Справа № 420/12221/23
УХВАЛА
20 вересня 2023 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 року для перерахунку його пенсії;
- зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 29.01.2020 року, відповідно до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року №103 та рішення Міністра оборони України від 14.01.2020 року №248/291, із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу; окладу за військове звання (підполковник); надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання); надбавки за особливості проходження служби у розмірі (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); надбавки за роботу з таємними документами (10% посадового окладу); премії (35% посадового окладу), які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 01.01.2020 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 року основного розміру його пенсії.
Ухвалою суду від 12.06.2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов. Також зазначеною ухвалою суду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
07.07.2023 року від представника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до суду надійшло клопотання про залишення без розгляду адміністративної справи №420/12221/23 у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 04.09.2023 року адміністративну справу №420/12221/23 в порядку, визначеному ч. 13 ст. 171 КАС України, було залишено без руху та зазначено про необхідність надання позивачем до суду заяву про поновлення строку звернення до суду у справі №420/12221/23 та докази поважності пропуску такого строку.
На виконання вимог ухвали суду, позивач надав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду в якій зазначив про протиправну триваючу бездіяльність відповідача у підготовці самостійно довідки, а також про те, що про порушення свої прав позивач дізнався лише з листа відмови від 11.02.2023 року.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, суд доходить висновку, що вона підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Так відповідно до приписів ч. ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з приписами ч. ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Судом встановлено, що предметом спору є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 року для перерахунку його пенсії.
Тобто, у даній справі існує спір між позивачем та відповідачем, який полягає у правомірності/протиправності дій відповідача, що виразились у відмові позивачу листом від 17.02.2023 року у підготовці і наданні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. При цьому до суду позивач звернувся із даним позовом 29.03.2023 року.
Таким чином, позивачем не був пропущений 6-ти місячний строк звернення до адміністративного суду із цим позовом.
Висновок, щодо відліку процесуального строку звернення до суду саме від дати отримання позивачем листа-відмови було викладено у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року по справі №420/13645/23.
Колегія суддів у вказаній постанові зауважила, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що строк звернення до адміністративного суду з вимогою про видачу оновленої довідки розпочинає перебіг з дати, станом на яку визначається розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Крім того, на даний час, у Верховному Суді існує різна практика в даній категорії спорів стосовно строку звернення до суду, колегія суддів застосовує останню, яка викладена в постановах від 29.06.2023 у справі №380/7813/22 та від 24.07.2023 у справі №460/6242/20, у яких Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в аналогічних спірних правовідносинах без застосування строку звернення до суду, встановленого ст.122 КАС України.
У постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року по справі №420/6006/23 було зазначено, що судова колегія враховує, що оскарження дій відповідача стосовно відмови в оформлені оновлених довідок прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі. Тому, застосування 6-місячного строку звернення до суду не з дати отримання листа-відмови матиме наслідок неможливості реалізувати позивачем положень статті 51 Закону №2262-ХІІ.
Частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (надалі - Конвенція) передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертав увагу, що «стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права» (рішення від 4 грудня 1995 року у справі «Беллет проти Франції» (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop.42, пункт 36).
ЄСПЛ висловив позицію стосовно того, що розглядаючи підстави для поновлення пропущеного строку, національні суди мають враховувати, що питання стосовно того, чи було дотримано справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (справи «Скордіно проти Італії», «Ятрідіс проти Греції»).
Одним із елементів права на справедливий суд є право на виправлення помилки, включаючи право на скасування неправосудного рішення та прийняття правового рішення по справі.
Рішенням Конституційного Суду України №17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та наслідки у вигляді залишення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права (права на перерахунок пенсії у визначеному законодавством порядку), легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Відповідно до ч.1, ч.6 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
З огляду на вищевикладене, враховуючи останню практику П'ятого апеляційного адміністративного суду суд доходить висновку, що заява позивача про поновлення строку звернення до суду підлягає задоволенню, в той же час у задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду слід відмовити.
Відповідно до частини 14 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
З огляду на вищезазначене, суд доходить висновку, що підстави для залишення заяви без руху в адміністративній справі №420/12221/23 відпали, та наявна необхідність у продовженні розгляду справи.
Частиною 2 ст.241 КАС України визначено, що всі процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, а також клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Керуючись ст. ст. 4, 5-11, 166-167, 171, 236, 237, 241, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залишення без розгляду адміністративної справи №420/12221/23 - відмовити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду в межах адміністративної справи №420/12221/23.
Продовжити розгляд справи №420/12221/23.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Ухвала за наслідками розгляду питання про продовження розгляду справи окремо від остаточного рішення суду не оскаржується.
Суддя Білостоцький О.В.