Ухвала від 20.09.2023 по справі 380/21036/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/21036/23

УХВАЛА

з питань сплати судового збору

20 вересня 2023 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костецький Н.В., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Пустомитівської окружної прокуратури про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пустомитівської окружної прокуратури, у якій позивач просить суд:

- визнати порушення Відповідачем його права на інформацію, а саме: ненадання відповіді на запити від 24.02.2023 року; ненадання відповіді та інформації на запити від 24.02.2023 року своєчасно;

- зобов'язати Відповідача надати відповідь на запит від 24.02.2023 року.

Ухвалою суду від 08.09.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк з дня вручення такої ухвали на усунення недоліків шляхом подання до суду: позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України шляхом зазначення ідентифікаційного коду відповідача як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; платіжного документа про сплату судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.

18.09.2023 позивачем подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору. Таке клопотання мотивоване неспроможністю позивача сплатити судовий збір.

При вирішенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір».

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір».

Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 12.09.2023, за період з 1 кварталу 2022 року по 2 квартал 2023 року сума доходу позивача становить 605,00 грн.

Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.02.2023 №134, позивач на обліку в Головному управлінні як отримувач пенсії не перебуває.

Відповідно до листа Синельниківської районної військової адміністрації від 20.03.2023 №36-630/0/114-23, позивач не перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації та не отримує жодних видів державних соціальних допомог, в тому числі пільг та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Вказані обставини, на думку суду, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.

Відповідно до листа Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 31.05.2023 №43, позивач станом на 31.05.2024 не перебуває на обліку в Петропавлівському відділі та інших центрах зайнятості України.

З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд висновує про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Пустомитівської окружної прокуратури про зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати підписання ухвали.

Повний текст ухвали складено 20.09.2023 року.

Суддя Костецький Н.В.