015 (в ЄДРСР № 78771615) вказав, що подання окремого позову про зобов'язання пенсійного органу виконати судове рішення свідчить про обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав, оскільки не відновлює і не може відновити порушені, на думку позивача, права, свободи та інтереси, які вже були захищені судом у іншій справі.
Отже, вимоги Позивача щодо виплати заборгованості у сумі 128907,90 грн, нарахованої на виконання рішення суду виходять за межі повноважень Фонду.
Отже, з урахуванням вищенаведених законодавчих приписів, суб'єктом, який має повноваження щодо виплати перерахованої пенсії позивача є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як територіальний орган Пенсійного фонду України.
Частинами першою та другою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи, аргументи позивача щодо невиплати заборгованості не знайшли свого підтвердження, а відповідач - в повній мірі довів правомірність своїх дій.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог.
Судом не встановлено судових витрат, які б підлягали розподілу.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО