ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
13.09.2023Справа № 910/9840/23
за позовом фізичної особи-підприємця Григорчука Юрія Володимировича
до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району міста Києва"
про зобов'язання укласти додаткову угоду
Суддя Зеленіна Н.І.
Секретар судового засідання Рєпкіна Ю.Є.
Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Фізична особа-підприємець Григорчук Юрій Володимирович звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про зобов'язання Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації укласти додаткову угоду про продовження договору оренди нерухомого майна №395 від 10.11.2015 з ФОП Григорчук Ю.В. на умовах та за результатами аукціону LLP001-UA-20220126-48631 щодо оренди нежитлового приміщення загальною площею 21,18 кв.м, що знаходиться за адресою у місті Києві: вул. Г. Юри, 9 б, літ. Б.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 26.07.2023.
20.07.2023 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог.
24.07.2023 через відділ діловодства суду від третьої особи надійшли письмові пояснення по суті спору.
26.07.2023 через відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів.
Протокольною ухвалою суду від 26.07.2023 відкладено підготовче засідання на 29.08.2023.
22.08.2023 через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьої особи - ТОВ "Е-Тендер" та відповідь на відзив.
29.08.2023 через відділ діловодства суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Протокольною ухвалою суду від 29.08.2023 відмовлено у задоволенні клопотання про залучення третьої особи, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.09.2023.
У судовому засіданні 13.09.2023 суд заслухав вступні слова представників сторін, дослідив зібрані в матеріалах справи докази, заслухав пояснення представників сторін, як щодо дослідження доказів, так і по суті позовних вимог та заперечень проти позову.
У судовому засіданні 13.09.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
10.11.2015 між Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" (балансоутримувач), та фізичною особою-підприємцем Григорчуком Юрієм Володимировичем (орендар) було укладено договір №395 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: вул. Гната Юри, 9Б, літ. Б, для розміщення пункту прийому вторсировини.
Відповідно до п. 9.1 договору, сторони домовились, що договір є укладеним з моменту підписання і діє з 31.03.2015 до 29.03.2018.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 9.7 договору).
Відповідно до п. 9.7 договору, строк договору було продовжено до 28.03.2021. Указані обставини сторонами не заперечуються.
З 01.02.2020 введено в дію Закон України "Про оренду державного та комунального майна". За приписами п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
17.01.2022 Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація видала розпорядження №20 "Про деякі питання оренди майна територіальної громади міста Києва", яким оголошено аукціон на продовження договору оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Гната Юри, буд. 9, літера Б, площею 21,18 кв.м.
У аукціоні взяли участь два учасника - ТОВ "Буддизайн-21" та ФОП Григорчук Ю.В.
Відповідно до протоколу про проведення аукціону №LLP001-UA-20220126-48631 переможцем аукціону визнано учасника - ТОВ "Буддизайн-21".
Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією не укладено договір із переможцем аукціону - ТОВ "Буддизайн-21".
На переконання позивача, в результаті неукладення договору із ТОВ "Будддизайн-21", він автоматично став переможцем аукціону, а тому і ним має бути укладено додаткову угоду про продовження строку дії договору оренди. Проте, відповідач відмовляється від укладення додаткової угоди про продовження строку ді ї договору, що і стало підставою для звернення позивача до суду із позовною заявою.
Заперечуючи проти позову відповідач зазначає, що вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки позивач не є переможцем аукціону; під час аукціону позивачем не здійснено жодного кроку аукціону; позивачем не виконано умови щодо реалізації переважного права чинного орендаря, не надано згоду на сплату орендної плати, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію. Окрім того, за результатами аукціону, він є таким, що не відбувся.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З 01.02.2020 введено в дію Закон України "Про оренду державного та комунального майна". За приписами п. 2 Прикінцевих та перехідних положень закону договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом (абз. 3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закон).
Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені (абз. 4 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закон).
Відповідно до ст. 18 Закон України "Про оренду державного та комунального майна" продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством. Договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем. Рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною другою цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування. Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття або погодження представницьким органом самоврядування чи визначеними ним органами, становить 60 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. Будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті, приймається з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація про: наявність або відсутність заборгованості зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки; факти суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов'язкових за договором платежів; результати перевірок, які балансоутримувач та/або орендодавець здійснювали протягом строку оренди, а також інформація про цільове призначення, за яким об'єкт оренди фактично використовувався протягом строку оренди. У разі якщо перевірками виявлено порушення умов договору оренди, зазначається інформація про вжиті орендарем заходи для припинення порушення або про те, що порушення тривало і після строку, визначеного орендодавцем або балансоутримувачем для усунення порушення. Строк на усунення виявлених порушень не може перевищувати 30 календарних днів з дати отримання орендарем відповідного припису. Порядком передачі майна в оренду можуть бути встановлені додаткові вимоги до довідки балансоутримувача та порядку її подання. Договори, що продовжуються відповідно до частини другої цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду. Орендна плата за договором, який може бути продовжений відповідно до частини другої цієї статті, встановлюється одним із таких способів: на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується, якщо такий договір було укладено на аукціоні або конкурсі; на підставі застосування чинної на момент продовження договору орендної ставки до ринкової вартості об'єкта оренди, оцінка якого має бути здійснена на замовлення орендаря в порядку, визначеному цим Законом та Методикою розрахунку орендної плати, крім випадків, коли розмір такої орендної плати є нижчим за розмір орендної плати договору, що продовжується. У такому разі орендна плата встановлюється на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується. Орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу четвертого частини сьомої цієї статті, зобов'язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт. Порядком передачі майна в оренду (для державного майна) або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (для комунального майна) на орендаря може бути покладений обов'язок подачі додаткових документів разом із заявою про продовження договору оренди, що продовжується відповідно до частини другої цієї статті. Після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець (або представницький орган місцевого самоврядування чи визначені ним органи) згідно з Порядком передачі майна в оренду приймає одне з таких рішень: про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем; про відмову у продовженні договору з підстав, передбачених статтею 19 цього Закону. Зміст оголошення, особливості проведення аукціону на продовження договору оренди, порядок компенсації вартості невід'ємних поліпшень та застосування переважного права чинного орендаря на продовження договору оренди в ході аукціону визначаються Порядком передачі майна в оренду. У разі якщо об'єкт не було передано в оренду за результатами аукціону, проведеного згідно з частиною десятою цього Закону, протягом п'яти робочих днів з дати формування протоколу про визнання аукціону таким, що не відбувся, публікується оголошення про проведення аукціону та здійснюється проведення аукціону відповідно до статті 13 цього Закону.
Відповідно до п. 143 Порядку, орендар, що має намір продовжити договір оренди, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та повідомляє про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.
Доказів звернення позивача до відповідача із відповідною заявою про продовження договору оренди у передбачений строк матеріали справи не містять.
Відповідачем було прийнято розпорядження №20 "Про деякі питання оренди майна територіальної громади міста Києва" від 17.01.2022 про оголошення аукціону на продовження договорів оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Києва, а саме нежитлового приміщення за адресою: м. Київ, вул. Гната Юри, буд. 9-Б, літ. Б, 1 поверх, площею 21,18 кв.м.
У аукціоні взяли участь два учасника: ТОВ "Буддизайн-21" та ФОП Григорчук Ю.В.
Відповідно до протоколу про проведення аукціону №LLP001-UA-20220126-48631 від 15.02.2022, переможцем аукціону визнано ТОВ "Буддизайн-21" із ціновою пропозицією 4 000 грн.
Наслідки перемоги у аукціоні не чинного орендаря врегульовані пунктом 151 Порядку передачі майна в оренду, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483. Зокрема, якщо переможцем став інший учасник аукціону, договір з чинним орендарем припиняється у зв'язку із закінченням строку, на який його укладено. При цьому якщо строк дії договору оренди з чинним орендарем закінчився, такий договір вважається продовженим до моменту укладення договору з переможцем аукціону або до моменту настання випадку, передбаченого пунктом 152 цього Порядку. Таке продовження договору оренди з чинним орендарем (до моменту укладення договору з переможцем аукціону або до моменту настання випадку, передбаченого пунктом 152 цього Порядку) спрямовано на ефективне використання майна та забезпечення його економічної рентабельності для власника протягом всього періоду.
За приписами пункту 152 Порядку аукціон на продовження договору оренди визнається таким, за результатами якого об'єкт не було передано в оренду, в разі: відсутності учасників аукціону; ненадходження від жодного учасника аукціону цінової пропозиції, нездійснення жодним учасником кроку аукціону; закінчення аукціону без визначення переможця за умови настання випадку, передбаченого абзацом першим пункту 76 цього Порядку щодо чинного орендаря.
Згідно з абзацом першим пункту 76 Порядку у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 4 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев'ятою статті 13 Закону, орендодавець завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору оренди в електронну торгову систему. Орендодавець завантажує рішення про відмову від укладення договору оренди також у разі, коли переможець електронного аукціону не сплатив авансовий внесок та вартість невід'ємних поліпшень відповідно до пункту 80 цього Порядку (у разі проведення електронного аукціону на продовження договору оренди). Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орендодавець складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему.
27.04.2023 Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією було складено акт про відмов від підписання договору оренди, акту приймання-передачі нерухомого майна, що належить до комунальної власності за результатами електронного аукціону №LLP001-UA-20220126-48631.
Відповідно до протоколу про результати електронного аукціону №LLP001-UA-20220126-48631 від 27.04.2023, статус електронного аукціону є таким, що не відбувся.
Окрім того, матеріали справи не містять доказів на підтвердження реалізації позивачем свого переважного права на продовження строку дії договору.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновків, що орендарем не дотримано встановленого законодавством порядку продовження строку дії договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором, та результати проведеного аукціону на час звернення до суду із даним позовом не скасовані, аукціон є таким, що не відбувся. Означене відповідно до положень статті 18 Закону унеможливлює продовження строку його дії на той самий термін і на тих самих умовах.
Доводи позивача про порушення порядку проведення аукціону судом відхиляються, оскільки позивачем відповідних вимог про визнання результатів аукціону недійсними не заявлено, та суд позбавлений можливості виходити за межі позовних вимог та надавати оцінку законності процедури аукціону.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця Григорчука Юрія Володимировича до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про зобов'язання укласти додаткову угоду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 27.09.2023.
Суддя Н.І. Зеленіна