Ухвала від 25.09.2023 по справі 420/4111/22

Справа № 420/4111/22

УХВАЛА

25 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про зміну порядку і способу виконання судового рішення у справі №420/4111/22,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Державна судова адміністрація України про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати суддівської винагороди за січень-грудень 2021 року, обчисленої, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 01.01.2021 року та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 року, яке залишено без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Державна судова адміністрація України задоволено частково.

Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області щодо нарахування та виплати суддівської винагороди ОСОБА_1 за січень-грудень 2021 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2021 року в розмірі 2102 грн.

Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області нарахувати та виплатити суддівську винагороду ОСОБА_1 за січень-грудень 2021 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270 гривень, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 02.08.2022 року.

Виконавчий лист по справі виданий 31.07.2023 року.

14.09.2023 року від відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надійшла заява про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій заявник просить суд встановити чи змінити спосіб і порядок виконання по виконавчому провадженню №72605091 з примусового виконання вимог виконавчого листа у справі № 420/4111/22, виданого Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області нарахувати та виплатити суддівську винагороду ОСОБА_1 за січень-грудень 2021 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270 гривень, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів

В обґрунтування заяви вказано, що в ході проведення виконавчих дій, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області на виконання рішення суду по справі № 420/4111/22 виготовлено розрахунок суддівської винагороди за січень-грудень 2021 року, виходячи з прожиткового мінімуму 2102,00 гри, розрахунок суддівської винагороди за січень-грудень 2021 року, виходячи з прожиткового мінімуму 2270,00 грн. та розрахунок недоотриманої суддівської винагороди за період обмежень.

Крім того, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області повідомлено, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно з чинним законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 та наголошено на те, що Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області не є розпорядником вказаної бюджетної програми, а кошторисом територіального управління на 2023 рік кошти не передбачено. 05.09.2023 на адресу відділу примусового виконання надійшов лист Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області про звернення до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 420/4111/22, а саме: про стягнення з держави України за рахунок коштів Державного бюджету України, в межах бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України на користь ОСОБА_1 349526,90 грн. у вигляді недоотриманої суддівської винагороди за період обмежень.

Таким чином, рішення суду боржником виконано частково, а саме в частині зобов'язання виконання перерахунку. В іншій частині зобов'язання рішення суду не виконано

Поряд з цим, як вказав заявник, для повного та фактичного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, необхідно встановити або змінити порядок та спосіб виконання рішення суду.

Від представника Територіального управління Державної судової адміністрації України надійшли пояснення, в яких представник відповідача зазначив, що безспірне списання коштів державного бюджету повинно виконуватись органами Казначейства в межах бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів». Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно з чинним законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період. Встановлення чи зміна порядку та способу виконання рішення суду з «зобов'язання перерахунку та виплати» на «стягнення з держави України за рахунок коштів Державного бюджету України, в межах бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником яких є Державна судова адміністрація України, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України на користь ОСОБА_1 349526,90 грн у вигляді недоотриманої суддівської винагороди за період обмежень», дозволить фактично виконати рішення суду та перерахувати ОСОБА_1 зазначені кошти, за наявності відповідного фінансування бюджетної програми. В противному випадку, у разі відмови в задоволенні заяви старшого державного виконавця, виконати рішення суду шляхом здійснення Територіальним управлінням ДСА України в Одеській області перерахунку та виплати суддівської винагороди ОСОБА_1 , буде неможливо.

Таким чином, Територіальне управління Державної судової адміністрації України підтримує доводи та заяву старшого державного виконавця.

В судове засідання, призначене на 25.09.2023 року об 11:00 год. сторони не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином та вчасно.

У відповідності до ч.9 ст.205 України суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження за відсутності сторін, неявка позивача не перешкоджає розгляду заяви.

Дослідивши заяву та матеріали справи, в частині вказаної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду.

Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу судового захисту порушених прав.

Під встановленням способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.

Водночас слід зауважити, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

Так, судовим рішенням, зокрема, зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області нарахувати та виплатити суддівську винагороду ОСОБА_1 за січень-грудень 2021 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270 гривень, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.

23.08.2023 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Пхіденко О.С. відкрито виконавче провадження № 72605091 з виконання виконавчого листа № 420/4111/22.

Листом від 05.09.2023 року (вих. №3-1989/23вих) Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області повідомило, що безспірне списання коштів державного бюджету повинно виконуватись органами Казначейства в межах бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України. Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області не є розпорядником вказаної бюджетної програми, а кошторисом на 2023 рік коштів для виплати суддівської винагороди за період встановлених карантинних обмежень в 2020 році - не передбачено.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабміну України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабміну України від 30.01.2013 № 45 зі змінами).

Відповідно до п. 25 Порядку № 845 у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” від 03 листопада 2022 року № 2710-IX Державній судовій адміністрації України, як головному розпоряднику, затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

При цьому законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

Згідно розрахунку Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області сума недоотриманої суддівської винагороди ОСОБА_1 у зв'язку з обмеженням за період січень-грудень 2021 року складає 349526,90 грн.

Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів, яким є Державна судова адміністрація України, і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об'єктивних причин, які від нього не залежать.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Обов'язковість судових рішень безпосередньо гарантується статтею 124 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що зазначені заявником обставини істотно ускладнюють виконання рішення та задля належного виконання судового рішення в адміністративній справі є необхідність для встановлення способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 року у справі № 420/4111/22, яке набрало законної сили, шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”, розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 невиплаченої суддівської винагороди за період січень-грудень 2021 року в розмірі 349526,90 грн., з утриманням з цієї суми, що підлягає виплаті, передбачених законом податків та обов'язкових платежів.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Пхіденко О.С. про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 року у справі № 420/4111/22 шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”, розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) невиплаченої суддівської винагороди за період січень-грудень 2021 року в розмірі 349 526,90 грн., (триста сорок дев'ять тисяч п'ятсот двадцять шість гривень, дев'яносто копійок) з утриманням з цієї суми, що підлягає виплаті, передбачених законом податків та обов'язкових платежів.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.

Суддя Г.П.Самойлюк