ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 року Справа № 280/5301/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
12 липня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо не зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення №318/с від 08.03.2023 премії в розмірі 130% та надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65%;
зобов'язати відповідача внести зміни до довідки про розмір грошового забезпечення від 08.05.2023 №318/с в частині щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премію у розмірі 130% посадового окладу, та направити змінену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 18.07.2023 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2023 відкрито спрощене позовне провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2020, з 01.01.2021, з 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262 XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії. Зазначає, що відповідач надав довідку про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії станом на 01.01.2021, в яких зазначені додаткові види грошового забезпечення, але показники надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% та премії в розмірі 10% зменшені відповідачем порівняно з довідкою Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, в якій зазначені надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% та премія в розмірі 130%. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно зменшено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у довідці станом на 01.01.2021. Позивач просить позов задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що відповідачем виготовлено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії позивача, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовими званнями, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704. У нову довідку для перерахунку пенсії позивачу повинні бути включені надбавки та премії, які фактично виплачувалися особам за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії. При виданні довідок для перерахунку пенсій відповідним компетентним органам необхідно враховувати не тільки підвищені оклади основного грошового забезпечення, але і розміри відповідних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачуються діючому військовослужбовцю (прирівняних до них осіб) за прирівняною/відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Матеріали справи не містять жодного доказу того, що протягом 2021 року військовослужбовцям за посадою, прирівняною до тієї, яку обіймав позивач до звільнення з військової служби, виплачувалась надбавка за особливості проходження військової служби та премія у інших розмірах, ніж ті, які визначені відповідачем у довідці. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи проти задоволенні позовних вимог заперечив та зазначив, що вимога видати довідку про грошове забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок, є протиправною.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив оформити та надіслати до ГУ ПФУ в Запорізькій області для перерахунку пенсії довідку про розмір його грошового забезпечення.
08.05.2023 відповідачем складено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії №318/с, в якій вказано розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2021, зокрема надбавка за особливості проходження військової служби 1% - 57,92 грн., премія 10% - 352,00 грн.
Позивач, не погодившись з розмірами надбавки за особливості проходження військової служби та премії, що зазначені у довідці №318/с від 08.05.2023, звернувся з даним позовом до суду.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до частин першої, другої, четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704 установлено надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзаци 4, 5 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд встановив, що Запорізькій обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 08.05.2023 №319/с, у якій вказав зокрема: надбавка за особливості проходження в/служби 65% - 2922,08 грн., премія 130% - 3549,00 грн.
Також, Запорізькій обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 08.05.2023 №318/с станом на 01.01.2021, у якій вказав зокрема: надбавка за особливості проходження в/служби 1% - 57,92 грн., премія 10% - 352,00 грн.
Тобто, відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 08.05.2023 №318/с зменшив розмір надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 130% до 10%.
Суд зазначає, що Постановою № 704 Міністру оборони України надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Міністр оборони України, використовуючи надане йому Постановою №704 право, кожного календарного року видає телеграму-розпорядження про розмір, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовців Міністерства оборони України згідно їх тарифних розрядів.
Відповідно до телеграми-розпорядження Міністра оборони України від 27.01.2021 №248/612 з 01.01.2021 у Збройних Силах України та у Державній спеціальній службі транспорту встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премію, в залежності від тарифного розряду.
Враховуючи вищевказане, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та 130% розміру премії до 10% у довідці, виданої позивачу, станом на 01.01.2021, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань стягується сплачена сума судового збору в розмірі 858,88 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн. В іншій частині витрати на правничу допомогу є не співмірними зі складністю адміністративної справи та часом витраченим на надання правничої допомоги, у зв'язку з чим стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м.Запоріжжя, пров.Тихий, буд.7, код ЄДРПОУ 07835529), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення №318/с від 08.03.2023 премії в розмірі 130% та надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65%.
Зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки внести зміни до довідки про розмір грошового забезпечення від 08.05.2023 №318/с в частині щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премію у розмірі 130% посадового окладу, та направити змінену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 858,88 грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок) та витрати на правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова