ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 року Справа № 160/56/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
УСТАНОВИВ:
02.01.2023 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 , з вимогами:
- стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (адреса: вул. Троїцька, 20-А, м. Дніпро, 49001, код ЄДРПОУ: 40108866) заборгованість за предмети однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився у сумі 10 924 грн. (десять тисяч дев'ятсот двадцять чотири гривні) 98 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем отримано предмети однострою особистого користування на суму 10 924,98грн. Оскільки позивача звільнено зі служби у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення, строк носіння (експлуатації) предметів однострою не закінчився, відповідач зобов'язаний відшкодувати вказані кошти. З огляду на викладене, позивач просив задовольнити позов.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 160/56/23 передано до розгляду судді Рябчук О.С.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.01.2023 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копію ухвали про відкриття провадження було отримано ОСОБА_1 особисто засобами поштового зв'язку, про що свідчить наявне в матеріалах адміністративної справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення ф. 119.
07.04.2023 року засобами поштового зв'язку від ОСОБА_1 надійшло клопотання про зобов'язання позивача направити копію позову разом з додатками.
Щодо заявленого клопотання суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Разом з адміністративним позовом Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області надано накладну № 519250576114 від 21.12.2022р. про відправлення ОСОБА_1 відповідно до опису цінного листа: копії позовної заяви ОСОБА_1 , витягу з ЄДРПОУ, копії наказу ГУНП від 07.11.2015 року № 1о/с, копії наказу ГУНП від 27.10.2022 року № 944 о/с, копії наказу ГУНП від 29.01.2021 року № 26 о/с, копії довідки УФЗБО ГУНП від 07.12.2022 № 21/1090, копії довідки УЛМТЗ ГУНП № 355/10/22, копії арматурної картки ОСОБА_1 , копію роздавальної відомості на предмети однострою № 138, копію роздавальної відомості на предмети однострою № 817, копію роздавальної відомості на предмети однострою № 8212/17, копії довідки від 30.11.2022 № 46/19240. (а/с 20-21).
Отже, матеріали справи містять докази направлення копії позовної заяви та додатків до неї відповідачу, у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас суд акцентує на тому, що відповідач не позбавлений права на ознайомлення з матеріалами адміністративної справи на підставі відповідної заяви.
Відповідач відзиву на позов, пояснень не надав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2023 року провадження у справі № 160/56/23 за позовом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зупинено до набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/18014/22.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року у справі № 160/18014/22 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року в справі № 160/18014/22 задоволено частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року в справі № 160/18014/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування висновку службового розслідування, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на службі, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу скасовано
Ухвалено в справі № 160/18014/22 нове рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2023 року поновлено провадження у справі № 160/56/23.
У відповідності до положень ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Частиною 4статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 944 о/с від 27.10.2022 року капітана поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» та вказано, що сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 10 924,98грн.
Довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 07.12.2022 року № 21/1090 вказано, що за ОСОБА_1 за даними бухгалтерського обліку ГУНП в Дніпропетровській області рахується заборгованість за однострій на суму 10 924,98грн.
Відповідно до довідки № 355/10/22 про отримані поліцейським предмети однострою особистого користування строк носіння (експлуатації), яких не закінчився ОСОБА_1 на день звільнення зі служби видано наступні предмети:
- кепі темно-синього кольору;
- шапка;
- шапка;
- куртка спеціальна;
- куртка спеціальна;
- куртка спеціальна;
- к-м (сорочка, брюки);
- черевики чорного кольору;
- фуфайка з коротким рукавом;
- черевики демісезонні;
- черевики демісезонні;
- черевики демісезонні;
- сорочка трикотажна;
- ремінь синтетичний для брюк;
- ремінь синтетичний для брюк.
Вказані предмети також обліковуються у арматурній картці ОСОБА_1 та в роздавальних відомостях №138, №817 від 12.10.2021р., № 212/17 від 31.03.2022р.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII).
Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону № 580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону № 580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 «Про однострій поліцейських».
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 вересня 2017 року № 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 грудня 2019 року № 1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за № 1224/31092 (далі Порядок № 772).
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 4 Розділу І Порядку № 772).
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу ІІІ Порядку № 772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу ІІІ Порядку № 772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IV Порядку № 772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку № 772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку № 772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку № 772).
Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 13 Розділу VII Порядку № 772).
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку № 772).
Відповідно до п. 1 Розділу V Порядку № 772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав: у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
З системного аналізу наведених норм Порядку № 772 встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
З наявних у справі доказів, судом встановлено, що заборгованість позивача щодо відшкодування вартості однострою, строк експлуатації якого не закінчився, на теперішній час складає 10924,98 грн.
Однак, Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року у справі № 160/18014/22 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року в справі № 160/18014/22 задоволено частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року в справі № 160/18014/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування висновку службового розслідування, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на службі, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу скасовано
Ухвалено в справі № 160/18014/22 нове рішення.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування висновку службового розслідування, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на службі, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 1225к від 14 жовтня 2022 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських Криворізького районного управління поліції ГУНП» в частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 944о/с від 27 жовтня 2022 року (по особовому складу), яким капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора-чергового чергової частини відділу моніторингу Криворізького районного управління, звільнено за служби в поліції з 27 жовтня 2022 року за пунктом 6 частини першої статті 77 (у зв'язку із реалізацію дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції) Закону України «Про Національну поліцію».
Поновлено ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на посаді інспектора-чергового чергової частини відділу моніторингу Криворізького районного управління Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області з 27 жовтня 2022 року.
Стягнуто з Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 40108866, вул. Троїцька, 20-а, м. Дніпро, 49001) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) середнє грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 28 жовтня 2022 року по 03 серпня 2023 року включно в розмірі 63 338 (шістдесят три тисячі триста тридцять вісім) грн. 40 коп. (сума вказана з врахуванням податків та інших обов'язкових платежів).
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 160/18014/22 набрала законної сили з дати ухвалення 03 серпня 2023 року.
Оскільки відшкодування вартості предметів однострою підлягає стягненню з поліцейських, яких було звільнено зі служби, а ОСОБА_1 поновлено на посаді та визнано його звільнення незаконним, підстав для стягнення з нього вартості предметів однострою немає.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат вирішується у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 77, 241-246, 255, 295 КАС України Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Рябчук