Постанова від 26.09.2023 по справі 460/7588/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 рокуЛьвівСправа № 460/7588/23 пров. № А/857/12723/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кузьмича С. М.,

суддів Запотічного І.І., Матковської З.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27 червня 2023 року (ухвалене головуючим - суддею Гудима Н.С. у м. Рівне) у справі № 460/7588/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови комісії з реорганізації Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:

визнати протиправною бездіяльності щодо ненадання довідки про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) з врахуванням всіх сум нарахованої заробітної плати, зокрема, премії та надбавки за особливості проходження служби у відповідності до норм постанови № 100 та № 704;

зобов'язати відповідача надати довідку про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) з врахуванням всіх сум нарахованої заробітної плати, зокрема, премії та надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що позивач звернувся до відповідача про надання йому довідки про розмір середньої заробітної плати. Стверджує, що має право на включення у таку довідку надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі не менше 10% від посадового окладу, однак такі складові відсутні у наданій йому довідці.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 27.06.2023 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що надбавка за особливості проходження служби та премія повинна відображатися в довідці про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) лише у випадку її нарахування і виплати за час служби та при встановленні відповідним наказом. Натомість жодних доказів, що позивачу в період з 23.10.2020 по 23.12.2020 встановлювалася, нараховувалася та виплачувалася надбавка за особливості проходження служби та премія, відомостей про їх розмір, позивачем суду не надано, матеріали справи не містять та судом в ході розгляду справи не здобуто.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах податкової міліції територіальних органів Державної фіскальної служби України, зокрема, в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби та ГУ ДФС у Донецькій області з жовтня 2017 року по 23 грудня 2020 року. У період з 23 жовтня по 23 грудня 2020 року перебував у розпорядженні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Згідно з наказом в.о. начальника, голови комісії з реорганізації Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 333-о від 11.12.2020 старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, звільнено з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 підпунктом «ж» (за власним бажанням) 23.12.2020.

23.02.2023 головою комісії з реорганізації Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби позивачу видано довідку №1, згідно з якою розмір місячного грошового забезпечення старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 станом на день його звільнення зі служби складав 8781 грн, в т.ч. оклад - 5500 грн, надбавка за спеціальне звання - 1200 грн, надбавка за вислугу років 30% - 2010 грн; розмір одноденного забезпечення - 395, 91 грн (8710, 00 грн/22 - кількість робочих днів в грудні).

Згідно з довідкою про розрахунок на час звільнення № 2 від 23.02.2023, виданою головою комісії з реорганізації Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, за період з 23 жовтня по 23 грудня 2020 року старшому лейтенанту податкової міліції ОСОБА_1 станом на день звільнення зі служби здійснено розрахунок грошового забезпечення у розмірі 29727,08 грн (в т.ч. грошове забезпечення за 6 робочих днів в жовтні - 2488, 58 грн, грошове забезпечення за листопад - 8710 грн, грошове забезпечення за 18 робочих днів в грудні - 6816,52 грн та грошова компенсація за невикористані відпустки 42,5 доби у розмірі 11711, 98 грн).

03.03.2023 позивач звернувся до Бюро економічної безпеки України, голови комісії з реорганізації Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з заявою про надання оновленої довідки про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) з врахуванням всіх сум нарахованої заробітної плати, зокрема, премій та надбавок за особливості проходження служби у відповідності до норм постанови КМУ від 08.02.1995 №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» та постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Листом від 13.03.2023 № 18/23 відповідачем повідомлено, що довідки про розмір місячного та одноденного грошового забезпечення і про розрахунок на час звільнення, виданих на ім'я ОСОБА_1 , що надіслані листом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 23.02.2023 № 14/23, сформовані згідно з нормативно-правовими та відомчими актами про оплату праці осіб рядового і начальницького складу, що проходили службу, зокрема, в підрозділах податкової міліції органів Державної фіскальної служби, із зазначенням у виданих довідках конкретних норм акту.

14.03.2023 позивач звернувся до Міністерства фінансів України з запитом про надання публічної інформації, а саме: вказати розмір надбавки за особливості проходження служби відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», який встановлювався для співробітників податкової міліції ДФС та її територіальних управлінь.

У відповідь на вказаний запит листом від 20.03.2023 № 16040-03-10/7492 Міністерство фінансів України повідомило, що відповідно до пп.1 п.5 Постанови № 704, право встановлювати розмір надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання та залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою. Таким чином, в ДФС та її територіальних органах розмір надбавки за особливості служби буде суттєво різним. Вказано, що нa виконання постанови КМУ від 21.07.2021 № 761 «Про внесення зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 № 85» працівники ДФС та її територіальних органів, у тому числі, які входили до складу комісії з реорганізації ДФС, станом на 31.12.2021 були вивільнені, а ДФС та її територіальними органами припинено виконання функцій центрального органу виконавчої влади.

У зв'язку з цим, було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 № 8 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 15.05.2019 № 395 і від 28.10.2021 № 1127», якою директора Департаменту фінансово-економічного планування, аналізу та майнових відносин Міністерства фінансів ОСОБА_2 затверджено голову комісії з реорганізації ДФС. Однак, новопризначеному Голові комісії від попереднього Голови комісії не була передана значна частина документів, зокрема, документи, що підтверджують встановлення працівникам податкової міліції ДФС та ї територіальних органів надбавки за особливості проходження служби. З огляду на це, повідомлено, що в комісії з реорганізації ДФС відсутня запитувана позивачем інформація.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання довідки про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) з урахуванням премії та надбавки за особливості проходження служби протиправною, позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 357 Податкового кодексу України форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності з 01.03.2018.

