ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 вересня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/788/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 )до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за період з липня 2021 року по листопад 2022 року на 2000.00 гри. щомісяця шляхом вирахування суми доплати в розмірі 2000.00 грн. установленої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з суми доплати, яка утворилася внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 , здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 по справі № 360/1300/22;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонде України в Луганській області у здійсненні ОСОБА_1 виплати з 01.12.2022 щомісячної доплати в розмірі 2000.00 грн. установленої Постановок Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000.00 грн. установленої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з 01.07.2021.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1300/22 було здійснено перерахунок пенсії, але після здійсннея перерахунку за рішенням суду було відмінено доплату у розмірі 2000,00 грн., яка виплачувалась згідно постанови КМУ № 713 від 14.07.2021. Позивач посилається на те, що в червні 2023 через особистий кабінет на порталі електронних послуг ПФУ звернувся до відповідача із заявою від 19.06.2023 з проханням надати пояснення щодо виплати доплати в розмірі 2000,00 грн.
Відповідач листом від 30.06.2023 № 4349-4503/3-02/8-1200/23 повідомив позивача про те, що у листопаді 2022 року на виконання рішення суду по справі № 360/1300/22 було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019, у результаті чого основний розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн. З урахуванням абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, підстав для виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення не має.
Позивач вважає дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбаченої пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а також щодо стягнення вже нарахованих та виплачених сум щомісячної доплати до пенсії за період з липня 2021 року по листопад 2022 року протиправними.
16.08.2023 від представника відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 7398/2023 надійшов відзив на позову заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю.
22.08.2023 від представника відповідача на адресу суду надійшли додаткові письмові пояснення, в яких представник позивача зазначив наступне.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі №360/1300/22 за наслідками розгляду Першим апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги відповідача набрало законної сили 31.10.2022. До перерахунку, проведеного у грудні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі № 360/1300/22, основний розмір пенсії позивача з 01.12.2019 по 30.11.2022 - 4056,58 грн.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713) установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
На виконання приписів Постанови №713 відповідач позивачу, як особі, пенсію якій призначено до 01.01.2018, з 01.07.2021 по 01.06.2022 доплачував щомісячну доплату в сумі 2000 гривень. Після перерахунку, проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області в грудні 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі №360/1300/22, розмір пенсії позивача з 01.12.2019 склав 9150,25 грн., що обчислено відповідно до статті 12 Закону № 2262-ХІІ, а саме: із розрахунку 56% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ від 19.11.2021 № 22/6-6706, яке складає всього - 16 339, 74 грн. Пенсію у новому розмірі 10 431,29 грн. (16 339,74 ГЗ х 56%) + 1281,04 грн. (індексація відповідно до Постанови №118) нараховано у грудні 2022 року на виплатні відомості грудня 2022 року та виплачено ОСОБА_1 у грудні 2022 року. Після перерахунку, проведеного на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі № 360/1300/22, розмір пенсії позивача з 01.12.2019 склав 9150,25 грн., з 01.03.2022 - 10431,29 грн., з 01.03.2023 - 11 931,29 грн. З 01.12.2019 розмір пенсії позивача становив 6058,58 грн.(після перерахунку, проведеному у грудні 2022 року стало 9150,25 грн., різниця складає 3091,67 грн., тобто розмір пенсії збільшився понад 2000,00 грн.). З березня 2022 року по березень 2023 року позивачу нараховується та виплачується пенсія у розмірі 10 431, 29 грн. щомісяця. З березня 2023 року по сьогодні позивачу нараховується та виплачується пенсія у розмірі 11 931,29 грн.
Як зазначає представник відповідача, оскільки право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.12.2019 (тобто після 01.03.2018), що підтверджено рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі № 360/1300/22, тому проведений відповідачем перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду, за яким розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн, не дає права на щомісячну доплату до пенсії відповідно до вимог Постанови №713.
Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:
- ухвалою суду від 29.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- ухвалою суду від 22.08.2023 витребувано додаткові докази.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером за вислугою років, про що свідчить відповідне письмове посвідчення від 02.10.2002 № 7276.
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.04.2022 № 1251-7000424447, адресою фактичного місця проживання є: АДРЕСА_2 .
Згідно даних КП «ДСС» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 по справі № 360/1300/22, яке набрало законної сили 31.10.2022 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 10 лютого 2022 року № 103 ( ОСОБА_1 ), яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Департамента персоналу Міністерства внутрішніх справ від 19 листопада 2021 року № 22/6-6706.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Департамента персоналу Міністерства внутрішніх справ від 19 листопада 2021 року № 22/6-6706, та фактично сплачених сум.
Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 30.06.2023 було повідомлено позивача про те, що у листопаді 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі № 360/1300/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року, у результаті чого основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. З огляду на викладене, з урахуванням абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, підстав для виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення немає. Доплату по проведеному перерахунку за період з 01.12.2019 по 30.11.2022 у сумі 155790,20 грн (розрахунок додається), яка виникла після виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі № 360/1300/22 обліковано в управлінні та буде виплачено з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Відповідно до протоколів перерахунку пенсії за пенсійною справою №N/A16883 - МВС (без врахування рішення суду) з 01.07.2021, з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.08.2023 позивачу була призначена щомісячна доплата до 2000 грн. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021.
У свою чергу, згідно з протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №N/A16883 - МВС з 01.12.2022, який було проведено на підставі рішення суду, позивачу було обраховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600.00 грн.; оклад за військове звання -2000.00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 1840.00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. - 9899.74 грн.; особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15% 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби % - премія 63,17%, всього - 16339,74 грн., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16339.74 грн., основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі: 9150,25 грн. З урахуванням індексації: 10431.29 грн. індексація базового ОСНП (9150,25* 0,140): 1281.04 грн.
Відповідно до розрахунків пенсії за пенсійною справою №N/A16883 - МВС з урахуванням перерахунку за рішенням суду станом з 01.07.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023, ОСОБА_1 щомісячна доплата до 2000 грн. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 при призначенні пенсії не враховується.
Судом встановлено, що з 01.07.2021 позивачу нараховувалась та виплачувалась щомісячна доплата до 2000 грн. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021, про що свідчать відповідні протоколи перерахунків пенсії. Разом з тим, із додаткових пояснень на позовну заяву від 21.08.2023 слідує, що на виконання приписів Постанови №713 відповідач з 01.07.2021 по 01.06.2022 доплачував ОСОБА_1 щомісячну доплату в сумі 2000 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України 14.07.2021 прийнято Постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713 ).
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови № 713 установлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Матеріалами електронної справи підтверджено, що щомісячна доплата до пенсії у сумі 2000,00 грн на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за період з 01.07.2021 по 01.06.2022 нараховувалсь та виплачувалсь. Натомість, з 01.06.2022 така доплата відповідачем не виплачувалась.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Також аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22 та від 26.04.2023 у справі №160/14146/22.
Згідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
3астосовуючи ці позиції до обставин справи, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якої у позивача винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Як вже було встановлено судом, щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн. установлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», не нараховується та не виплачується позивачу з 01.06.2022.
Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем була допущена протиправна бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щомісячної доплати, відтак вимога позивача про визнання дій ГУ ПФУ в Луганській області протиправними не підлягає задоволенню, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо ненарахування та невиплати з 01.06.2022 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.06.2022 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з обранням належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо ненарахування та невиплати з 01.06.2022 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.06.2022 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.О. Кисельова