Постанова від 26.09.2023 по справі 300/2254/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/2254/23 пров. № А/857/12597/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Запотічного І.І., Матковської З.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року (ухвалене головуючим - суддею Тимощук О.Л. у м. Івано-Франківськ) у справі № 300/2254/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки від 17.02.2023 № 8/1/570 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2021, перерахунок пенсії на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 17.02.2023 № 8/1/570 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням її індексації та проведених платежів.

В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 отримав довідку Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі, також - Івано-Франківський ОТЦК та СП) № 8/1/570 від 17.02.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021. Однак відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі цієї довідки у зв'язку з відсутністю правових підстав. З метою захисту порушеного права звернувся до суду з позовом.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.06.2023 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 17.02.2023 № 8/1/570 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 17.02.2023 № 8/1/570 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача в зв'язку з отриманням оновленої довідки виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.02.2021 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії). Проте, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та з 26.06.1997 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021 Івано-Франківським ОТЦК та СП видано довідку за № 9/1/3651 від 13.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за посадою старший авіаційний технік розрахунку (підготовки літаків), яку він займав на день звільнення зі служби 13.10.1992, становить 15 237,20 грн та складається з: посадового окладу (ТК ПКМУ 704 - 2) 3 520 грн; окладу за військове звання (ст. лейтенант) (ТК ПКМУ 704 0,00) - 1 200 грн; надбавки за вислугу років 50% (ОВЗ+ПО) 2 360 грн; додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі: таємність 10% (ПО) 352 грн, класність 7% - 246,40 грн НОПС 65% (ОВЗ+ПО+% вислуга) 4 602 грн; премія 84% (ПО) - 2 956,80 грн.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на підставі зазначеної довідки з 01.04.2022 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення в розмірі 15 237,20 грн (посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 50%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці).

У подальшому, Івано-Франківським ОТЦК та СП на підставі рішення Міністра оборони України №1428/з від 17.01.2023, відповідно до рішення Верховного Суду № 440/6017/21, видано довідку за № 8/1/570 від 17.02.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021. Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за посадою старший авіаційний технік розрахунку (підготовки літаків) бомбардувального авіаційного полку, яку він займав на день звільнення зі служби 13.10.1992, становить 19 633,40 грн та складається з: посадового окладу (ТК ПКМУ 704 - 2) 4 540 грн; окладу за військове звання (ст. лейтенант) (ТК ПКМУ 704 0,68) - 1 540 грн; надбавки за вислугу років 50% (ОВЗ+ПО) 3 040 грн; додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі: таємність 10% (ПО) 454 грн, класність 7% - 317,80 грн НВОВЗ 65% (ОВЗ+ПО+% вислуга) 5 928 грн; премія 84% (ПО) - 3 813,60 грн.

Із метою здійснення відповідного перерахунку пенсії на підставі виданої довідки, позивач 27.02.2023 звернувся до відповідача із відповідною заявою.

У відповідь на вказану заяву, позивачем отримано листа відповідача від 22.03.2023 № 1958-1537/Д-02/8-0900/23, у якому представником ГУ ПФУ в Івано-Франківській області роз'яснено про відсутність підстав та повноважень для проведення перерахунку пенсії.

Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує право ОСОБА_1 на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірним питанням у цій справі є правомірність відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачу з лютого 2021 року на підставі оновленої довідки за № 8/1/570 від 17.02.2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Івано-Франківським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).

За встановлених обставин справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та з отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Водночас перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Матеріалами справи стверджується, що Івано-Франківським обласним ТЦК СП на підставі рішення Міністра оборони України №1428/з від 17.01.2023, відповідно до рішення Верховного Суду №440/6017/21, видано довідку від 17.02.2023 №8/1/570 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за посадою старший авіаційний технік розрахунку (підготовки літаків) бомбардувального авіаційного полку, яку він займав на день звільнення зі служби 13.10.1992, становить 19 633,40 грн та складається з: посадового окладу (ТК ПКМУ 704 - 2) - 4 540 грн; окладу за військове звання (ст. лейтенант) (ТК ПКМУ 704 - 0,68) - 1 540 грн; надбавки за вислугу років 50% (ОВЗ+ПО) - 3 040 грн; додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі: таємність 10% (ПО) - 454 грн, класність 7% - 317,80 грн НВОВЗ 65% (ОВЗ+ПО+% вислуга) - 5 928 грн; премія 84% (ПО) - 3813,60 грн.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що сам факт оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, не може бути безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ обставиною, що обумовлює перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців, повинно бути підвищення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Частиною 4 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі, також - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018.

Постановою №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Колегія суддів звертає увагу на висновки про застосування цих приписів законодавства у схожих правовідносинах, які наведені в постанові Верховного Суду від 02.08.2022 у справі №440/6017/21:

«(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням».

Таким чином, апеляційний суд наголошує на тому, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом № 1082-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 22.06.2023 у справі № 500/1995/21, від 22.09.2022 у справі № 500/2392/21 та від 24.03.2023 у справі № 160/19847/21, яка, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України та ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховується апеляційним судом під час вирішення наведеного спору.

Колегія суддів звертає увагу, що остання довідка для перерахунку пенсії позивача видана Івано-Франківським ОТЦК та СП станом на 05.03.2019, водночас редакція законів України про Державний бюджет на 2019, 2020, 2021 роки свідчить про зміни в розмірах прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сторону їх поступового збільшення.

Так, ст. 7 Закону України від 23.11.2018 №2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2019 встановлено у сумі 1921,00 грн.

Відповідно до ст. 7 Закону України від 14.11.2019 №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2020 встановлено у сумі 2102,00 грн.

Також ст. 7 Закону України від 15.12.2020 №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2021 встановлено у сумі 2270,00 грн.

Отже, в 2021 році відбулася зміна в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сторону його збільшення.

При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 (тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІуповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

З урахуванням встановленого, суд апеляційної інстанції підтримує висновок суду першої інстанції, що з огляду на набуття позивачем права на перерахунок пенсії з врахуванням при її обчисленні розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно Постанови №704, відповідно до довідки Івано-Франківського обласного ТЦК СП за № 8/1/570 від 17.02.2023, слід зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, провести з 01.02.2021 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок і виплату призначеної позивачу пенсії.

Колегія суддів наголошує про безпідставність посилань скаржника та відсутність необхідності для визнання попередньо довідки недійсною, оскільки така втратила чинність для обрахунку пенсії позивача після видачі оновленої довідки станом на нову дату.

В контексті доводів апеляційної скарги позивача колегія суддів звертає увагу, що викладені в прохальній частині позовної заяви вимога про зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з урахуванням її індексації та проведених платежів, за своєю правовою природою є самостійною позовною вимогою, а не реалізацією права на ефективний захист від порушень заподіяних суб'єктом владних повноважень.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду зокрема в постанові від 20.06.2023 в справі № 554/10517/16-ц вже зауважувала, що у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату позивач хоче досягнути унаслідок вирішення спору. Суд розглядає справи у межах заявлених вимог, але, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом. Виконання такого обов'язку пов'язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально(див. наприклад також, постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2021 у справі № 9901/172/20 (пункти 1, 80-81, 83), від 01.07.2021 у справі № 9901/381/20 (пункти 1, 43-47), від 26.10.2021 у справі № 766/20797/18 (пункти 6, 20-26, 101, 102), від 01.02.2022 у справі № 750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22.09.2022 у справі № 462/5368/16-ц (пункти 4, 36), від 04.07.2023 у справі № 233/4365/18 (пункт 31).

Оскільки доказів порушення прав ОСОБА_1 в цій частині позовних вимог (відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі нової довідки від 17.02.2023 №8/1/570 з урахуванням індексації) матеріали справи не містять, при цьому в колегії суддів відсутні підстави вважати, що таке порушення відбудеться, й враховуючи те, що судовому захисту підлягають лише порушені права, відтак вищеозначені вимоги є передчасними і такими, що задоволенню не підлягають.

Щодо строків звернення до суду з цим позовом, колегія суддів зауважує, що системний аналіз ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку про те, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає. Аналогічна правова позиція стосовно застосування процесуального строку у спорах, пов'язаних із правом особи на соціальний захист, викладена у постановах Верховного Суду України від 25.05.2016 у справі №164/1904/14-ц, Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, Верховного Суду, зокрема, від 24.04.2018 у справі №646/6250/17, 30.10.2018 у справі №493/1867/17, 22.01.2019 у справі №201/9987/17(2-а/201/304/2017), 29.11.2019 у справі №642/7479/16-а, 30.01.2020 у справі №554/5119/16-а, 23.07.2020 у справі №761/28365/16-а.

Щодо посилань відповідача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а (провадження №11-345апп19), суд зазначає, що обставини, викладені в зазначеній постанові стосуються інших спірних правовідносин.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року у справі № 300/2254/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді І. І. Запотічний

З. М. Матковська