Постановою № 704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Пунктом 6 Постанови №704 передбачено виплату надбавок і доплат, зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

На виконання Постанови № 704 наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 № 616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (далі - Порядок № 616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.

Відповідно до розділу 1 Порядку № 616 місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, встановлене на дату настання події, без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення. При цьому до місячного грошового забезпечення премія включається у розмірі, нарахованому у місяці, що передує події.

Згідно з п. 3 розділу І Порядку № 616 грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.

За правилами розділу ІІ Порядку № 616 посадові оклади особам начальницького складу податкової міліції встановлюються залежно від займаних ними посад у розмірах, установлених додатками 9-11 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704) та визначених у штатних розписах відповідних органів ДФС, з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до п. 2 розділу IV Порядку № 616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.

Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Надбавка встановлюється та виплачується на підставі наказу, зокрема, територіального органу ДФС - для керівників, заступників керівників та інших осіб начальницького складу податкової міліції структурних підрозділів цього територіального органу ДФС, а також для перших заступників, заступників керівників територіальних органів ДФС нижчого рівня за поданням, погодженим першим заступником або заступником керівника територіального органу ДФС відповідно до розподілу обов'язків. Подання про встановлення надбавки для керівників, заступників керівників та інших осіб начальницького складу податкової міліції структурних підрозділів територіального органу ДФС готує відповідний самостійний структурний підрозділ територіального органу ДФС та підписує керівник такого підрозділу.

Подання про встановлення надбавки першим заступникам, заступникам керівників територіальних органів ДФС нижчого рівня готує служба управління персоналом цього територіального органу ДФС та підписує керівник такого органу.

Проект наказу про встановлення надбавки готує бухгалтерська служба відповідного органу ДФС на підставі подань. Проект наказу про встановлення надбавки особам начальницького складу податкової міліції підрозділів оперативного документування готує управління оперативного документування Головного оперативного управління ДФС на підставі подань.

У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується. У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається.

Надбавку може бути переглянуто у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення. Надбавка не виплачується у разі оголошення догани, суворої догани або попередження про неповну посадову відповідність у місяці, в якому накладено зазначені стягнення, на підставі наказу органу ДФС, визначеного пунктом 3 цієї глави, про накладення таких дисциплінарних стягнень, в якому окремо зазначається про невиплату надбавки.

Подання мають містити обґрунтування для встановлення надбавки або перегляду її розміру.

Таким чином, надбавка за особливості проходження служби має не обов'язковий характер та її розмір і встановлення може регулюватися залежно від фонду грошового забезпечення, якості роботи і виконаних завдань працівником.

Відповідно до п. 9 розділу IV Порядку № 616 преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС.

Відтак, вірним є висновок суду першої інстанції преміювання посадових осіб податкової міліції також не є сталою величиною їх грошового забезпечення та залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.

Разом з цим, встановлені обставини справи в їх сукупності дають підстави для висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія повинна відображатися в довідці про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) лише у випадку її нарахування і виплати за час служби та при встановленні відповідним наказом.

Однак, суд першої інстанції дійшов висновку, що жодних доказів того, що позивачу в період з 23.10.2020 по 23.12.2020 встановлювалася, нараховувалася та виплачувалася надбавка за особливості проходження служби та премія, відомостей про їх розмір, позивачем суду не надано, матеріали справи не містять та судом в ході розгляду справи не здобуто.

Більше того, апеляційний суд вважає за потрібне зазначити, що і відповідачем на вимогу суду першої інстанції не було надано жодних доказів, що позивачу в період з 23.10.2020 по 23.12.2020 встановлювалася, нараховувалася та виплачувалася надбавка за особливості проходження служби та премія.

Проте, ОСОБА_1 до апеляційної скарги додав копії розрахункових листів, в тому числі за спірний період, які долучено до листа Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 04.04.2023 № 23/23 із зазначенням в них про нарахування позивачем надбавки за особливості проходження служби та премії.

Відтак, судом першої інстанції не в повній мірі було досліджено твердження позивача про наявність чи відсутність нарахувань надбавки за особливості проходження служби та премії на користь останнього.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки під час апеляційного розгляду справи було встановлено, що позивачу здійснювалось нарахування надбавки за особливості проходження служби та премії то такі мають відображатися в довідці про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення), як це констатував суд першої інстанції.

Разом з цим, суд, враховуючи дискреційні повноваження відповідача щодо видачі на зазначення в довідці про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) її складові, вважає, що ефективним способом захисту порушених прав позивача буде повторний розгляд заяви про надання ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) з врахуванням всіх сум нарахованої заробітної плати, зокрема, премій та надбавок за особливості проходження служби у відповідності до норм постанови КМУ від 08.02.1995 №1 00 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» та постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з врахуванням розрахункових листів до долучених до листа Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 04.04.2023 № 23/23 та висновків суду.

Відповідно до ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неправильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити частково і рішення суду першої інстанції - скасувати та задовольнити позов частково.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27 червня 2023 року у справі № 460/7588/23 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково.

Зобов'язати Голову комісії з реорганізації Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 березня 2023 року про надання оновленої довідки про розмір середньої заробітної плати (грошового забезпечення) з врахуванням всіх сум нарахованої заробітної плати, зокрема, премій та надбавок за особливості проходження служби у відповідності до норм постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з врахуванням розрахункових листів долучених до листа Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 04 квітня 2023 року № 23/23 та висновків суду.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді І. І. Запотічний

З. М. Матковська