Провадження № 3/742/1953/23
Єдиний унікальний № 742/4702/23
Постанова
Іменем України
27 вересня 2023 року м. Прилуки Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Бездідько В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 , місце роботи: не повідомив,
за ч.1 ст. 130, ч. 4 ст. 121 та ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
04.09.2023 року до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області надійшли справ №742/4702/23 (провадження №3/742/1953/23), №742/4706/23 (провадження №3/742/1955/23), №742/4708/23 (провадження №3/742/1957/23) про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 126 та ч. 4 ст. 121 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність об'єднання справ про адміністративні правопорушення, які були складені щодо ОСОБА_1 в одне провадження, виходячи з наступного.
Нормами чинного Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено права на об'єднання справ про адміністративні правопорушення.
Проте, відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
29.08.2023 близько 07 год 03 хв в м. Прилуки по вул. Костянтинівській водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013, н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя) від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР.
29.08.2023 близько 07 год 03 хв в м. Прилуки по вул. Костянтинівській водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013, н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим у праві керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1 ПДР України.
29.08.2023 близько 07 год 03 хв в м. Прилуки по вул. Костянтинівській водій ОСОБА_1 повторно протягом року керував автомобілем ВАЗ 21013, н.з. НОМЕР_1 , у якому був відсутній задній правий бризговик, чим порушив вимоги п. 31.4.7 «е» ПДР України.
Своїми діями гр. ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.130, ч. 3 ст.126 та ч. 4 ст. 121 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причин своєї неявки суду не повідомив, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлений, а оскільки відповідно до ст.268 КУпАП явка в судове засідання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даний вид правопорушення, не є обов'язковою, то суд вважає можливим розглянути даний матеріал у його відсутності.
Всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч. 3 ст.126, ч. 4 ст. 121 КУпАП.
Складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.126 КУпАП, є керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.121 КУпАП, є повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Згідно з диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення ним інкримінованих адміністративних правопорушень підтверджується сукупністю зібраних та досліджених матеріалів справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення серії ААД №004173, ААД №004202, ААД №004172 від 29.08.2023 року, постановою, відеозаписом, які згідно ст.251 КУпАП є належними доказами в адміністративній справі.
За встановлених фактичних обставин справи беззаперечно встановлено, що водій ОСОБА_1 не маючи права керування транспортним засобом, перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, керував транспортним засобом, який має технічні несправності, та відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння.
Вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Вирішуючи питання про призначення адміністративного стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер та суспільну небезпечність вчинених адміністративних правопорушень, ступінь вини та відношення до скоєного, особу правопорушника: працездатний вік та соціальне положення, майновий стан, свідоме ігнорування норм Правил дорожнього руху, приходить до переконання про доцільність призначення адміністративного стягнення в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме ч.1 ст.130 КУпАП, відповідно до ст.24 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно ст.40-1КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст.23,33,36, 40-1, ч.3 ст. 126, ч.1 ст.130,, ч. 4 ст. 121, ст.283-285КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 126 та ч. 4 ст. 121 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік;
- за ч. 3 ст. 126 КУпАП - у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці;
- за ч. 4 ст. 121 КУпАП - у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень з позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці;
- на підставі ст. 36 КУпАП, остаточно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 гривень 80 коп.
Справи про адміністративні правопорушення №742/4702/23 (провадження №3/742/1953/23), №742/4706/23 (провадження №3/742/1955/23), №742/4708/23 (провадження №3/742/1957/23) щодо ОСОБА_1 - об'єднати в одне провадження і рахувати за №742/4702/23 (провадження №3/742/1953/23).
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Володимир БЕЗДІДЬКО