Справа № 761/30153/23
Провадження № 1-кс/761/19687/2023
25 серпня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива другого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту фінансів у бюджетній сфері та міжнародної технічної допомоги Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021000000001079 від 19.05.2021, про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшло погоджене прокурором ОСОБА_4 , у встановленому законом порядку, клопотання детектива другого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту фінансів у бюджетній сфері та міжнародної технічної допомоги Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021000000001079 від 19.05.2021, про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Своє клопотання обґрунтовує тим, що другим відділом детективів Підрозділу детективів із захисту фінансів у бюджетній сфері та міжнародної технічної допомоги Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000001079 від 19.05.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 191 ч. 3 ст. 212 КК України.
Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), систематично протягом 2019 - 2021 років проводили операції по формуванню схемного податкового «кредиту» від підприємств з ознаками «ризиковості» та «транзитності», що надало змоги останнім в подальшому незаконно отримати державне відшкодування.
Керівником та засновником даного підприємства являється гр. ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також засновником являється ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Проведеним оглядом податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), встановлено ряд підприємств з ознаками «ризиковості» та «транзитності» в ланцюгах постачання, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Вказані обставини найшли своє підтвердження у висновку спеціаліста № 30/11/22-2 від 30.11.2022, згідно якого встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період 2019-2021 рр. систематично проводились операції по завищенню податкового кредиту з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) в ланцюгу постачання яких встановлено проведення безтоварних операцій, які надали змогу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » штучно завищувати податковий кредит з податку на додану вартість. Вказані дії посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » спричинили завищення податку на додану вартість у розмірі 11 616 501 грн. за 2019 - 2021 роки.
Також проведеним оглядом податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) по фінансово-господарських взаємовідносинах з вищевказаними суб'єктами господарської діяльності встановлено факти недостовірного внесення відомостей службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » стосовно транспортних засобів, якими здійснювалася поставка сировини, зокрема не вірно зазначено державні номерні знаки, та/або державні номерні знаки причепів до транспортних засобів, або зазначають д.н.з., котрі на той час були закріпленими за іншими легковими автомобілями та не могли перевозити той вантаж у тих об'ємах, що вказується у документах, також зазначено водіїв, які не мають або на час поставки не мали відповідної категорії водійського посвідчення і не могли керувати вантажними автомобілями та інше, що підтверджує факт штучного завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.
Таким чином, вище вказані дії службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) спричинили незаконне заволодіння грошовими коштами шляхом відшкодування з державного бюджету України на загальну суму 8 761 135 грн, за начебто проведені операції з підприємствами, які мають ознаки «транзитності» та «фіктивності».
З метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема встановлення повноти та обґрунтованості відображення у податковому обліку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), завищення податкового кредиту з податку на додану вартість шляхом відображення безтоварних операцій, встановлення результатів перевірки підприємства контролюючим органом та інших відомостей, що мають значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність отримання наступних документів з відомостями, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (у електронному та паперовому вигляді) за період часу з 01.01.2019 по 16.08.2023.
У зв'язку з тим, що документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 необхідно вилучити, оскільки таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів, так як у інший спосіб отримати документи та відомості, неможливо, детектив звернувся до слідчого судді з цим клопотанням.
В судове засідання детектив не з'явився, подав до суду заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У відповідності з вимогами ч.6, 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Так, подане до суду клопотання слідчого відповідає вимогам, регламентованим ч.2 ст.160 КПК України.
При цьому, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), мають суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин указаного кримінального провадження.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 159-164, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл прокурорам першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуваннях у кримінальних провадженнях щодо організованої злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадження № 42021000000001079 від 19.05.2021, слідчим у кримінальному провадженні - детективам (старшим детективам) Бюро економічної безпеки України: ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_3 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 на тимчасовий доступ до речей і документів (у електронному та паперовому вигляді), з можливістю вилучення їх копій, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме документів з відомостями щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період часу з 01.01.2019 по 16.08.2023, а саме:
реєстраційних карток з відображенням архівних даних (з відомостями стосовно засновників, директорів, бухгалтерів та адрес їх реєстрації, відомостей про відкритті рахунки у банківських установах (банк в якому відкритий рахунок, номер рахунка, код ЄРДПОУ, МФО банка та інше) та іншої інформації);
інформації стосовно усіх працевлаштованих осіб (із зазначенням ПІБ, посади, контактних даних, місця реєстрації та проживання, дати працевлаштування та інше);
інформації щодо засновників, директорів, бухгалтерів, а саме: чи зазначені останні ще як засновники, директори, бухгалтери в інших юридичних особах з наданням по встановленим підприємствам реєстраційних даних (дата реєстрації, адреса СГД, анкетні данні та паспортні данні, адреси реєстрації інших директорів та засновників, інформації щодо відкритих та закритих банківських рахунків);
відомостей, з яких електронних скриньок та ІР-адрес здійснюється подача податкової звітності та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також інформації щодо інших підприємств, які теж відправляли податкову звітність та реєстрували податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних з встановлених електронних скриньок та ІР-адрес у зазначений період;
звітів про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність;
податкових декларацій з податку на додану вартість та Додатків № 5 до декларацій з ПДВ, декларацій з податку на прибуток, податкових розрахунків сум доходу;
відомостей щодо осіб, які отримували дохід із зазначенням П.І.П., ідентифікаційного номеру, адреси реєстрації, а також інші джерела їх доходів, якщо такі мають місце, із відображенням кодів ДПІ та наявні відомості щодо відкритих/закритих розрахункових рахунків, з зазначенням коду МФО банківської установи (податкових розрахунків сум доходу, нарахованих (сплачених) на користь фізичних осіб, і сум утриманих з них податків);
відомостей (документи які слугували) щодо підстав одержання вказаним підприємством бюджетного відшкодування ПДВ, у тому числі за наслідками зовнішньоекономічної діяльності та з результатами проведення контрольно-перевірочних заходів під час узгодження такого відшкодування;
копій актів перевірок з додатками, в тому числі (аналітичні довідки, зустрічні звірки, позапланові, камеральні перевірки) на паперових та електронних носіях, наказів на призначення перевірок (з зазначенням стану оскарження податкових рішень-повідомлень, в разі наявності останніх).
Строк дії ухвали встановити 2 місяці з дня постановлення ухвали.
Роз'яснити службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: