Рішення від 25.09.2023 по справі 200/3023/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2023 року Справа№200/3023/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної Я. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

28 червня 2023 року ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про:

- визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 про відмову у виплаті додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн. ОСОБА_1 за безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії у складі оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168;

- зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити додаткову винагороду в розмірі до 100 000 грн. ОСОБА_1 за безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії у складі оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, витребувано у відповідача та у Військової частини НОМЕР_2 встановлені судом докази по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2023 року повторно витребувано у Військової частини НОМЕР_1 та у Військової частини НОМЕР_2 встановлені судом докази по справі.

21 липня 2023 року відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі в електронному вигляді, шляхом направлення електронною поштою.

21 липня 2023 року судом відмовлено в долученні до матеріалів адміністративної справи відзиву на адміністративний позов та доказів по справі, наданих відповідачем до суду засобами електронної пошти.

24 липня 2023 року відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» надав відзив на позовну заяву з додатками.

24 липня 2023 року судом відмовлено в долученні до матеріалів адміністративної справи відзиву на адміністративний позов та доказів по справі.

24 липня 2023 року засобами поштового зв'язку до суду надійшов відзив на позовну заяву та докази по справі, які направлено відповідачем.

24 липня 2023 року судом долучено до матеріалів адміністративної справи відзиву на адміністративний позов та доказів по справі, надані відповідачем.

Ухвалами суду від 24 липня 2023 року відмовлено в задоволенні клопотань відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та у закритому судовому засіданні, про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. Втретє витребувано у Військової частини НОМЕР_2 встановлені судом докази по справі.

21 серпня 2023 року засобами поштового зв'язку до суду надійшли письмові пояснення та докази по справі, надані відповідачем.

21 серпня 2023 року долучено до матеріалів справи письмові пояснення та докази по справі, надані відповідачем.

Ухвалою суду від 21 серпня 2023 року повторно витребувано у Військової частини НОМЕР_2 встановлені судом докази по справі.

Ухвалою суду від 20 вересня 2023 року повторно витребувано у Військової частини НОМЕР_2 встановлені судом докази по справі.

Інші заяви та клопотання по розглядаємій справі не надходили.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Отже відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

Так, в обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що період з 09.03.2022 по грудень 2022 року безпосередньо приймав участь в бойових діях, однак йому виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн., замість 100000,00 грн., яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн. за період з 09 березня 2022 року по грудень 2022 року протиправною. Просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що позивач входить до складу оперативно-стратегічного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та безпосередньо не виконував бойові завдання у складі військової частини, яка веде бойові дії, тому командуванням Військової частини НОМЕР_1 здійснювалась виплата додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн.

Крім того, відповідач зазначив, що одне перебування військовослужбовця в районі ведення бойових дій не є правовою підставою для виплати 100 000 грн., як додаткової винагороди, оскільки для такої виплати необхідний перелік документів, які є доказами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, визначене окремим дорученням №912/з/29 від 23 червня 2022 року. Таких даних позивач не надав, це свідчить про суб'єктивне трактування норм законодавства, оскільки до військовослужбовця було доведено порядок виплат та порядок дії окремого дорученням МОУ №912/з/29 від 23 червня 2022 року. Тобто позивач був обізнаний щодо порядку виплати додаткової винагороди, отримував усі належні виплати.

Відповідач вважає, що позивачу були здійснені всі виплати, визначені наказами командира Військової частини НОМЕР_1 , у тому числі додаткова винагорода. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 .

Відповідач, Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно зі статтею 43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.

Позивач є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_5 , що видано Військовою частиною НОМЕР_2 30 травня 2022 року. Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Позивач з 06 липня 2021 року проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06 липня 2021 року №154 старшого солдата ОСОБА_1 , призначеного наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) 05 липня 2021 року №10-РС на посаду електрика-дизеліста експлуатаційного взводу Військової частини НОМЕР_1 , який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 06 липня 2021 року зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, та вважати таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом згідно 2 тарифного розряду на місяць.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 15 березня 2022 року №38ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 та внесеною зміною до неї постановою Уряду від 07 березня 2022 року №217, телеграми Міністра оборони України від 07 березня 2022 року №248/1217, наказано нижчепойменованим військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно у розрахунку на місяць за період з 24 лютого 2022 року по 23 березня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 23 березня 2022 року №41ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 та внесеною зміною до неї постановою Уряду від 07 березня 2022 року №217, телеграми Міністра оборони України від 07 березня 2022 року №248/1217, наказано нижчепойменованим військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно у розрахунку на місяць за період з 24 березня 2022 року по 25 березня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 02.04.2022 №45ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі рішення Міністра оборони України від 07 березня 2022 року №248/1217, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 26 березня 2022 року по 31 березня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 01 травня 2022 року №60ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі рішення Міністра оборони України від 07 березня 2022 року №248/1217, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 01 червня 2022 року №73ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі рішення Міністра оборони України від 07 березня 2022 року №248/1217, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 03 липня 2022 року №84ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 02 серпня 2022 року №93ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 липня 2022 року по 30 липня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 02 вересня 2022 року №107ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 02 жовтня 2022 року №121ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 01 листопада 2022 року №130ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 02 грудня 2022 року №143ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 » від 05.01.2023 №3ад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 (зі змінами) та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29, наказано виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби у розрахунку на місяць за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року старшому солдату ОСОБА_1 , електрику-дизелісту експлуатаційного взводу.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_6 від 03 січня 2023 року, виданої нижчепойменованим військовослужбовцям сумісного командного пункту авіації та протиповітряної оборони оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які проходять службу у військовій частині НОМЕР_1 , в тому, що вони приймали безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії), старший солдат ОСОБА_1 приймав участь з 08 грудня 2022 року по 21 грудня 2022 року.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 26 лютого 2023 року про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, старший солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 06 липня 2021 року по 09 серпня 2021 року, з 23 серпня 2021 року по 23 лютого 2022 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів у м. Краматорськ Донецької області.

Відповідно до витягу з платіжно-розрахункової відомості про нарахування, виплату та детальний розрахунок нарахованої та виплаченої додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 з 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року старшого солдата ОСОБА_1 позивачу була нарахована додаткова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 у березні 2022 року (23 дні) у розмірі 22258,06 грн., за період з квітня по грудень 2022 року у розмірі 30000,00 грн. в місяць.

15 травня 2023 року представник позивача звернувся з адвокатськими запитами до Генерального Штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України та Командувача угруповання об'єднаних сил, в яких просив, зокрема, наступне.

«1. Надати документальне підтвердження безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених дій або заходів у період з 09.03.2022 року по момент звернення, а саме:

- надати інформацію стосовно перебування ОСОБА_1 в зоні проведення операції об'єднаних сил у складі угруповання об'єднаних сил.

- належним чином засвідчені копії наказів (витягів з наказів) Командувача угруповання об'єднаних сил або інших військових частин, угруповань підпорядкованих вам, усіх документів, врахованих під час їх прийняття, в тому числі, але не виключно, матеріалів службових перевірок, табелів термінових донесень, тощо, які складались відносно ОСОБА_1 ;

- належним чином завірених копій всіх бойових наказів (бойових розпоряджень) чи витяги з них, які складались відносно ОСОБА_1 ;

- належним чином завірених копій журналу бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журналу ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад) відносно ОСОБА_1 ;

- належним чином завірених копій рапортів (донесення) командира підрозділу (групи) про участь ОСОБА_1 (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань;

- вказати причини невиплати додаткової винагороди ОСОБА_1 , встановленої п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримуванні збройної агресії у складі угруповання об'єднаних сил з 09.03.2022 року по день звернення з запитом;

- нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримуванні збройної агресії в період з 09.03.2022 р. по день звернення з запитом із розрахунку до 100 000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених платежів.».

Відповіді на зазначені запити в матеріалах цієї справи відсутні.

Не погоджуючись з вказаною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 27 липня 2023 року вих.№350/172/247/65/380/пс записи відносно старшого солдата ОСОБА_1 , електрика-дизелиста експлуатаційного взводу Військової частини НОМЕР_1 , у період з 24 лютого 2022 року по 27 серпня 2023 року до журналу бойових дій не вносились. Рапорти (донесення) командира підрозділу (групи) про участь старшого солдата ОСОБА_1 (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань не надавались, у зв'язку з тим, що старший солдат ОСОБА_1 не брав участь у бойових діях.

Отже, спірним питанням у цій справі є наявність підстав для виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн. за період з 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою-другою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 06.07.1999 №8-рп/99, зауважив, що «служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо».

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).

За приписами статті 1 Закону №2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною другою статті 1-2 Закону №2011-ХІІ у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 9 Закону №2011-ХІІ обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022 та №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023 строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) (у редакції чинній на дату прийняття), установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановами Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022, №754 від 01.07.2022, №793 від 19.07.2022, №1066 від 27.09.2022, №1146 від 08.10.2022, №43 від 20.01.2023 до постанови №168 від 28.02.2022 внесено відповідні зміни та доповнення.

Разом із цим, пунктом 1 Постанови №168 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Так, пункт 1 Постанови №168 передбачає обов'язкові умови для виплати додаткової винагороди військовослужбовцями у розмірі до 100000,00 грн.:

- період дії воєнного стану;

- беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- наявність наказу командира.

Перша із зазначених умов не потребує доказування, оскільки на дату виникнення спірних правовідносин встановлена чинним законодавством України, проте, наявність інших умов для виплати додаткової винагороди військовослужбовцями у розмірі до 100000,00 грн. встановлюються судом на підставі наявних у справі доказів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано жодних доказів, які підтверджують його безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах проведення воєнних (бойових) дій в період здійснення зазначених заходів за період з 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року у розумінні Постанови №168.

Разом із цим, відповідно до довідки відповідача від 27 липня 2023 року вих.№350/172/247/65/380/пс записи відносно старшого солдата ОСОБА_1 , електрика-дизелиста експлуатаційного взводу Військової частини НОМЕР_1 , у період з 24 лютого 2022 року по 27 серпня 2023 року до журналу бойових дій не вносились. Рапорти (донесення) командира підрозділу (групи) про участь старшого солдата ОСОБА_1 (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань не надавались, у зв'язку з тим, що старший солдат ОСОБА_1 не брав участь у бойових діях.

Водночас, судом встановлено, що за вказаний період позивачу була виплачена додаткова винагорода в розмірі до 30000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, що позивачем не заперечується.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав вважати, що відповідачем порушено право позивача на спірну додаткову винагороду в належному розмірі.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки позивачем не наведено обґрунтованих доводів відносно допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо не виплати йому додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн. за безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії у складі оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 09 березня 2022 року по грудень 2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для відмови в задоволенні позову.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_7 ) до Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 25 вересня 2023 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна