Справа № 420/25428/23
УХВАЛА
21 вересня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши заяву представника позивача про вжиття заходів забезпечення позову Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу.
20.09.2023 від представника позивача разом із позовною заявою надійшла заява про забезпечення позову, в якій він просив:
- вжити заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ020633 від 04.09.2023 та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ020634 від 04.09.2023, винесених Відділом державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, до набрання законної сили рішення суду про їх оскарження;
- вжити заходів забезпечення позову шляхом заборони Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті звертати до стягнення постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ020633 від 04.09.2023 та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ020634 від 04.09.2023, винесені Відділом державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, до набрання законної сили рішення суду про їх оскарження.
Подану заяву представник обґрунтовує тим, що загальна сума адміністративно-господарських штрафів становить 51 000,00 гривень, що, з урахуванням військового стану та повного припинення цивільного авіасполучення, є дуже суттєвим для позивача. При цьому, представник зазначив, що позивач на даний час знаходиться у вкрай скрутному фінансовому становищі, а звернення до виконання оскаржуваних постанов призведе до накладення арешту на банківські рахунки позивача, що, наприклад, у тому числі, унеможливить виплату заробітної плати працівникам, сплати податків та обов'язкових платежів тощо. Крім того, позивач зазначив, що оскаржувані постанови є явно протиправними, оскільки винесені на підставі матеріалів, що складені з явними, очевидними порушеннями, як і здійснення габаритно-вагового контролю також з явним порушенням процедури.
Так, суд встановив, що предметом спору заявленого адміністративного позову є визнання протиправними та скасування прийнятих Відділом державного нагляду(контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті постанов про застосування до Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» адміністративно-господарського штрафу :
- № ПШ020633 від 04.09.2023, якою на позивача накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 гривень;
- № ПШ020634 від 04.09.2023, якою на позивача накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 гривень.
Позивач вважає, що перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та габаритно-ваговий контроль були здійснені із порушеннями чинного законодавства України, і, відповідно, їх результати не можуть прийматись до уваги і не можуть бути підставою для застосування адміністративно-господарських штрафів.
Розглянувши матеріали справи в частині, що стосується вирішення питання про забезпечення позову, суд вважає, що заява представника позивача не належить до задоволення, при цьому суд виходить з наступного.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Суд вважає за необхідне зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Також, суд зазначає, що обставини правомірності чи неправомірності оскаржуваних позивачем постанов, може бути встановлено судом виключно в ході судового розгляду адміністративної справи по суті, при перевірці правомірності відповідних рішень суб'єкта владних повноважень.
Тобто, забезпечення позову у такий спосіб, без дослідження всіх обставин та доказів у справі на даній стадії, зумовить фактичне вирішення судом спору по суті, що не відповідає завданням правового інституту забезпечення позову.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що наведені позивачем обґрунтування заяви про забезпечення позову не свідчать про існування обставин, визначених ч.2 ст.150 КАС України, як підстав для забезпечення позову, а отже заява позивача про забезпечення позову не належить до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.150-154 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника позивача про вжиття заходів забезпечення позову Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу - відмовити.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту іі підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: О.Я. Бойко