РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
21 вересня 2023 року м. Рівне№460/22017/23
Рівненський окружний адміністративний суд в особі судді Друзенко Н.В., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області
до Західного офісу Держаудитслужби
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області звернулась в суд з позовом до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними дій посадових осіб Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області щодо складання акту про неможливість проведення ревізії від 07.08.2023 та про визнання протиправною бездіяльності Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області щодо непроведення та незавершення ревізії фінансово - господарської діяльності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області та зобов'язати Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області завершити ревізію фінансово-господарської діяльності та скласти акт за результатами проведення ревізії Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області за період з 01 січня 2019 року по 31 березня 2023 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Частиною третьою статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина перша статті 4 Закону).
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України №3674-VI передбачено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, становить 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено з 01.01.2023 прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 2684,00 грн. на одну особу.
З матеріалів адміністративного позову встановлено, що позовна заява містить 2 вимоги немайнового характеру .
Згідно з абзацом другим частини третьої статті 6 Закону України №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, ставка судового збору, що підлягав сплаті за звернення з цією позовною заявою, складає 5368,00 грн.
Позивачем до позовної заяви долучено платіжну інструкцію про сплату судового збору в розмірі 2684, 00 грн., що є меншою за суму яка підлягала сплаті.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду: оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 2684,00 грн., із зазначенням реквізитів відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням позовних вимог немайнового характеру або надання інших підстав для звільнення від сплати судового збору.
Керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області до Західного офісу Держаудитслужби про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Н.В. Друзенко