Постанова від 19.09.2023 по справі 405/6195/23

Справа № 405/6195/23

3/405/1359/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2023 року суддя Ленінського районного суду міста Кіровограда Льон С.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з управління СБ України в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , виконуючого обов'язки директора Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за п. 6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

УСБ України в Кіровоградській області направило до суду матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Згідно протоколу №61/ОДТ/п-22нт від 30.08.2023 ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки директора Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку порушив вимоги ст. 21 Закону «Про державну таємницю» та п.п.5, 42, 43, 51, 70, 160-161, 208, 211, 214, 218, 219, 220, 234, 240, 248, 341, 349, 350, 353, 355-364, 372-374, 418, 434-436, 438, 442-445, 737, 746-1, 434 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 №939, а саме: порушив взяті на себе письмові зобов'язання щодо збереження державної таємниці та не вжив передбачених законодавством заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці в установі.

Так, в ході обстеження приміщення №8 Кіровоградського ОВСЗ (за адресою: м. Кропивницький вул. Гоголя, 72), яке не внесено до переліку режимних приміщень Кіровоградського ОВСЗ (на момент проведення спеціальної експертизи комісії УСБУ в Кіровоградській області не було представлено акт придатності режимного приміщення на вказаний кабінет № 8 та він не передбачений у переліку режимних приміщень, для проведення секретних робіт №19/дск від 01.04.2023) на столі виявлено автоматизовану систему - ПЕОМ «ПК PrimePC Pro80» заводський номер 407851 інвентарний номер №71427, в якій не створено комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю, з підключеним доступом до мережі Інтернет, в якому наявний накопичувач НЖМД ATA WDC WD2500AAKX-2 SCSI Disk Device s.n. 4&38FBD192(не зареєстрована в РСО), на якому в.о. директора Кіровоградського ОВСЗ ОСОБА_2 здійснював обробку та зберігання інформації (виготовляв документи та зберігав їх електронні файли на жорсткому диску до моменту виявлення комісією УСБУ в Кіровоградській області) з грифом секретності «Таємно», а саме:

- файл «31.01.2023 Розклад виконання автомаршрутів на 2023 рік.doc» -гриф секретності «Таємно» - ст.2.4.2 ЗВДТ за адресою D: Кіровоградський О В С 3\УСІ ДОКУМЕНТИ З РОБОЧОГО КОМПЮТЕРАР С О2021-2022 -2023 ДОКУМЕНТИ РСО/2021-2022-2022 рр Литси Накази Розпорядж/МАРШРУТИ. Вказаний файл є електронною версією документа «Розклад виконання внутрішньо обласних маршрутів Кіровоградського ОВСЗ», (інв.№25 від 31.01.2023, обліковий №10/т від 31.03.2023), що має гриф секретності ст.2.4.2 ЗВДТ, зареєстрований у журналі обліку підготовлених документів форми 36 Порядку (№29, розпочатий 01.01.2021) виконавець та гриф надав ОСОБА_1 , що засвідчено його особистим підписом;

- файл «31.01.2023 Розклад виконання автомаршрутів на 2023 рік.doc» гриф секретності «Таємно» - ст. 2.4.2 ЗВДТ за адресою D: Кіровоградський О В С 3\УСІ ДОКУМЕНТИ З РОБОЧОГО КОМПЮТЕРАР С О2021- 2022-2023 ДОКУМЕНТИ РСО2021-2022-2023 рр Листи Накази РозпоряджМАРШРУТИ. Вказаний файл є електронною версією документа «Розклад виконання внутрішньо обласних маршрутів Кіровоградського ОВСЗ» інв. №25 від 31.01.2023 (обліковий № 10/т від 31.01.2023), що має гриф секретності «Таємно», ст.2.4.2 ЗВДТ, зареєстрований у журналі обліку підготовлених документів форми 36 Порядку (№29, розпочатий 01.01.2021), виконавець та гриф надав ОСОБА_1 , що засвідчено його особистим підписом.

