Рішення від 26.03.2010 по справі 12/35-10-1177

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" березня 2010 р.Справа № 12/35-10-1177

за позовом: Авангардівська селищна рада Овідіопольського району Одеської області

до відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю „РЕДІ-МЕЙД”.

про визнання недійсним договору оренди

та

за зустрічним позовом: товариства з обмеженою відповідальністю „РЕДІ-МЕЙД”

до відповідача: Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області

про визнання дійсним договору оренди земельної ділянки

Суддя Цісельський О.В.

За участю представників сторін:

від позивача (відповідача за зустрічним позовом): Хрустовський С.Г. -довіреність від 04.05.2007р.

від відповідача (позивача за зустрічним позовом):Кравченко К.О. -довіреність від 16.03.2010 р.

СУТЬ СПОРУ: позивач, Авангардівська селищна рада, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „РЕДІ-МЕЙД”, в якому просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки укладений 21.09.2009р. між Авангардівською селищною радою та відповідачем.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.03.2010р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та їй присвоєно № 12/35-10-1177.

18.03.2010р. від відповідача - ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” надійшла зустрічна позовна заява (вх. № 2367), в якій він просить суд визнати дійсним договір оренди земельної ділянки укладений 21.09.2009 р. між Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та ТОВ „РЕДІ-МЕЙД”.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.03.2010р. зустрічну позовну заяву ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” прийнято до спільного розгляду з первісним позовом у справі № 12/35-10-1177.

Представник позивача -Авангардівської сільради, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити, проти зустрічного позову заперечує.

Представник відповідача -ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” позовні вимоги Авангардівської сільради не визнає, просить суд у задоволені відмовити. Зустрічні позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

В процесі розгляду справи з боку представників сторін до суду були подані додаткові документи, які судом були оглянуті у судових засіданнях та долучені до матеріалів справи у якості документальних доказів.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані сторонами докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

26.05.2009р. на підставі договорів купівлі-продажу ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” стало власником нерухомого майна, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт Авангард, вул. Базова, 17.

17.09.2009р. Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області було прийнято рішення № 960 - IV відповідно до якого ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” було надано в довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 27,6059 га, в тому числі 27,6059 га -забудовані землі (категорія земель -землі промисловості, транспорту, зв'язку, та інш.) розташовану адресою: смт. Авангард, вул. Базова, 17, Овідіопольського району Одеської області, для розміщення торгівельного комплексу та митного терміналу «Нове місто».

На підставі вказаного рішення, 17.09.2009р. між Авангардівською селищною радою та ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого, Авангардівська селищна рада передала у строкове платне користування ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” земельну ділянку, загальною площею 27,6059 га, розташовану на території Авангардівської селищної ради по вул. Базова, 17, в селищі Авангард, Овідіопольського району Одеської області, з цільовим призначенням - розміщення торгівельного комплексу та митного терміналу „Нове місто”.

05.10.2009р. було складено та підписано повноважними представниками Акт прийоми-передачі межових знаків на зберігання, відповідно до якого було проведено встановлення та закріплення на місцевості меж земельної ділянки площею 27,6059 га. Розміри, місце розташування земельної ділянки і встановлення межових знаків показані на кадастровому плані, що додається до акту.

08.10.2009 р. вищезазначений договір оренди був зареєстрований у Овідіопольському районному відділі Одеської регіональної філії ДП центру ДЗК за № 040952900193.

Як зазначає у своїй позовної заяві, та поясненнях (доповненні) до неї, прокурор, у відповідності до ст. 58 Земельного кодексу України та ст. 4 Водного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.

Посилаючись на приведені вище правові норми, позивач вважає, що до оспорюваного договору необхідно застосовувати статтю 51 Водного кодексу України, якою встановлено, що орендодавцями водних об'єктів (їх частин) місцевого значення є Верховна рада Автономної республіки Крим і обласні ради. Окремі повноваження щодо надання водних об'єктів (їх частин) місцевого значення Верховна рада Автономної республіки Крим та обласні ради можуть передавати відповідним органам виконавчої влади на місцях чи іншим державним органам. Орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації. Розподіл повноважень щодо передачі водних об'єктів загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України згідно з Водним кодексом України та іншими законами.

Враховуючи відсутність передачі Одеською обласною радою органу місцевого самоврядування - Дальницькій сільській раді Овідіопольського району Одеської області повноважень щодо надання водних об'єктів в користування, прокурор та позивач вважають, що Відповідачем 1 порушені положення ст. 51 Водного кодексу України та ст.4 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” що саме є підставою для звернення до суду з даними вимогами.

Дослідивши матеріали справи, вислухав думку представників сторін, суд дійшов наступних висновків:

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, водні та інші природні ресурси є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого право власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.142 Конституції України, ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкт їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Статтею 143 Конституції України та п.3 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до п.3 ст.16 розділу III „Матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування” Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є також земля, яка знаходиться в комунальній власності територіальної громади селища Авангард, від імені та в інтересах якої права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до приписів ст. 12 земельного кодексу України зокрема, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;

в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

Частина 2 ст.83 Земельного кодексу України, передбачає, що в комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів відповідних рад.

Відповідно до п.34, ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення у відповідності до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до власних (самоврядних) повноважень міської ради.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Отже, підставою для укладання договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що перебуває у державній або комунальній власності, є рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тобто Авангардівської селищної ради.

Стаття 116 Земельного кодексу України вказує, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Як встановлено судом, Авангардівською сільрадою відповідно до приписів чинного законодавства 17.09.2009р. прийнято рішення № 960 - IV відповідно до якого ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” було надано в довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 27,6059 га, в тому числі 27,6059 га -забудовані землі (категорія земель -землі промисловості, транспорту, зв'язку, та інш.) розташовану адресою: смт. Авангард, вул. Базова, 17, Овідіопольського району Одеської області, для розміщення торгівельного комплексу та митного терміналу «Нове місто».

Пунктом 1 ст.124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Згідно із ст. 15 Закону України „Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Стаття 17 Закону України „Про оренду землі” визначає, що передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Стаття 18 Закону України „Про оренду землі” визначає, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до приписів ст. 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Як встановлено судом, договір оренди земельної ділянки, укладений між Авангардівською сільрадою та ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” 21.09.2009р. повністю відповідає вимогам, передбаченим ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, крім того зазначений договір пройшов державну реєстрацію у відповідності до приписів ст.18, 20 зазначеного Закону.

Крім того суд вважає за доцільне зазначити наступне. План або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки не являються істотними умовами договору оренди землі, а являються невід'ємними частинами договору. При цьому, за приписами ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, проект відведення земельної ділянки повинен бути лише у разі його розроблення відповідно до закону і це не є істотною умовою договору оренди землі, тим більше, що у розділі 6 оскаржуваного договору оренди землі сторони зазначили, що передача в оренду земельної ділянки здійснюється без розроблення проекту її відведення.

З урахуванням зазначеного суд не приймає до уваги посилання позивача в якості підстави визнання договору оренди недійсним, відсутність проекту відведення земельної ділянки, як додатку до спірного договору оренди з підстав того, що останнім довільно трактувалися норми ст. 15 Закону України „Про оренду землі”.

Отже, підсумовуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Авангардівської селищної ради про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 21.09.2009р. є необґрунтованими, безпідставними та такими що не підтверджуються матеріалами справи, а тому задоволенню не підлягають.

Що стосується зустрічних позовних вимог ТОВ „РЕДІ-МЕЙД”, суд вважає, що вони підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частина 1 ст. 15 Цивільного кодексу України вказує що, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. .

Згідно ч.1,2 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Як вбачається із матеріалів справи, Авангардівська селищна рада не визнає дійсності договору оренди земельної ділянки від 21.09.2009 р. з підстав, викладених у своєму позові.

Відповідно до п.1-5. ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Стаття 215 Цивільного кодексу України визначає, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Проте, матеріалами справи встановлено, що оспорюваний договір оренди земельної ділянки укладено сторонами у повній відповідності до законодавства України.

За приписами ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь -які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Судом не приймається до уваги посилання ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” на безпідставне ухилення Авангардівською селищною радою від нотаріального посвідчення договору оренди земельної ділянки, так як представником ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” не надано жодного належного доказу такого ухиляння.

Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Підсумовуючи вищенаведене, враховуючі матеріали справи, суд прийшов до висновку, що у позові Авангардівської сільради про визнання недійсним договір оренди земельної ділянки укладений 21.09.2009р. між Авангардівською селищною радою та ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” слід відмовити, а зустрічний позов ТОВ „РЕДІ-МЕЙД” до Авангардівської селищної ради про визнання договору оренди земельної ділянки дійсним - задовольнити.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У позові Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області - відмовити.

2. Зустрічний позов товариства з обмеженою відповідальністю „РЕДІ-МЕЙД” -задовольнити.

3. Визнати дійсним договір оренди земельної ділянки укладений 21.09.2009 р. між Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області та ТОВ „РЕДІ-МЕЙД”.

Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.

Суддя