ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/3424/23 пров. № А/857/9657/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Ніколіна В.В.,
суддів - Гінди О.М., Пліша М.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року (суддя -Крутько О.В., м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у лютому 2023 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФУ у Львівській області), в якому просив:визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФУ у Львівській області № 913280123061 від 23.11.2022; зобов'язати ГУПФУ у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 15.12.1993 № 3723 XII, з дня звернення із заявою від 18.03.2022 р. та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум, ОСОБА_1 за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Х1І з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.03.2022 № 8 та від 11.03.2022 № 9, виданих Управлінням соціального захисту населення Самбірської РДА Львівської області. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ГУПФУ у Львівській області неправомірно не враховано для обчислення пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Стверджує, що працював та отримував за останнім місцем роботи в Ільницькій сільській раді «гірський» підвищений оклад, з якого розраховувались додаткові види заохочень (надбавка за вислугу років, премії) та сплачувались страхові внески. Тому вважає, що має право на гарантії та пільги відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів України». Позивач звертає увагу, що довідки про складові заробітної плати № 8 та № 9 видані Управлінням соціального захисту населення Самбірської РДА Львівської області відповідають формам, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що в довідці № 8 від 11.03.2022 вказані суми посадового окладу, надбавка за ранг посадової особи органів місцевого самоврядування та надбавки за ранг станом на 11.03.2022 за посадою сільського голови Ільницької сільської ради Турківського району Львівської області, який на цю дату не є посадовою особою державної служби, тому вважає, що зазначені виплати не можуть братися до уваги. У довідці № 9 від 11.03.2022 вказані суми інших виплат не за посадою державного службовця, а за посадою посадової особи органів місцевого самоврядування.
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
18.03.2022 позивач у зв'язку з настанням віку понад 62 роки, наявного загального стажу та стажу державної служби, визначених ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» звернувся до відділу обслуговування громадян № 20 (сервісний центр) м. Турка Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». За принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача було визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області.
Відповідно до рішення відділу перерахунку пенсій управління пенсійного забезпечення громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області №913280123061 від 30.03.2022 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви, оскільки відповідно до Закону України «Про державну службу» в нього відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців та станом на 01.05.2016 не займав посаду державної служби.
Не погодившись з такими діями суб'єктів владних повноважень позивач звернувся до суду з позовом, якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №913280123061 від 30.03.2022 Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи на виборній посаді Ільницького сільського голови з 04.07.2001 по 24.11.2010 і вирішити питання про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХП «Про державну службу» з 18.03.2022 згідно поданої заяви, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Управлінням соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області;
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2022 у справі № 380/6965/22 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення №913280123061 від 30.03.2022 Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, з дня звернення із заявою від з 18.03.2022, зарахувавши стаж роботи на посаді сільського голови Ільницької сільської ради з 04.07.2001 по 24.11.2010 до стажу державної служби. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У рішенні вказано, що оскільки позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ через відсутність підстав, позовна вимога про зобов'язання відповідача призначити та виплатити пенсію з урахуванням конкретних довідок про складові заробітної плати є передчасною.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 23.11.2022 № 913280123061 про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» з дня звернення із заявою від 18.03.2022 та зараховано стаж роботи на посаді сільського голови Ільницької сільської ради з 04.07.2001 по 24.11.2010 до стажу державної служби, про що позивача повідомлено листом від 30.12.2022 № 1300-5307-8/125163. У наведеному листі також вказано, що оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі № 380/6965/22 не містить зобов'язання щодо врахування для обчислення пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця розмір пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (з врахуванням стажу роботи на посаді сільського голови Ільницької сільської ради з 04.07.2001 по 24.11.2010 до стажу державної служби) складає: з 18.03.2022 - 1934,00 грн., з 01.07.2022 - 2027,00 грн. Позивачу проводиться виплата пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 6206,45 грн. з 01.03.2022, 6219,84 грн. з 01.07.2022 та 6229,34грн. з 01.12.2022.
Не погодившись з діями відповідача щодо призначення пенсії без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії, і відповідач не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач допустив порушення права позивача на належний розмір пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016 та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII "Про державну службу" (далі - ЗУ № 3723-XII).
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015. Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Право особи на зарахування при обчисленні ОСОБА_1 страхового стажу та стажу, що дає право на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, періоду роботи позивача на посаді голови Ільницької сільської ради з 04.07.2001 по 24.11.2010 встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2022 у справі № 380/6965/22.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З урахуванням висновків Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2022 у справі № 380/6965/22, яким зараховано до стажу державного службовця період роботи позивача на посаді голови Ільницької сільської ради з 04.07.2001 по 24.11.2010, позивач має право на призначення йому пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-ХІІ з 18.03.2022.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
На виконання вимог Порядку № 622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад № 750 (далі - Порядок № 750).
Відповідно до пункту 7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 750 для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Відповідно до пункту 6. Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Довідки про складові заробітної плати № 8 та № 9 видані Управлінням соціального захисту населення Самбірської РДА Львівської області відповідають формам, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Суд першої інстанції вірно зазначає, що згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії, і відповідач не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач допустив порушення права позивача на належний розмір пенсії.
У випадку сумнівів у правильності наведених у довідках сум пенсійний орган був вправі вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевірити обґрунтованість їх видачі (п.4.2, 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення прозадоволення адміністративного позову.
В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.
Міркування і твердження відповідача не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.
Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.
Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.
Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року в справі №380/3424/23- без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя В. В. Ніколін
судді О. М. Гінда
М. А. Пліш