Враховуючи, що приміщення №8 Кіровоградського ОВСЗ (за адресою: м. Кропивницький вул. Гоголя, 72) не є режимним приміщенням, а доступ до нього мають сторонні особи, що не виключає можливість використання вказаного ПЕОМ та машинного носія секретної інформації особами, які не мають допуску та доступу до державної таємниці та/або які згідно своїх посадових обов'язків не мають доступу до таких відомостей, що створює загрозу (передумови) витоку секретної інформації.

Тобто, вищевказані порушення норм і вимог технічного захисту секретної інформації в установі створили реальну загрозу порушення її конфіденційності, цілісності і доступності та могли призвести до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, за що передбачена відповідальність згідно з ст. 328 Кримінального кодексу України

Також, під час перевірки комісією УСБУ в Кіровоградській області у сейфі №1 (відповідальний за сейф ОСОБА_1 , опечатується печаткою № 9), який знаходиться в кабінеті №7 (приміщення РСО) знайдено не обліковану секретну справу (Справу №2 «Вказівки Першого відділу ДПСЗ, накази директора ОВСЗ, Акти перевірок, листи РСО ОВСЗ» інв. №15, гриф секретності «Таємно», розпочата 23.03.2009, закінчена 07.02.2023, на 32 аркушах, термін зберігання 5 років), оскільки така справа не облікована в жодному журналі обліку Кіровоградського ОВСЗ, в тому числі діючому журналі форми 41 Додатку до Порядку під інвентарним №15 обліковано інший МНСІ. В ході огляду вказаної секретної справи встановлено, що вона містить п'ять секретних документів за різною тематикою, а саме: 4 секретних доументи з грифом секретності «Таємно» та 1 секретний документ з грифом секретності «Таємно» Літера «М».

Окрім того, під час проведення загальної (річної) перевірки за 2021 рік та квартальних перевірок наявності МНСІ у II та III кварталах 2021 року, І,ІІ, ІІІ кварталах 2022 року та І, II кварталах 2023 року в порушення вимог п.п.43 (5), 434, 435, 436 Порядку під час жодної з перевірок наявності МНСІ, проведені протягом 2021-2023 років, у сейфі №1 в кабінеті №7 (приміщення РСО) комісіями утворених до наказів відповідно до наказів (наказ №33/дск від 14.12.2020, наказ №1/дск від 02.01.2023) не виявлено секретну справу (Справу № 2 «Вказівки Першого відділу ДПСЗ, накази директора ОВСЗ, Акти перевірок, листи РСО ОВСЗ» інв. № 15, гриф секретності «Таємно», розпочата 23.03.2009, закінчена 07.02.2013, на 32 аркушах, термін зберігання 5 років), в актах перевірки наявності МНСІ зазначену справу не відображено, секретна справа не облікована в жодному журналі обліку Кіровоградського ОВСЗ, в тому числі діючому журналі форми 41 Додатку до Порядку під інвентарним № 15 зазначений МНСІ не обліковано.

Водночас, згідно журналу обліку вхідних документів (обл. по жож №28, розпочатий 15.01.2020) від Кіровоградської ОДА до Кіровоградського ОВСЗ 04.11.2021 надійшов лист «Про надання інформації щодо дислокації запасних пунктів управління ОДА» з грифом «Цілком таємно» (вих. №М-87ЦТ, вх. №44/Ц1 від 04.11.2022), але в акті загальної (річної) перевірки наявність МНСІ з грифом таємності «Цілком таємно» взагалі не відображена, тобто перевірка наявності МНСІ з грифом таємності «Цілком таємно» не здійснювалася, що створює загрозу (передумови) витоку секретної інформації.

Також, під час квартальних перевірок наявності МНСІ у II та III кварталах 2021 року, І,ІІ, ІІІ кварталах 2022 року І, II кварталах 2023 року перевірявся тільки журнальний облік документів, фактична наявність МНСІ не перевірялася, в актах перевірки фактична кількість наявних МНСІ не зазначалася.

В ході перевірки, комісією Управління встановлено, що в порушення вимог п.п. 43 (5), 438 Порядку та ст. 21 Закону працівником РСО не проведено у 2021, 2022 та 2023 роках щоквартальні перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи). Робочий зошит працівника РСО не заведений, внутрішні описи форми згідно з додатком 18 до Порядку виконавцям МНСІ не видані, що створює загрозу (передумови) витоку секретної інформації.

Також, ОСОБА_1 допустив інші порушення вимог чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці, зокрема відповідальним РСО в порушення вимог: п.п.218, 219, 220 Порядку в установі не заведений журнал здавання (приймання) під охорону, зняття (приймання) з-під охорони режимних приміщень (зон, територій), сховищ матеріальних носіїв секретної інформації та ключів від них (форма 33 Порядку), а також не розроблений та затверджений список осіб, які мають право здавати чи знімати з охорони режимне приміщення, тому здавання (приймання) під охорону, зняття (приймання) з - під охорони режимних приміщень проводиться без відповідної реєстрації; порушення п.234 Порядку розробив правила пропускного режиму в установі, які не передбачають організацію контрольно-пропускних пунктів; спеціальний порядок пропуску іноземних делегацій, іноземців та осіб без громадянства; визначення переліку предметів, заборонених для внесення (ввезення) на підприємство, в установу, організацію; визначення переліку осіб, які мають доступ до режимних приміщень; п.240 Порядку розробив правила внутрішньооб'єктового режиму в установі, які не передбачають: забезпечення встановленого порядку користування матеріальними носіями секретної інформації; обмеження кола осіб, яким надається доступ до секретних робіт, виробів, документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації; установлення порядку пересування територією підприємства, установи, організації; здійснення контролю за доступом до режимних приміщень; вжиття заходів для недопущення витоку секретної інформації під час нарад, конференцій, виставок тощо, а також під час відвідування підприємства, установи, організації сторонніми особами, іноземцями та особами без громадянства; забезпечення режиму секретності під час використання засобів зв'язку; здійснення контролю за використанням технічних засобів обробки та передавання секретної інформації; унеможливлення безконтрольного використання засобів спеціального зв'язку сторонніми особами; розміщення структурних підрозділів, які не мають безпосереднього стосунку до секретних робіт, за межами режимних приміщень; п.737 Порядку розробив план заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або

правового режиму надзвичайного стану, який не містить: переліки матеріальних носіїв секретної інформації, які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця в межах підприємства, установи, організації, передаються для зберігання до архівних установ, вивозяться до місць евакуації, знищуються на місці; порядок передачі секретних документів та справ на архівне зберігання; список посадових осіб, відповідальних за організацію та виконання заходів, в тому числі за підготовку та передачу секретних документів і справ на архівне зберігання, підготовку матеріальних носіїв секретної інформації до евакуації та транспортування їх до місць евакуації, охорону в період їх підготовки до транспортування та під час транспортування, знищення матеріальних носіїв секретної інформації на місці; п.51 Порядку у двомісячний строк з моменту змін у штатному розписі не вніс зміни до відповідних пунктів номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці та до УСБУ в Кіровоградській області на погодження не надіслав; п.70 Порядку облікові картки громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці разом із зобов'язаннями громадян щодо збереження державної таємниці зберігає у не зареєстрованій картотеці, не у алфавітному порядку; п.п. 349, 350, 355, 356, 357 Порядку в номенклатурі секретних справ на 2021 рік не заповнені графи №7 «Дата закінчення»», №8 Кількість/аркушів», №12 «Підпис працівника, який формував закриття справи»; п.358 Порядку у номенклатурі секретних справ на 2021 рік не вніс підсумкові записи, щодо кількості заведених справ постійного і тимчасового зберігання та перехідних на наступний рік; п.п.349, 353 Порядку не розробив номенклатуру секретних справ на 2022 рік, а на 2023 рік ввів в дію з порушенням встановлених строків; п. п.372, 373 Порядку, не проводив у Кіровоградській ОВСЗ щорічну експертизу цінностей секретних документів протягом 2021-2023 років; п.374 Порядку не створив експертну комісію з проведення експертизи цінності документів; п.п.160, 161 Порядку та ст.15 Закону не здійснював на плановій основі перегляд грифів МНСІ в установі; п. 341 Порядку здійснював зберігання секретних мобілізаційних документів у Сейфі №1 Кабінету №7 з іншими МНСІ; п.п.214 Порядку не забезпечив облаштування в кабінеті РСО установи ізольованої кімнати (кабіни) для роботи виконавців із секретними документами.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, дату та місце слухання справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи міститься заява останнього про розгляд справи у його відсутність, вину у вчиненому правопорушенні визнав в повному обсязі.

Зважаючи на викладені обставини, оскільки ОСОБА_1 своєчасно сповіщався про час і місце розгляду справи, у тому числі з врахуванням положень ч.10, ч.17 ст.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст.1 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, що підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії №61/ОДТ/п-22нт від 30.08.2023;

- актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею від 29.08.2023;

- письмовими поясненнями свідка - спеціаліста І категорії сектору ОДТ УСБУ в Кіровоградській області В. Нижника;

- письмовими поясненнями свідка - начальника сектору ОДТ УСБУ в Кіровоградській області О. Серебреннікової;

- положеннями про Кіровоградський обласний вузол спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку;

- копією облікової картки громадянина про надання допуску до державної таємниці;

- копією зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці, згідно якого ОСОБА_1 20.12.2020 та 18.10.2022 проінформован про відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, про що свідчить його особистий підпис;

- копією наказу №57с від 30.11.2020 про прийом - передачу справ Кіровоградського ОВСЗ, згідно якого в.о. обов'язків директора Кіровоградського ОВСЗ призначено ОСОБА_1 з 01.12.2020;

- копією наказу №61 від 12.12.2020 про призначення відповідальним за ведення режимно - секретної документаці;

- копією номенклатури посад працівників Кіровоградського облансого вузла спеціального зв'язку ДП спеціального зв'язку, перебування на яких потербує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці на 01.11.2021

- актом огляду ПЕОМ «ПК PrimePC Pro80» заводський номер 407851 інвентарний номер №71427, розміщеного у приміщенні №8 Кіровоградського ОВСЗ від 24.08.2023;

- копією журналу інвентарного обліку письмових зброшурованих матеріалів №11;

- копією журналу №17 інвентарного обліку письмових зброшуваних матеріалів;

- копією журналу №2 обліку журналів, картотек і завершених провадженням справ;

- копією пакетно - контрольного журналу №27;

- копією журналу обліку вхідних документів №28;

- копією журналу обліку підготовлених документів №29;

- копією наказу №33/дск від 14.12.2020 про створення експертної комісії з питань таємниць у Кіровоградському обласному вузлі спецзв'язку;

- копією акту про результати річної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 31.12.2021;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 30.06.2021;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 30.09.2021;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 31.03.2022;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 30.06.2022;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 30.09.2022;

- копією наказу №1/дск від 02.01.2023 про створення експертної комісії з питань таємниць у Кіровоградському обласному вузлі спецзв'язку;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 31.03.2023;

- копією акту про результати квартальної перевірки наявності МНСІ та інших документів щодо збереження державної таємниці облікованих в РСО Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку ДПСЗ станом на 30.06.2023;

- письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 , згідно яких він вину у вчиненому правопорушенні визнає в повному обсязі.

Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини, встановлені в суді. При цьому, достатні та допустимі дані, які б спростовували чи ставили під сумнів наведені досліджені докази, вказували про порушення вимог ст.266 КУпАП під час їх отримання у справі відсутні і не встановлені.

Оскільки адміністративна відповідальність за п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП настає за невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці, в діях ОСОБА_1 є склад даного адміністративного правопорушення.

При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з правопорушника судовий збір.

Керуючись, ст.40-1, ст.212-2, 283, 284, 287 КУпАП, суд КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 /п'ятсот десять/ гривень.

Штраф вноситься за наступними реквізитами: номер рахунку UA368999980313040106000011567, отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), МФО банку 899998, призначення платежу - штраф, адміністративне правопорушення ( ОСОБА_1 ).

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 536 /п'ятсот тридцять шість/ гривень 80 копійок за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу: судовий збір на користь держави.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Світлана Михайлівна Льон