єдиний унікальний номер справи 546/1201/23
номер провадження 1-в/546/19/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2023 року м. Решетилівка Полтавська область
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
представника СПД №1 ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області - ОСОБА_3 ,
особи, стосовно якої розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Решетилівка Полтавської області подання начальника Сектору поліцейської діяльності №1 Відділення поліції №2 Полтавського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженця смт. Близнюки Харківська області, РНОКПП - НОМЕР_1 , непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимого:
01.02.2017 Близнюківським районним судом Харківської області за ч. 2 ст. 185 КК України до позбавлення волі на 3 роки на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки, згідно п. 1,2 ч. 1 ст. 76 КК України покладено обов'язки,
25.09.2017 Близнюківським районним судом Харківської області за ч. 1 ст. 125 громадські роботи на строк 160 годин за ч. 2 ст. 121 КК України до позбавлення волі на строк 7 років на підставі ч. 1,4 ст. 71 КК України за сукупністю вироків, до покарання, призначеного за цим вироком в порядку ст. 70 КК України, частково приєднати невідбуту частину покарання у вигляді 1 року позбавлення волі за вироком Близнюківського районного суду Харківської області від 01.02.2017 та призначено остаточне покарання позбавлення волі на строк 8 років,
24.06.2019 Близнюківським районним судом Харківської області за ч. 1 ст. 383 КК України до позбавлення волі строком на 1 рік, на підставі ч. 4 ст.70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинання менш сурового покарання призначеного цим вироком, більш суровим у виді позбавлення волі на строк 8 років,
УСТАНОВИВ:
До суду надійшло вищевказане подання, у якому зазначено, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти правопорушення, порушувати громадський порядок, внаслідок чого протягом 2022-2023 року він неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, тому ОСОБА_4 на підставі ст. 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» необхідно встановити адміністративний нагляд строком 1 рік з наступними обмеженнями:
заборони виходу з будинку (квартири), у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу (з 21 години до 5 години слідуючої доби);
заборони перебування у визначених місцях району де організований продаж алкогольних напоїв на розлив;
реєстрацію щосуботи здійснювати в Сектору поліцейської діяльності №1 ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області;
заборони виїзду чи обмеження часу в особистих справах за межі Решетилівської ТГ, без дозволу Сектору поліцейської діяльності №1 ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області.
Представник СПД №1 ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області - ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав подання, просив його задовольнити.
У судовому засіданні ОСОБА_4 не заперечував проти подання. Пояснив, що дійсно вчиняв кримінальні правопорушення. За вчиненні адміністративні правопорушення стягнення у виді штрафу не сплатив.
Суд, заслухавши пояснення особи, стосовно якої розглядається подання, думку представника органу поліції, дослідивши надані матеріали, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до п. «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 був засуджений до позбавлення волі за тяжкий злочин за вироком Блтзнюківського районного суду Харківської області. Звільнений з місць позбавлення волі 13.09.2022 за відбуттям строку покаранняю
ОСОБА_4 був неодноразово притягнутий до адміністративної відповідальності та на нього накладено адміністративні стягнення:
- 23.12.2022 на ОСОБА_4 винесено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження;
- 14.04.2023 на ОСОБА_4 винесено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 2ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 51 гривеня;
24.08.2023. ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень.
Зі слів ОСОБА_4 адміністративні стягнення у виді штрафу не виконані.
23.12.2022, 14.04.2023, 12.09.2023 ОСОБА_4 було винесене попередження щодо можливості встановлення адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 не працює, періодично вживає спиртні напої, що в свою чергу тягне за собою вчинення адміністративних правопорушень та свідчить про антигромадський спосіб життя.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_4 , після звільнення із місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, притягувався до адміністративної відповідальності, не дивлячись на неодноразові попередження працівників поліції регулярно порушує громадський правопорядок, систематично притягається до адміністративної відповідальності у тому числі ним вчинено правопорушення у стіна алкогольного сп'яніння, що свідчить про зловживанням спиртними напоями, тобто особа продовжує антигромадський спосіб життя, а відтак є обґрунтовані підстави для встановлення адміністративного нагляду строком на один рік із певними обмеженнями з метою запобігання вчинення нових кримінальних правопорушень та здійснення виховного впливу.
Що стосується обсягу обмежень, які повинні бути застосовані до ОСОБА_4 , суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Тобто, ОСОБА_4 систематично притягається до адміністративної відповідальності, то обмеження у вигляді заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу є цілком доцільний, та подання в цій частині підлягає задоволенню.
Крім того, суд вважає, що у даному випадку заборона виїзду в особистих справах за межі району без дозволу органу поліції можуть призвести до втручання у право особи на повагу до його приватного життя, що в свою чергу призведе до порушення статті 8 Конвенції, оскільки подання не можна вважати таким, що ґрунтується на відповідних і достатніх підставах для задоволення в цій частині. Тому такі обмеження не можуть розглядатися як «необхідні у демократичному суспільстві».
Відповідно до ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно вибирати місце проживання в межах цієї території. Кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не можуть бути встановлені жодні обмеження, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
У поданні не доведено, що застосування даного обмеження, а саме заборони виїзду за межі району, є необхідним в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Таким чином суд вважає, що подання в частині заборони виїзду в особистих справах за межі району без дозволу органу поліції є втручанням у право особи на вільне пересування та вибір місця проживання, та може призвести до порушення статті 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні подання в частині застосування заборони виїзду в особистих справах чи обмеження у часі, за межі району без дозволу органу поліції.
Що стосується встановлення обмеження у вигляді заборони перебувати у місцях, де організовано продаж алкогольних напоїв на розлив, суд вважає за можливе застосування даного обмеження, з огляду на те, що ОСОБА_4 систематично притягається до адміністративної відповідальності у тому числі ним вчинено правопорушення у стіна алкогольного сп'яніння, що свідчить про зловживанням ним спиртними напоями, що вказує на його схильність до спиртних напоїв, внаслідок чого допускає порушення громадського порядку.
Окрім того, подання містить вимогу встановити обмеження у виді реєстрації в Секторі поліцейської діяльності №1 ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області щосуботи.
Згідно п. г ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» реєстрація може встановлюватись від одного до чотирьох разів на місяць.
Враховуючи зазначене, суд, з огляду на характер вчинених правопорушень та особи, стосовно якої розглядається подання, вважає за доцільним визначити реєстрацію кожної суботи місяця.
На підставі викладеного та керуючись ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
ПОСТАНОВИВ:
Подання начальника Сектору поліцейської діяльності №1 Відділення поліції №2 Полтавського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Встановити стосовно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на один рік.
Застосувати щодо ОСОБА_4 наступні обмеження:
- заборонити перебування у місцях, де організовано продаж алкогольних напоїв на розлив;
- заборонити вихід з будинку (квартири), у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу (з 21 години до 5 години слідуючої доби);
- з'являтися на реєстрацію до Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділення поліції № 2 Полтавського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області кожної суботи щомісяця.
У покладенні інших обов'язків - відмовити.
Здійснення адміністративного нагляду покласти на Сектору поліцейської діяльності №1 Відділення поліції №2 Полтавського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Полтавській області.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення через Решетилівський районний суд Полтавської області.
Суддя - ОСОБА_1