Постанова від 13.09.2023 по справі 380/3947/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/3947/21 пров. № А/857/11017/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р. Й.,

суддів Ільчишин Н. В.,

Носа С. П.,

з участю секретаря судового засідання Петрунів В. І.,

представника відповідача Кожухар І. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 червня 2023 року (постановлену у м. Львові суддею Карп'як О. О.) про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 380/3947/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 грудня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки, виготовленої Департаментом персоналу Міністерством внутрішніх справ України від 26 лютого 2021 року № 22/6-1141, про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.12.2019, на підставі довідки № 22/6-1141 від 26 лютого 2021 року, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Львівським окружним адміністративним судом 15.09.2021 видано виконавчі листи з примусового виконання рішення у справі № 380/3947/21.

15.02.2022 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду позивачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2021.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року, яку постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2022 року залишено без змін, заяву задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 10 червня 2021 року у справі № 380/3947/21, у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року, прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду в адміністративній справі № 380/3947/21 від 10.06.2021.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2022 у справі № 380/3947/22 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року про прийняття звіту про виконання рішення суду у справі № 380/3947/21 скасовано та встановлено новий місячний строк з дня прийняття цієї постанови для подання звіту до суду першої інстанції про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 червня 2021 року в справі № 380/3947/21.

18.10.2022 на адресу суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2022 у справі № 380/3947/21.

14.11.2022 на адресу суду позивач подав заяву, в якій просив не приймати поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та розглянути питання про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за невиконання судового рішення в справі № 380/3947/21.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2022, у задоволенні клопотання позивача про застосування штрафу відмовлено.

Відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення суду, поданого 18.10.2022.

Встановлено новий місячний строк з дня прийняття цієї ухвали для подання звіту до суду про виконання рішення від 10.06.2021 у справі № 380/3947/21.

На адресу суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало звіт на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2022 у справі № 380/3947/21.

28.03.23 ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій просив не приймати поданий звіт Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області, так як дане рішення суду виконане не було у повному обсязі.

Також просив розглянути питання накладення штрафу на керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області, за не виконання судового рішення по справі № 380/3947/21.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у задоволенні клопотання позивача про застосування штрафу відмовлено.

Відмовлено у прийнятті звіту на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2022 у справі № 380/3947/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати до суду у 30-ти денний строк з дня прийняття цієї ухвали для подання звіту до суду про виконання рішення від 10.06.2021 у справі № 380/3947/21.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі №380/3947/21 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 380/3947/21 повернуто скаржнику.

04.05.2023 на адресу суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано звіт на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі № 380/3947/21.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2023 відмовлено у прийнятті звіту на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі № 380/3947/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати до суду у 30-ти денний строк з дня прийняття цієї ухвали для подання звіту до суду про виконання рішення від 10.06.2021 у справі № 380/3947/21.

Не погодившись із зазначеною ухвалою, її оскаржило ГУ ПФУ у Львівській області, яке вважає, що судове рішення першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, а висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи, у зв'язку з чим просило ухвалу суду першої інстанції скасувати.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 у справі № 380/3947/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі довідки від 26.02.2020 № 22/61-1141 про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України. З 01.09.2021 розмір пенсійної виплати становить 14997,24 грн та отримується ОСОБА_1 щомісячно. Доплата за період з 01.12.2019 по 31.08.2021 становить 174 302,33 грн та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України. Про виконання рішення суду та порядок виплати нарахованих коштів ОСОБА_1 повідомлено листом від 09.08.2021 № 1300-5308-8/70818 з долученням відповідних розрахунків.

Щодо виплати цих коштів зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України. Згідно зі ст. 23, п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України.

Вказує на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось з листом від 21.04.2023 №1300-5902-5/57028 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів у сумі 174 302,33 грн, тому вважає, що ним вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду в межах покладених зобов'язань та відповідно до вимог чинного законодавства.

У судовому засіданні представник апелянта підтримала вимоги апеляційної скарги із аналогічних підстав; просить апеляційну скаргу задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальний Закон, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно частини другої статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною другою статті 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний Бюджет України на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

З наведеного видно, що виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Згідно пунктів 3, 4 статті 22 Бюджетного кодексу України управління отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про державний бюджет України.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону Про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Судом встановлено, що згідно проведеного позивачу перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 31.10.2021, нарахована на виконання рішення суду сума доплати становить 174 302,33 грн. Рішення включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою і згідно пояснень відповідача нарахована сума буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

На підтвердження своїх доводів скаржник надав до суду Звіт про виконання бюджету ПФУ за 2022 рік та План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2023 рік.

З метою належного виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося з листом від 21.04.2023 № 1300-5902-5/57028 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів у сумі 174 302,33 грн.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинило конкретні, необхідні та можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 червня 2021 р. у справі № 380/3947/21, а тому суд вважає, що поданий ним звіт необхідно прийняти.

Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про прийняття звіту на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі № 380/3947/21.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити.

Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 червня 2023 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 380/3947/21 скасувати.

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду в адміністративній справі № 380/3947/21 від 10.06.2021.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді Н. В. Ільчишин

С. П. Нос

Постанова складена у повному обсязі 25 вересня 2023 року.