ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2023 р. справа № 300/4382/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення від 14.06.2023 №092850003986 та зобов'язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про
визнання протиправним, скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.06.2023 №092850003986 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.06.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ, з врахуванням довідки Івано-Франківської обласної прокуратури від 06.06.2023 №21-1812-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно оскаржуваним рішенням від 14.06.2023 №092850003986 відмовив в перерахунку пенсії позивачу за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, оскільки станом на 09.06.2023 позивачем відпрацьовано два роки з дати призначення пенсії (03.06.2021), а органом прокуратури надано належну довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати. Зазначено, що заробітна плата в період з 03.06.2021 по даний час збільшилася і з дати призначення пенсії пройшло 2 роки. З часу призначення, з 03.06.2021 розмір призначеної позивачу пенсії не змінювався. При цьому, довідка видана Івано-Франківською обласною прокуратурою від 06.06.2023 №21-1812-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії підтверджує, що станом на 01.06.2023 заробітна плата збільшилась, та становить 87500 грн. (посадовий оклад 50000 грн.; надбавка за вислугу років - 20000 грн., надбавка за роботу з таємними документами - 5000 грн. матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) - 6250 грн.; 6250 грн.)). Додатково зазначено, що при призначенні позивачу пенсії станом на 01.06.2021 заробітна плата становила 52000 грн. (посадовий оклад 40000 грн.; надбавка за вислугу років - 12000 грн.). Окрім цього зазначено, що відповідно до ч.2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто, орієнтовний розрахунок пенсії в розмірі 60 відсотків від суми 87500 грн. повинен становити 52500 грн., однак позивачем отриманий розмір пенсії є значно меншим та становить 9541,57 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву.
25.07.2023, до суду надійшов відзив Головного управління ПФУ у Донецькій області (а.с.34, 35). Згідно відзиву відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив. Відзив мотивовано тим, що оскаржуване рішення про відмову в перерахунку позивачу пенсії Головним управлінням прийнято правомірно, оскільки відсутні правові підстави для перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Аргументовано, що відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII в редакції, яка підлягає застосуванню на виконання Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, пенсії, призначені працівникам прокуратури перераховуються, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок проводиться з урахуванням підвищеної заробітної плати за відповідною посадою працюючого прокурора прокуратури. Перерахунок пенсій, призначених згідно Закону України "Про прокуратуру", пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду, збільшення вислуги років, присвоєння почесного звання або наукового ступеня, збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонерів, за кожні два відпрацьованих роки з дати призначення попереднього перерахунку пенсії, після звільнення з роботи. Починаючи з 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. З 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Таким чином, з 01.01.2022 відбулось підвищення зарплати прокурорів. Станом на дату звернення за перерахунком (09.06.2023), посадовий оклад працівників прокуратури не змінювався. На підставі вищевикладеного, відповідач вважає позов необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
07.08.2023 до суду надійшла відповідь позивача на відзив Головного управління ПФУ у Донецькій області, відповідно до якої позивач не погоджується з доводами відповідача, просить позов задовольнити (а.с.73-76). Відповідь позивача на відзив обґрунтована тим, що з 01.01.2022 відбулось підвищення зарплати прокурорів. Однак, 01.02.2022 розмір пенсії позивача не змінився з часу призначення. Вважає протиправною відмову у перерахунку пенсії, оскільки станом на 09.06.2023 позивачем відпрацьовано два роки за дати призначення пенсії, а з 1 січня 2022 органом прокуратури надано належну довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати. Із врахуванням частини 20 статті 86 Закону №1697-VII пенсія працюючим пенсіонерам перераховується у зв'язку з збільшенням вислуги років та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки. Зазначено, що з врахуванням вимог Закону вислуга років позивача збільшилась на 2 роки і збільшився розмір складових заробітної плати, тому позивачем набуто право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
28.07.2023 до суду надійшов відзив Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області (а.с.63-67). Відповідно до відзиву відповідач щодо задоволення позовної заяви заперечив. В обґрунтування своїх заперечень Головне управління зазначило, що з 04.06.2021 позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Розрахунок розміру пенсії проведено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058) оскільки, на час призначення пенсії позивач працювала на посаді прокурора відділу Долинського відділу Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області, з урахуванням страхового стажу 32 роки 5 місяців (коефіцієнт страхового стажу - 0,32417) та заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.03.2021 (згідно з реєстром застрахованих осіб), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 24419,08 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітку - 2,67788, застосовано усереднений показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки - 9118,81 грн. Призначений розмір пенсії з 04.06.2021 року склав 9541,57 грн. Таким чином, з 04.06.2021 по теперішній час позивач отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач тільки після звільнення з роботи набуде право на перерахунок пенсії із заробітної плати за відповідною посадою прокурора у розмірі 60% на підставі довідки Івано-Франківської обласної прокуратури. Зазначено, що відповідно до абз.3 ч. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Враховуючи те, що позивач працює на посаді, визначеній Законом України "Про прокуратуру", виплата пенсії проводиться у розмірі, обчисленому на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (з врахуванням законодавчих змін). Щодо перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір заробітної плати від 06.06.2023 №21-1812-23, виданої Івано-Франківською обласною прокуратурою, зазначено, що згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач не набула права на пенсію за віком, відповідно відсутні підстави для перерахунку пенсії згідно ст.42 цього Закону. При цьому, право на перерахунок пенсії на підставі положень статті 86 Закону №1697-VII, з огляду на те, що позивач продовжує працювати в органах прокуратури, є обмежене, оскільки, чинним законодавством не передбачена виплата пенсії на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", особам які одночасно продовжують працювати на посадах, передбачених цим Законом. Відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
08.08.2023 до суду надійшла відповідь позивача на відзив Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, відповідно до якої позивач заперечує доводи відповідача (а.с.79-86). Відповідь на відзив мотивована протиправністю відмови у перерахунку пенсії позивача, оскільки станом на 09.06.2023 позивачем відпрацьовано два роки з дати призначення пенсії, а з 1 січня 2022 органом прокуратури надано належну довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати. З 1 січня 2022 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури збільшився і становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Таким чином, з 01.01.2022 відбулось підвищення зарплати прокурорів. Однак, 01.02.2022 розмір пенсії позивача не змінився з часу призначення пенсії і позивачем відпрацьовані два роки з дати призначення пенсії. Приводом для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати працівника прокуратури, що відбулось раніше, але, в зв'язку прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, право на перерахунок настає з 01.06.2023. Зазначено, що з аналізу положень ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7- р(ІІ)/2019 слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам органів прокуратури є: підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок; призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону №1697-VІІ; при звільненні з роботи; за кожні два відпрацьовані роки. Тобто, працюючому пенсіонеру, якому призначено пенсію на умовах Закону №1697-VII, пенсія може бути перерахована за однією з цих підстав. Зазначено, що позивач має право на перерахунок своєї пенсії у зв'язку з підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати, збільшення вислуги років; за кожні два відпрацьовані роки. Крім того зазначено, що законодавством встановлено відповідне щорічне підвищення як заробітної плати прокурорів, так і їх пенсій, оскільки посадовий оклад прокурора окружної прокуратури визначається з прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Позивач просить позов задовольнити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює на посаді прокурора відділу в Долинському відділі Калуської окружної прокуратури Івано-Франківської області та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, з 04.06.2021 отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.
Пенсія, призначена позивачу відповідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058.
Позивач звернулася до Пенсійного фонду України із заявою №7975 від 09.06.2023 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (а.с.54). До заяви про перерахунок пенсії від 09.06.2023 позивач додала довідку Івано-Франківської обласної прокуратури від 06.06.2023 №21-1812-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.06.2023 (а.с.15).
За результатом розгляду заяви від 09.06.2023, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направило позивачу рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.06.2023 №092850003986 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. У відповідності до рішення від 14.06.2023 №092850003986 зазначено, що відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII в редакції, яка підлягає застосуванню на виконання Рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок проводиться з урахуванням підвищеної заробітної плати за відповідною посадою працюючого прокурора прокуратури. Перерахунок пенсій, призначених згідно Закону №1697-VII, пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, проводиться у зв'язку з індивідуальним змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Так індивідуальним змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є; призначення на вищу посаду, збільшення вислуги років, присвоєння почесного звання або наукового ступеня, збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонерів, за кожні два відпрацьованих роки з дати призначення попередньою перерахунку пенсії; після звільнення з роботи. До заяви додана довідка видана Обласною прокуратурою Івано-Франківська від 06.06.2023 №21-1812-23: про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.06.2023. З 01 січня 2022 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року. З 01.06.2023 розміри посадових окладів працівників прокуратури не змінювалися. Враховуючи вищевикладене, здійснити перерахунок пенсії відповідно до заяви №7975 від 09.06.2023 немає підстав (а.с.13, 14).
Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її право на належне пенсійне забезпечення, звернулася до суду з метою захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури врегульоване статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
3. Установити такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно абзаців 4, 5 частини 15 статті 86 України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до пункту 13-1 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI набрав чинності 01 жовтня 2011 року.
Положення наведених норм є чинними, на дату звернення позивача із вказаною заявою про перерахунок та виплату пенсії за нормами Закону України "Про прокуратуру".
З огляду на те, що позивач є пенсіонером, який працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру" та не відноситься до осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в даному випадку, на позивача поширюються положення п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та абзацу четвертого частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 09 листопада 2022 року у справі №340/1307/20. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21 лютого 2022 року по справі №380/4215/20.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що станом на час подання заяви про здійснення спірного перерахунку пенсії, а також на момент звернення до суду з цим позовом та ухвалення судового рішення по суті спору, позивач є працюючою особою, яка перебуває на посаді, що дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру".
Оскільки позивач є пенсіонером, яка працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру" та не відноситься до осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в даному випадку, на позивача поширюються положення п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та абзацу четвертого частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Слід зазначити, що те, що позивач до 2011 року отримувала соціальну пенсію дитини з інвалідністю до 18 років на сина, 1993 року народження (а.с.89-95), не відносить позивача до осіб з інвалідністю I та II груп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вважає, що відповідно до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" їй повинна бути призначена пенсія в розмірі 60 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати та у позовній заяві наводить розрахунок пенсії, виходячи з розміру 60 відсотків від суми її місячної заробітної плати.
Суд зазначає, що таке обґрунтування є хибним, та таким, що не відповідає вимогам п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та абзацу четвертого частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, враховуючи, що позивачу на законних засадах нараховується та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як працюючому пенсіонеру органів Прокуратури, підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії згідно Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ з врахуванням довідки Івано-Франківської обласної прокуратури від 06.06.2023 №21-1812-23 немає.
Крім того, виплата призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про прокурату" поновлюється в разі виникнення обставин зазначених у цьому Законі та у пункті 13-1 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки відсутні підстави для перерахунку та виплати позивачу пенсії згідно Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ в розмірі 60 відсотків від суми її місячної заробітної плати, з врахуванням довідки Івано-Франківської обласної прокуратури від 06.06.2023 №21-1812-23, то є необґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.06.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ з врахуванням довідки Івано-Франківської обласної прокуратури від 06.06.2023 №21-1812-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
За таких обставин, слід відмовити в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.06.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ з врахуванням довідки Івано-Франківської обласної прокуратури від 06.06.2023 №21-1812-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним, скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.06.2023 №092850003986 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, позивачу на законних засадах нараховується та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як працюючому пенсіонеру органів Прокуратури.
Водночас, частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Згідно матеріалів справи станом на 09.06.2023 позивачем відпрацьовано два роки з дати призначення пенсії (03.06.2021) та відбулось підвищенням її заробітної плати.
Оскільки згідно матеріалів справи станом на 09.06.2023 позивачем відпрацьовано два роки з дати призначення пенсії (03.06.2021) та відбулось підвищенням її заробітної плати, то позивач має право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер органів Прокуратури, в розмірі обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058.
Враховуючи наведене, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер органів Прокуратури в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.06.2023 №092850003986 про відмову позивачу в перерахунку пенсії.
Оскільки судом встановлено протиправність рішення, прийнятого за результатом розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії №7975 від 09.06.2023, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву позивача №7975 від 09.06.2023 про перерахунок пенсії та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 700,00 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька обл., 84122) від 14.06.2023 №092850003986.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №7975 від 09.06.2023 про перерахунок пенсії та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька обл., 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) частину сплаченого судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 700 (сімсот) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.