ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 495/7578/23
Номер провадження 3/495/2744/2023
11 вересня 2023 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Боярський О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
24.07.2023 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
17.07.2023 року поліцейським Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області складено протокол серії ВАВ № 560021 про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що 17.07.2023 року о 14.30 хвилин, гр. ОСОБА_1 перебуваючи в продуктовому магазині за адресою: АДРЕСА_2 , здійснював реалізацію алкогольного пива марки «Оболонь» без відповідної ліцензії, чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП.
В судове засідання призначене на 11.09.2023 року ОСОБА_1 не з'явився.
04.09.2023 року захисник ОСОБА_1 - адвокат Реу Р.В., надав до суду клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
В клопотанні захисник зазначає, що ОСОБА_1 не згоден із складеним адміністративним протоколом відносно нього за реалізацію алкогольних напоїв. У ОСОБА_1 ліцензії на зберігання з метою реалізації алкогольних напоїв не має, але він не здійснює реалізацію алкогольних напоїв.
Вважає, що складений відносно нього адміністративний протокол, є незаконним, отже він не здійснював реалізацію алкогольного напою, а зберігав його з метою особистого вживання.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
В ході судового розгляду встановлено, що відносно ОСОБА_1 , 17.07.2023 року складено протокол серії ВАВ № 560021 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.164 КУпАП, відповідно до змісту якого останньому ставиться в провину те, що він 17.07.2023 року здійснював продаж алкогольних напоїв без відповідних ліцензійних документів.
Враховуючи зазначене у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , до матеріалів справи жодних доказів реалізації підакцизних товарів, а саме алкогольних напоїв отримання прибутку особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, не додано. Крім того у протоколі не зазначено свідків події та не відібрано у них пояснення.
Крім цього, в фабулі протоколу про адміністративне правопорушення не зазначено в якій кількості, в якому об'єму особа здійснювала реалізацію алкоголю.
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь які відомості, щодо того, чи є ОСОБА_1 , суб'єктом адміністративного правопорушення, а саме фізичною особою, що здійснює підприємницьку діяльність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Отже, у протоколі про адміністративне правопорушення мають бути відображені всі істотні обставини справи, які мають відображати всі елементи складу правопорушення, зокрема, стосовно ч.1ст.164 КУпАП,у протоколі необхідно зазначати наступні обставини:
- протягом якого часу особа здійснювала відповідну діяльність (у даному випадку це має бути проміжок часу, а не конкретна дата й час, адже господарська діяльність обов'язково має тривалий, а не одноразовий характер);
- всі задокументовані окремі факти такої діяльності, які в своїй сукупності підтверджують самостійний, ініціативний і систематичний характер діяльності, яку здійснює особа, адже ці ознаки є обов'язковими для господарської діяльності;
- інші обставини, які мають істотне значення (наприклад, що особа не перебуває в трудових відносинах з юридичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а також, що ця особа не працює на іншого суб'єкта без укладення трудового договору з порушенням вимогст.24 КЗпПУ, адже в такому разі діяльність цієї особи не матиме характерного для господарської діяльності самостійного та ініціативного характеру, натомість, у даному випадку до відповідальності необхідно буде притягувати указаного суб'єкта за ч.1ст.164 КУпАП, якщо він не є суб'єктом підприємницької діяльності, та/або заст.265 КЗпПУ, якщо він має всі дозвільні документи на відповідний вид діяльності, але допустив працівника до роботи без укладання трудового договору).
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Положеннями ч. 1 ст.164 КУпАП передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Згідно ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво як вид господарської діяльності це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
У постанові Пленуму ВСУ від 25.04.2003 № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» Верховний Суд України роз'яснив, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Оскільки диспозиція ч. 1 ст.164 КУпАП є бланкетною, то в протоколі обов'язково має бути посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність, в даному випадку, на Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-VIII.
Між тим, згідно з протоколу серії ВАВ № 560021 від 17.07.2023 року, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що він здійснював господарську діяльність з продажу алкогольних напоїв без ліцензії на даний вид господарської діяльності, чим порушив ч. 1ст. 164 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, уповноважена особа, яка склала протокол, мала навести відповідні норми закону, що регулюють заняття господарською діяльністю з продажу алкогольних напоїв та яку саме порушила особа та у чому саме це виразилося.
Крім того, суд наголошує на тому, що в матеріалах справи відсутній детальний опис прийому и передачі вилучений товарів.
Разом з тим суд наголошує, що в матеріалах справи не відображена систематичність дій ОСОБА_1 по здійсненню господарської діяльності, відсутня інформація про регулярність, самостійність та суттєвість діяльності ОСОБА_1 , а також не вилучені грошові кошти, одержані внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, що унеможливлює встановити мету суб'єкта господарювання щодо отримання прибутку.
За таких обставин, суд не має можливості притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, оскільки саме в протоколі про адміністративне правопорушення мають бути відображені всі істотні обставини справи, які мають відображати всі елементи складу правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 283 КУпАП, постанова суду має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до п. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 не вбачається події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 164 КУпАП, а тому провадження в даній справі підлягає до закриття.
Керуючись ст.ст.164, 221, 251, 252, 256, 279, 280, 283, п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Повернути ОСОБА_1 вилучені товари, а саме: 6 пляшок пива «Оболонь».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного протягом 10 днів з дня її прийняття.
Суддя О.О. Боярський