Ухвала від 22.09.2023 по справі 760/21794/23

Справа № 760/21794/23

Провадження № 1-кс/760/94165/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023101110000459 від 25 травня 20233 року за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст.436-2, ч.3 ст.436-2, ч.2 ст.161 та ч.2 ст.161 КК України, а також за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.3 ст.332 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області старший лейтенант юстиції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_9 , в якому просить накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №22023101110000459 від 25 травня 20233 року, заборонивши до завершення досудового розслідування та судового розгляду користуватися та розпоряджатися ним у будь-який спосіб, а саме:

- транспортний засіб «Volkswagen Crafter» д.н.з НОМЕР_1 (VIN- НОМЕР_2 );

- транспортний засіб «Volkswagen Crafter» д.н.з НОМЕР_3 (VIN- НОМЕР_4 );

- земельну ділянку кадастровий номер: 5620488600:02:005:0271, площа (га): 0,166.

В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023101110000459, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.05.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.3 ст.332 КК України.

24 лютого 2022 року о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

У подальшому Збройними Силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє на даний час.

Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть бути обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводяться тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбаченні частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»

При цьому, Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 (Указ затверджено Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних , резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формувань України, здійснити в обсягах, визначених згідно мобілізаційними планами. Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався згідно Указами Президента № 342/2022 від 17.05.2022, № 574/2022 від 12.08.2022, № 758/2022 від 07.11.2022, № 59/2023 від 06.02.2023.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливим періодом є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 12 Закону України «Про збройні Сили України» передбачено, що основними складовими діяльності Збройних Сил України, серед іншого, є підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, що здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів.

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено комплекс заходів щодо здійснення мобілізаційної підготовки Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Змістом мобілізаційної підготовки є: створення мобілізаційного резерву, підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.

Так, у разі ведення на території України воєнного стану Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 «Про затвердження правил перетину державного кордону України» (в редакції від 13.03.2022) не передбачено дозвіл на право перетину державного кордону України військовозобов'язаним чоловіками за виключенням переліку осіб вказаних у п.п.2-1, 2-2, 2-3 цієї постанови.

Ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції від 21.03.2022) визначено перелік військовозобов'язаних осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Пунктами 2-6 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 №194 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних в умовах правового режиму воєнного стану» ( в редакції від 07.03.2022) установлено порядок бронювання військовозобов'язаних в умовах воєнного стану. Відповідно до п.7 цієї постанови дія пунктів 2-6 не поширюється на військовозобов'язаних водіїв, які здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, військовозобов'язаних працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, бронювання яких здійснюється відповідно до цього пункту.

Крім того, пунктом 2-8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 «Про затвердження правил перетину державного кордону України» (в редакції 26.05.2022) передбачено, що у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Таким чином, викладенні вище положення чинного законодавства України свідчать про те, що забезпечення мобілізаційної готовності є невід'ємною частиною законної діяльності Збройних Сил України, а виїзд осіб призовного віку, які підлягають або можуть підлягати призову за мобілізацією, за межі України без наявних на те правових підстав перешкоджає законній діяльності Збройних Сил України в частині їх обов'язку з підтримання належної мобілізаційної готовності.

Будучи обізнаними з вказаними вище положеннями чинного законодавства, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 03.06.2023 року ОСОБА_7 , ОСОБА_6 на території Рівненської області організували протиправний механізм переправлення осіб призовного віку через державний кордон України за допомогою електронної системи «ШЛЯХ». ОСОБА_7 який займає посаду директора ТОВ «СУПЕР-БУС» (код ЄДРПОУ 45083553) та ОСОБА_6 , який займає посаду директора ТОВ «СМАІЛ-БУСС» (код ЄДРПОУ 44785306) із залученням ОСОБА_10 , яка виконує вказівки щодо незаконного переправлення громадян за кордон та виконує функції бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС» передав їй у користування свій ЕЦП ключ для внесення громадян України призовного віку у електронну систему «ШЛЯХ».

За попередньою домовленістю ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за вказівками ОСОБА_7 та ОСОБА_6 підшукували громадян України призовного віку та повідомляли про можливість виїзду за межі державного кордону України. Військовозобов'язаним, які виявили бажання виїзду до країн Європейського Союзу, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 повідомляли про умови та вартість такого виїзду. Якщо зацікавлені особи погоджували на запропоновані умови їм надавали номер мобільного телефону ОСОБА_7 або ОСОБА_6 , які в свою чергу в телефонній розмові домовлялись про особисту зустріч на якій обговорювали всі умови незаконного перетину державного кордону України, а також спосіб передачі останнім грошових коштів за надані послуги.

Після чого військовозобов'язані громадяни за допомогою месенджерів надсилали ОСОБА_7 та ОСОБА_6 фотографії документів необхідних для внесення осіб у електронну систему «ШЛЯХ» та узгоджували орієнтовну дату виїзду. А останні в свою чергу надавали вказівку ОСОБА_8 , щодо проведення інструктажу військовозобов'язаним, з приводу поведінки останніх під час перетину ними державного кордону.

Після того, як ОСОБА_7 та ОСОБА_6 громадянами України призовного віку були надіслані документи необхідні для внесення осіб у електронну систему «Шлях» останні пересилали фотографії вказаних документів за допомогою месенджерів на номер мобільного телефону, який належать ОСОБА_10 , яка виконує функцію бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС». На виконання злочинних вказівок ОСОБА_7 та ОСОБА_6 маючи у користуванні ЕЦП ключі керівників підприємств-перевізників ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС», які оформлені на ім'я ОСОБА_7 та ОСОБА_6 . Перебуваючи на території Рівненської області ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у період часу з 19.02.2022 по 20.04.2023 вносили дані військовозобов'язаних громадян України у електронну систему «ШЛЯХ». Після того, як заявки на для перетину кордону з'являлися на платформі «ШЛЯХ» в базах ДПСУ з'являлася вказана інформація, що давало можливість громадянам України призовного віку незаконно перетнути державний кордон України.

Разом з цим, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 як водій, який здійснює фактичну господарську діяльність, особисто інструктував військовозобов'язаних громадян України щодо дій які необхідно виконати для незаконного перетину державного кордону України.

Після чого ОСОБА_7 або ОСОБА_6 телефонували військовозобов'язаним та повідомляли дату виїзду та місце з якого їх забирав ОСОБА_8 або інший водій, який мав законну підставу для виїзду за кордон, та на постійній основі здійснював господарську діяльність у ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». Однак під час перетину державного зазначений водій займав місце пасажира, а військовозобов'язаний громадянин України, у свою чергу, під час перетину державного кордону та до моменту в'їзду на територію Республіки Польща керував вказаним транспортним засобом як водій.

Після перетину державного кордону, військовозобов'язаний громадянин передавав грошові кошти ОСОБА_8 та знаходячись на території Республіки Польща здійснював іншу діяльність, не пов'язану із здійсненням господарської діяльності ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». ОСОБА_8 або інший водій транспортного засобу продовжував поїздку відповідно до графіку та повертався на територію України, як водій транспортного засобу.

Враховуючи викладене, ОСОБА_7 організував незаконний виїзд військовозобов'язаних громадян України за межі державного кордону, що негативно вплинуло на здатність держави забезпечити виконання заходів загальної мобілізації та проведення територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки Збройних Сил України призову військовозобов'язаних.

Таким чином, за викладених вище обставин ОСОБА_7 підозрюється у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (період дії воєнного стану), тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.

Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.01.2023 року ОСОБА_7 , ОСОБА_6 на території Рівненської області організували протиправний механізм переправлення осіб призовного віку через державний кордон України за допомогою електронної системи «ШЛЯХ». ОСОБА_7 який займає посаду директора ТОВ «СУПЕР-БУС» (код ЄДРПОУ 45083553) та ОСОБА_6 , який займає посаду директора ТОВ «СМАІЛ-БУСС» (код ЄДРПОУ 44785306) із залученням ОСОБА_10 , яка виконує вказівки щодо незаконного переправлення громадян за кордон та виконує функції бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС» передав їй у користування свій ЕЦП ключ для внесення громадян України призовного віку у електронну систему «ШЛЯХ».

За попередньою домовленістю ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за вказівками ОСОБА_7 та ОСОБА_6 підшукували громадян України призовного віку та повідомляли про можливість виїзду за межі державного кордону України. Військовозобов'язаним, які виявили бажання виїзду до країн Європейського Союзу, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 повідомляли про умови та вартість такого виїзду. Якщо зацікавлені особи погоджували на запропоновані умови їм надавали номер мобільного телефону ОСОБА_7 або ОСОБА_6 , які в свою чергу в телефонній розмові домовлялись про особисту зустріч на якій обговорювали всі умови незаконного перетину державного кордону України, а також спосіб передачі останнім грошових коштів за надані послуги.

Після чого військовозобов'язані громадяни за допомогою месенджерів надсилали ОСОБА_7 та ОСОБА_6 фотографії документів необхідних для внесення осіб у електронну систему «ШЛЯХ» та узгоджували орієнтовну дату виїзду. А останні в свою чергу надавали вказівку ОСОБА_8 , щодо проведення інструктажу військовозобов'язаним, з приводу поведінки останніх під час перетину ними державного кордону.

Після того, як ОСОБА_7 та ОСОБА_6 громадянами України призовного віку були надіслані документи необхідні для внесення осіб у електронну систему «Шлях» останні пересилали фотографії вказаних документів за допомогою месенджерів на номер мобільного телефону, який належать ОСОБА_10 , яка виконує функцію бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС». На виконання злочинних вказівок ОСОБА_7 та ОСОБА_6 маючи у користуванні ЕЦП ключі керівників підприємств-перевізників ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС», які оформлені на ім'я ОСОБА_7 та ОСОБА_6 . Перебуваючи на території Рівненської області ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у період часу з 19.02.2022 по 20.04.2023 вносили дані військовозобов'язаних громадян України у електронну систему «ШЛЯХ». Після того, як заявки на для перетину кордону з'являлися на платформі «ШЛЯХ» в базах ДПСУ з'являлася вказана інформація, що давало можливість громадянам України призовного віку незаконно перетнути державний кордон України.

Разом з цим, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 як водій, який здійснює фактичну господарську діяльність, особисто інструктував військовозобов'язаних громадян України щодо дій які необхідно виконати для незаконного перетину державного кордону України.

Після чого ОСОБА_7 або ОСОБА_6 телефонували військовозобов'язаним та повідомляли дату виїзду та місце з якого їх забирав ОСОБА_8 або інший водій, який мав законну підставу для виїзду за кордон, та на постійній основі здійснював господарську діяльність у ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». Однак під час перетину державного зазначений водій займав місце пасажира, а військовозобов'язаний громадянин України, у свою чергу, під час перетину державного кордону та до моменту в'їзду на територію Республіки Польща керував вказаним транспортним засобом як водій.

У період часу з 19.11.2022 по 03.06.2023 за грошову винагороду від 600 до 700 євро за допомогою електронної системи «ШЛЯХ», військовозобов'язані громадяни України, під виглядом водіїв ТОВ «СМАІЛ-БУСС» та «СУПЕР БУС» незаконно перетнули державний кордон України, а саме:

- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_5 , уродженець с. Тинне Сарненського району Рівненської області, де зареєстрований по АДРЕСА_1 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_6 28.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща;

- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_6 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_2 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_6 29.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща та 03.06.2023 через прикордонний ПП «Устилуг» в Республіку Польща;

- ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_7 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_3 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_6 09.02.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_8 , уродженець Рівненської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 14.01.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща, 27.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 26.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща;

- ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_9 , уродженець с. Балашівка Рівненського району Рівненської області, де зареєстрований по АДРЕСА_5 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_17 11.02.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща, 06.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща, 15.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща;

- ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_10 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_6 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_5 29.04.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 06.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 10.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 20.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 24.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 31.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща;

- ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_11 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_7 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_5 18.03.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 15.05.2023 через прикордонний ПП «Устилуг» в Республіку Польща;

- ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІПН НОМЕР_12 , уродженець Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований в АДРЕСА_8 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_5 14.02.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 14.02.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща; 24.04.2023 через прикордонний ПП «Рава-Руська» в Республіку Польща;

- ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІПН НОМЕР_13 , уродженець с. Богуші Березнівського району Рівненської області, де зареєстрований по АДРЕСА_9 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 10.02.2023 через прикордонний ПП «Рава-Руська» в Республіку Польща;

- ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІПН НОМЕР_14 , уродженець с. Чемерне Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_10 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 19.11.2022 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 13.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 26.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІПН НОМЕР_15 , уродженець с. Чемерне Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_10 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 19.11.2022 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 13.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 26.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІПН НОМЕР_16 , уродженець с. Чемерне Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_10 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 28.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІПН НОМЕР_17 , уродженець с. Малинськ Березнівського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_11 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 14.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 28.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ІПН НОМЕР_18 , уродженець с. Поляна Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_12 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 08.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща, 08.03.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща;

- ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ІПН НОМЕР_19 , уродженець с. Богуші, Березнівського Рівненської обл., зареєстрований в АДРЕСА_13 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 01.02.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща та 29.04.2023 через прикордонний ПП «Дякове» в Румунію;

- ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ІПН НОМЕР_20 , уродженець с. Тинне Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_14 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_6 07.02.2023 через прикордонний ПП «Устилуг» в Республіку Польща.

Після перетину державного кордону, військовозобов'язаний громадянин передавав грошові кошти ОСОБА_8 та знаходячись на території Республіки Польща здійснював іншу діяльність, не пов'язану із здійсненням господарської діяльності ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». ОСОБА_8 або інший водій транспортного засобу продовжував поїздку відповідно до графіку та повертався на територію України, як водій транспортного засобу.

Враховуючи викладене, ОСОБА_7 організував незаконний виїзд військовозобов'язаних громадян України за межі державного кордону, що негативно вплинуло на здатність держави забезпечити виконання заходів загальної мобілізації та проведення територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки Збройних Сил України призову військовозобов'язаних.

Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України організованою групою з корисливих мотивів, тобто у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.332 КК України.

30 червня 2023 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.3 ст.332 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 має у власності:

-транспортний засіб VOLKSWAGEN CRAFTER д.н.з. НОМЕР_1 (VIN - НОМЕР_2 );

-транспортний засіб VOLKSWAGEN CRAFTER д.н.з. НОМЕР_3 (VIN - НОМЕР_4 );

-земельну ділянку кдастровий номер: 5620488600:02:005:0271, площа (га): 0,166.

Іншого рухомого чи нерухомого майна підозрюваного не виявлено.

Санкцією ч.3 ст.332 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Згідно з ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Таким чином, необхідним та достатнім для запобігання вказаним ризикам є визначення виду обмеження у вигляді заборони користування та розпорядження майном.

Слідчий в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, в якій вказав, що розгляд клопотання просив проводити без його участі, клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити та накласти арешт на майно підозрюваного з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.

Підозрюваний ОСОБА_7 в судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст.172 КПК України.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось у відповідності до норм ч.4 ст.107 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Частиною 2 ст.170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до ч.5 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Згідно з ч.1, ч.2 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Якщо конфіскується частина майна, суд повинен зазначити, яка саме частина майна конфіскується, або перелічити предмети, що конфіскуються. Конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Також, згідно з ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Згідно з ч.1 ст.173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу).

Санкцією ч.3 ст.332 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_7 , передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Згідно з інформаційною довідкою із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна №335068834 від 08 червня 2023 року, земельна ділянка, кадастровий номер 5620488600:02:005:0271, площею (га) 0,166 належить на праві приватної власності ОСОБА_7 , РНОКПП НОМЕР_21 .

Відповідно до реєстраційної картки транспортного засобу легковий автомобіль «Volkswagen Crafter», номер та серія знака НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію ТЗ НОМЕР_22 , білого кольору, 2018 року випуску, VIN НОМЕР_4 належить на праві власності ОСОБА_7 .

Також, згідно з реєстраційною карткою транспортного засобу легковий автомобіль «Volkswagen Crafter», номер та серія знака НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію ТЗ НОМЕР_23 , чорного кольору, 2018 року випуску, VIN НОМЕР_2 належить на праві власності ОСОБА_7 .

Таким чином, враховуючи що ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, за яке суд може признати йому покарання у виді конфіскації, а майно, на яке слідчий просить накласти арешт, належить підозрюваному на праві власності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для арешту майна з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.

Таке втручання в право власника майна на мирне володіння своїм майном є законним, переслідує суспільний інтерес, а також є пропорційним визначеним цілям. На цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника (користувача) майна з метою забезпечення кримінального провадження.

Разом з тим не підлягає до задоволення клопотання в частині заборони користування майном (двома транспортними засобами та земельною ділянкою) у будь-який спосіб, оскільки слідчим не доведено, що існують обставини, які підтверджують, що її незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі такого майна.

Відповідно до ч.1 ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

Керуючись статтями 131, 132, 167, 170-173, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Накласти арешт у кримінальному провадженні №22023101110000459 від 25 травня 20233 року на майно, яке належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.3 ст.332 КК України, а саме:

- транспортний засіб «Volkswagen Crafter» д.н.з НОМЕР_1 (VIN- НОМЕР_2 );

- транспортний засіб «Volkswagen Crafter» д.н.з НОМЕР_3 (VIN- НОМЕР_4 );

- земельну ділянку кадастровий номер: 5620488600:02:005:0271, площа (га): 0,166, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2482722656204.

Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.

Слідчий суддя Солом'янського районного

суду міста Києва ОСОБА_1