Код суду № 0527 № 2-11125/10
30 серпня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючої судді Дзюба Н.О.,
при секретарі Мумчан Г.П.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України м. Костянтинівка про зобов*язання здійснити перерахунок пенсії,-
18 серпня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка, в якому зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку і звернулася до відповідача 03 серпня 2010 року за перерахунком пенсії у зв”зку з тим, що, після призначення пенсії, він відпрацював повних два роки. Відповідачем було проведено перерахунок його пенсії, виходячи з розміру середньої заробітної плати за 2007 рік, з яким він не згодний з наступних підстав. Відповідно до ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відповідач повинен був перерахувати йому пенсію виходячи з середньої заробітної плати за попередній 2009 р. Лист Міністерства праці та соціальної політики і ПФУ № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року порушує принципи справедливості та рівності громадян перед законом, не забезпечує осучаснення заробітку особи при перерахунку пенсії, призводить до заниження розміру пенсії та зменшує захищеність пенсіонерів в умовах постійного зростання цін на товари та послуги. У з'язку з тим, що йому було відмовлено в перерахуванні пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за попередній 2009 рік, він змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, посилаючись на ті ж обставини, що і в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги не визнав, в обґрунтування чого надав суду заперечення проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити, оскільки ч.4 ст. 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. п.п.9,10 п. 35 розділу ІІ ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни до ст.ст. 40,42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Проте, хоча Конституційним Судом України були визнані незаконними положення п. 35 р. ІІ ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, вважає, що УПФ України в м. Костянтинівці діяло в межах передбачених законом та не порушило прав та інтересів позивача, оскільки діяло до листа Міністерства праці та соціальної політики і ПФУ № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. № 4096/02-1, згідно якого визначення показника заробітної плати (дохода) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої виплачені страхові внески, перерахунки пенсії в 2009 р. відповідно до ст. 42 п.4 абз. 1 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та згідно п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” здійснюється із застосуванням показника заробітної плати (дохода) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої виплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для нарахування пенсії за 2007 рік у сумі 1197,91 грн., тому у відповідача були відсутні підстави для застосування зазначених статей закону при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, дослідивши докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1 є пенсіонером та йому призначена пенсія за віком.
Як вбачається із заперечення на підставі заяви позивача від 26 квітня 2010 року УПФУ в м. Костянтинівка було зроблено перерахунок пенсії по стажу та заробітку із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік - 1197 грн 91 коп..
Відповідно до листа Пенсійного фонду України № 4106/02-20 від 12 березня 2009 року середня заробітна плата, визначена відповідно до постанови Правління ПФУ від 01 лютого 2008 року № 4-4 «Про затвердження порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії» за 2009 рік становить - 2630 грн 65 коп.
УПФУ в м. Костянтинівка відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650 грн.43коп.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообо*язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообо*язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені до ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообо*язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов*язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв*язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
За конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при перерахунку ОСОБА_1 пенсії застосуванню підлягають ст. ст. 40,42 , ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообо*язкове державне пенсійне страхування», а не підзаконні нормативні акти, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне зобов*язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 40,42, ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» з 01 квітня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії у розмірі 1650 грн.43 коп. з виплатою недоотриманих сум.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача, викладене в запереченні проти позову стосовно законності перерахунку пенсії відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики і ПФУ № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. № 4096/02-1, оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно Законами України.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України, ст. ст. 40,42,45 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст.10,11,209,212,214,215,218 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівка про зобов*язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Зобов*язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 40,42, ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» з 01 серпня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії у розмірі 1650 грн. 43 коп. з виплатою недоотриманих сум.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.
Суддя