Справа № 761/30064/23
Провадження № 1-кс/761/19619/2023
23 серпня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива відділу детективів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023000500000034 від 02.06.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшло погоджене прокурором ОСОБА_4 , у встановленому законом порядку, клопотання детектива відділу детективів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72023000410000034 від 02.06.2023, про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
Своє клопотання обґрунтовує тим, що Відділом детективів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72023000500000034 від 02.06.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що службові особи пов'язаних між собою підприємств-імпортерів - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », в період з 01.01.2022 - 01.05.2023, шляхом ймовірного здійснення операцій з реалізації товарно-матеріальних цінностей, ввезених на підставі зовнішньоекономічних договорів за готівкові або безготівкові кошти, без відображення даних операцій документах податкової звітності, порушили: п.п 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу, в результаті чого ймовірно зменшено дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку», задекларований по рядку 01 Декларацій з податку на прибуток підприємствами за 2022 рік на 1 333 182 669,7 грн., що призвело до: заниження суми податку на прибуток за 2022 рік на 239 972 880,55 грн., тим самим вчинили дії направлені на ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) в особливо великих розмірах.
З наявного в матеріалах кримінального провадження аналітичного дослідження вбачається, що службовими особами пов'язаних між собою підприємств-імпортерів - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), в період з 01.01.2022 - 01.05.2023, шляхом ймовірного здійснення операцій з реалізації товарно-матеріальних цінностей, ввезених на підставі зовнішньоекономічних договорів за готівкові або безготівкові кошти, без відображення даних операцій документах податкової звітності, порушено: п.п 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу, в результаті чого ймовірно зменшено дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку», задекларований по рядку 01 Декларацій з податку на прибуток підприємствами за 2022 рік на 1 333 182 669,7 грн., що призвело до: заниження суми податку на прибуток за 2022 рік на 239 972 880,55 грн. ( в т.ч. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) - 34 476 793,02 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - 42 843 831,12 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - 53 296 144,56 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) - 34 366 977,36 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) - 59 283 460,26 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) - 10 059 940,98 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) - 3 388 721,22 грн. та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) - 2 254 312,026 грн.).
З отриманої відповіді з ІНФОРМАЦІЯ_14 , встановлено оператора з експрес доставки вантажів «під ключ» з Туреччини та ІНФОРМАЦІЯ_15 ( ІНФОРМАЦІЯ_16
Встановлено фактичні підприємства задіяні у схемі імпорту ТМЦ на територію України: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ).
Зазначені підприємства є афільованими та здійснюють розмитнення товарів з Туреччини та Китаю у відділі митного оформлення №1 митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ІНФОРМАЦІЯ_20 ( АДРЕСА_2 ). Вантаж доставляється в тюках і митне оформлення здійснюється без належного розпакування упаковки та проведення огляду у зоні митного контролю СТЗ ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » ( АДРЕСА_2 ).
Схема діяльності полягає в імпорті вантажу замовника з мінімізацією митних платежів, шляхом підміни номенклатури та заниження фактурної вартості та вагових характеристик імпортованих ТМЦ. Також, в процесі імпорту здійснюється накопичення схемного кредиту, який в подальшому без товарно реалізується в адресу реального сектору економіки та центрів з надання послуг з мінімізації сплати податків. Фактично ж імпортований товар відвантажується замовнику, який розраховується за готівкові кошти з організаторами схеми.
Зазначена схема діяльності підтверджується Аналітичним продуктом Департаменту аналізу інформації та управління ризиками щодо заниження суми податку на прибуток за 2022 рік на 239 972 880,55 грн. ( в т.ч. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) - 34 476 793,02 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - 42 843 831,12 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - 53 296 144,56 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) - 34 366 977,36 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) - 59 283 460,26 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) - 10 059 940,98 грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) - 3 388 721,22 грн. та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) - 2 254 312,026 грн.).
У відповідності до пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (далі - Положення), ДПС відповідно до покладених на неї завдань: 7) здійснює реєстрацію та веде облік платників податків, платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводить диференціацію платників податків; 8) забезпечує достовірність та повноту ведення обліку платників податків (платників єдиного внеску), об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; 9) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на ДПС, а також реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; 63) забезпечує взаємодію інформаційних систем ДПС та Держмитслужби в режимі реального часу в установленому порядку.
Згідно підпункту 13 пункту 5 Положення, ДПС з метою організації своєї діяльності організовує інформаційно-аналітичне забезпечення ДПС та автоматизацію її діяльності.
Згідно пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, з метою досягнення дієвості провадження, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, які знаходяться в юридичній справі платника податків - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
Оскільки зазначені документи та речі самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, встановлення події кримінального правопорушення, встановлення осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення, та доведення їх винуватості у вчиненні правопорушення, встановлення обставин, що викривають та/або виправдовують цих осіб у вчиненні кримінального правопорушення, а також встановлення інших відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, і в подальшому можуть бути використані як докази, детектив звернувся до слідчого судді з цим клопотанням.
В судове засідання детектив не з'явився, подав до суду заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У відповідності з вимогами ч.6, 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Так, подане до суду клопотання слідчого відповідає вимогам, регламентованим ч.2 ст.160 КПК України.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ,мають суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин указаного кримінального провадження.
При цьому не підлягає задоволенню клопотання в частині тимчасового доступу до речей та документі за період з 01.01.2020 по 01.05.2023 та щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), оскільки в цій частині клопотання не обґрунтоване, а відтак клопотання підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 159-164, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити частково.
Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні №72023000500000034 від 02.06.2023 - керівнику відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_5 , заступнику керівника відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_6 , старшим детективам відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , детективам відділу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 на тимчасовий доступ до речей та документів які містять охоронювану законом таємницю, щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення завірених копій інформації та документів, а саме:
- реєстраційних документів облікової справи платника податків;
- картки платника податку з інформацією про відкриті/закриті банківські рахунки за період з 01.01.2022 -31.12.2022;
- податкової та фінансової звітності в електронному вигляді, яка міститься в АІС «Податковий блок» за період з 01.01.2022 -31.12.2022: декларацій з податку на додану вартість, з додатками; уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ, з додатками; декларацій з податку на прибуток;
- реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (в електронному вигляді - файли формату Excel) за період з 01.01.2022 -31.12.2022, стосовно придбання та реалізації товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг) в розрізі номенклатури придбаних та реалізованих товарів (робіт, послуг), із зазначенням реквізитів контрагентів, дати реєстрації податкових накладних, найменування товарно-матеріальних цінностей, їх кількісних та вартісних показників, що містяться в АІС «Архів податкової звітності»;
- інформації щодо ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання телекомунікаційних мереж (назви електронних поштових скриньок, ІР-адреси тощо), з яких протягом періоду часу з 01.01.2022 -31.12.2022 здійснювалась реєстрація податкових накладних та декларацій;
- розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за період з 01.01.2022 -31.12.2022;
- відомостей про суми нарахованих та виплачених доходів всім найманим працівникам підприємства за період з 01.01.2022 -31.12.2022, із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, дати і місця народження, адресних та паспортних даних, контактних телефонів вказаних працівників тощо, а також відомостей щодо підприємств, установ та організацій, де ці особи отримували доходи за період з 01.01.2022 -31.12.2022;
- матеріалів планових та позапланових перевірок з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2022 -31.12.2022, з додатками, відомостей про їх оскарження, сплату донарахованих сум податків та штрафних санкцій; у разі встановлення фактів заниження податку на прибуток, ПДВ, ПДФО, ЄСВ - копій актів перевірок та прийнятих податкових повідомлень-рішень, наявних документів, що підтверджують такі факти, документів про їх оскарження, та результати розгляду таких скарг;
- інформації про те, чи зверталось підприємство або його службові особи до податкових органів для отримання роз'яснень за період з 01.01.2022 -31.12.2022, якщо так, то надати належним чином засвідчені копії документів про такі звернення та зміст наданих консультацій, роз'яснень;
- довідок про встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків, повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, рішень про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням; стану платника податків станом на день постановлення ухвали слідчого судді;
- інформації про те, чи відпрацьовувалось підприємство в рамках наказу ДПА України від 08.08.2011 № 475дск, ДПС України від 23.04.2012 № 329дск, наказу Міндоходів України від 05.07.2013 № 245дск, якщо так, то з зазначенням категорії (податкова яма, транзитер, вигодонабувач);
- копій рішень ДПС про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, віднесення до ризикових вказаних СГД.
Строк дії ухвали встановити 2 місяці з дня постановлення ухвали.
Роз'яснити службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: