Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2023 року Справа№200/4653/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Овчаренка Олега Анатолійовича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні позивачу з 1 серпня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713, до призначеної пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу з 1 серпня 2023 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 у розмірі 2 000 грн, з виплатою виниклої заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він проходив службу в органах внутрішніх справ та перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 2021 року.
16 липня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 713, якою установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, що враховується під час подальших підвищень розмірі пенсій, визначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону.
З 1 липня 2021 року до пенсії позивача встановлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 березня 2023 року у справі № 200/735/23 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної позивачу пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-226 від 24 січня 2023 року.
2 серпня 2023 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області представником позивача був направлений адвокатський запит щодо нарахування позивачу додаткової доплати у розмірі 2 000 грн після виконання судового рішення по справі № 200/735/23.
7 серпня 2023 року представнику позивача від відповідача надійшов лист, в якому зазначено, що підстави для виплати щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 відсутні. Також у листі було повідомлено, що на виконання рішення суду по справі № 200/735/23 у липні 2023 року відповідачем було здійснено перерахунок розміру призначеної позивачу пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-226 від 24 січня 2023 року, але при цьому припинено з 1 серпня 2023 року нарахування та виплату додаткової доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713.
Позивач вважає дії відповідача з припинення з 1 серпня 2023 року виплати йому доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713, протиправними, оскільки перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення у справі № 200/735/23, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії (а.с. 1-5).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, зазнаючи наступне.
Постановою № 713 передбачено для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 грн. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 березня 2023 року по справі № 200/735/23, яке набрало законної сили 27 червня 2023 року, проведено перерахунок пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-226 від 24 січня 2023 року.
Після виконання судового рішення основний розмір пенсійної виплати позивача збільшився у зв'язку з чим, виплата щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 1 серпня 2023 року.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 29-31).
Ухвалою суду від 28 серпня 2023 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи (а.с. 24).
13 вересня 2023 року судом отримано від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відзив на позов (а.с. 29-31).
15 вересня 2023 року судом отримано від відповідача додаткові докази (а.с. 38-47).
18 вересня 2023 року судом отримано від представника позивача відповідь на відзив (а.с. 48).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України згідно паспорта серії НОМЕР_2 від 5 серпня 1996 року, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 8-9).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, є органом державної влади (а.с. 35-36).
Як встановлено судом, позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року та перебуває на обліку у відповідача з 13 січня 2021 року, пенсійна справа 0503020660 (МВС), пенсія нараховується виходячи з 70% грошового забезпечення (а.с. 16, 41-47).
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії позивача від 4 лютого 2022 року, позивачу встановлена щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 1 920,00 грн, при цьому розмір пенсії позивача склав 3 854,00 грн (а.с. 44).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 березня 2023 року по справі № 200/735/23, яке набуло чинності 27 червня 2023 року, зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-226 від 24 січня 2023 року (а.с. 16-21, https://reyestr.court.gov.ua/Review/109333708).
На виконання даного судового рішення відповідачем відповідно до розпорядження з пенсійної справи позивача 0503020660 (МВС) від 19 липня 2023 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 серпня 2023 року, відповідно до якого розмір пенсії позивача склав 14 791,29 грн, при цьому внаслідок такого перерахунку позивачу припинено нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 1 920,00 грн, призначеної на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 (а.с. 45).
2 серпня 2023 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із адвокатським запитом щодо нарахування та виплати позивачу додаткової доплати у розмірі 2 000,00 грн після виконання судового рішення у справі № 200/735/23 (а.с. 17).
Листом від 14 вересня 2023 року за № 0500-0902-7/78508 у відповідь на адвокатський запит відповідач повідомив наступне.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 та 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2 000 грн з 1 липня 2021 року. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 березня 2023 року по справі № № 200/735/23, проведено перерахунок пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-226 від 24 січня 2023 року в липні 2023 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2 000 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по постанові Кабінету Міністрів України № 713 припинено з 1 серпня 2023 року (а.с. 18).
Вважаючи, що відповідач протиправно не виплачує йому з 1 серпня 2023 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно із ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами частин 2 та 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із п. 7 постанови Кабінету Міністрів України 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років», призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із зазначеним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Аналогічний висновок міститься в рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.
Кабінет Міністрів України з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Пунктом 1 вказаної Постанови установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Пунктом 6 цієї Постанови визначено, що ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України вказаної постанови свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 цієї постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови від 14 липня 2021 року № 713, а саме - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 1 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 8 листопада 2022 року по справі № 420/2473/22 року, в якій зазначив:
« ...44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000-2700 грн.
45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року.
46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 1 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі № 420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним Управлінням Пенсійного фонду України 6 січня 2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 1 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 року.»
Також зазначена правова позиція наведена і у постановах Верховного Суду від 26 квітня 2023 року: по справі 380/14122/22, по справі 380/4510/22, по справі № 140/10795/21, по справі № 160/14146/22.
Пунктом 2 Постанови від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3 854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
З урахуванням встановлених обставин, суд висновує, що припинення нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713, з 1 серпня 2023 року є протиправним.
Разом із цим суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду справи судом встановлено, що на виконання приписів Постанови № 713 позивачу з 1 липня 2021 року була встановлена доплата до пенсії в розмірі 1 920,00 грн (при цьому загальний розмір пенсії позивача з урахуванням доплати склав 3 854,00 грн) (а.с. 44).
Доказів оскарження позивачем розпорядження про встановлення доплати до пенсії на виконання Постанови № 713 в розмірі 1 920,00 грн - матеріали справи не містять; також матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що розмір призначеної позивачу Постановою № 713 доплати був змінений та склав 2 000,00 грн.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу з 1 серпня 2023 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713, у розмірі 1 920,00 грн, та зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату позивачу з 1 серпня 2023 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713 у розмірі 1 920,00 грн.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Згідно квитанції від 21 серпня 2023 року до платіжної інструкції на переказ готівки 0.0.3160085064.1 та виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у розмірі 858,88 грн (а.с. 19, 22).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із ч. 8 цієї ж статті якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи наведене, беручи до уваги, що спір виник у зв'язку із припиненням нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в повному розмірі, тобто в розмірі 858,88 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 9, 12, 72-78, 90, 139, 244-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 1 серпня 2023 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713, у розмірі 1 920,00 грн.
Зобов'язати з Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 1 серпня 2023 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, у розмірі 1 920,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 858 грн (вісімсот п'ятдесят вісім) грн 88 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна