Справа № 167/1020/23
Номер провадження 3/167/636/23
ОКРЕМАУХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 року місто Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Н.В. Шептицька, розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності №1 ( місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , працює підсобним робітником на ТОВ «Деревопрофіль», раніше до адміністративної відповідальності притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ВСТАНОВИВ:
21.09.2023 року з Відділу поліцейської діяльності № 1 ( місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області до суду надійшов протокол серії ВАВ № 756367 від 21.06.2023 року про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 173-2 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 ( далі - Протокол).
Згідно Протоколу, ОСОБА_1 03.06.2023 року о 21 год 40 хв в АДРЕСА_1 вчинив відносно своєї співмешканки домашнє насильство фізичного та психологічного характеру, а саме: ображав нецензурними словами, погрожував фізичною розправою, тобто своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Постановою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 21.09.2023 року провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрито на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду даної справи строків накладення адміністративного стягнення.
При розгляді даної справи, суд встановив оставини, що є підставою для постановлення окремої ухвали, виходячи з наступного.
Згідно частин 1, 2 статті 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Встановлено, що подія, яка стала підставою для складення Протоколу, відбулася 03.06.2023 року і тоді ж була виявлена особа, яка підозрюється у вчиненні адміністративного правопорушення - ОСОБА_1 , що також підтверджується додатками до Протоколу ( ас 5, 6, 7, 8).
Проте, Протокол був складений лише 21.06.2023 року, тобто з грубим порушенням строків, встановлених частиною 2 статті 254 КУпАП.
Крім того, згідно частин 1, 2 статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду ( судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Пунктом 7 частини 1 статті 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Протокол від 21.06.2023 року про подію від 03.06.2023 року надійшов до Рожищенського районного суду Волинської області 21.09.2023 року, тобто Протокол надійшов в суд через 3 ( три) місяці з дня його складення і на момент розгляду адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 закінчилися строки ( 03.09.2023 року) накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, що стало підставою для закриття провадження у справі.
Згідно частини 7 статті 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Жодних доказів на підтвердження того, що відносно ОСОБА_1 було відкрито і закрито кримінальне провадження по подіях 03.06.2023 року, до Протоколу не додано.
Таке ставлення посадових осіб Відділу поліцейської діяльності № 1 ( місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області до виконання своїх службових і посадових обов'язків призвело до позбавлення судом можливості піддати правопорушника адміністративному стягненню, у разі встановлення його вини.
Домашнє насильство спричиняє дуже небезпечні наслідки для самих потерпілих, для кривдників і, нарешті, для всього суспільства. Ці наслідки можуть виявлятися, як одразу, так і через довготривалий час.
Окрім того, домашнє насильство має серйозний вплив на дітей.
Тому закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення за статтею 173-2 КУпАП на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП може створити, як в особи, яка вчинила таке правопорушення, так і у стороннього спостерігача, хибну та небезпечну думку про можливість уникнення відповідальності за вчинення домашнього насильства.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, доходжу висновку, що дії відповідних посадових осіб Відділу поліцейської діяльності № 1 ( місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, а саме:
- порушення строку складення протоколу про адміністративне правопорушення, що встановлений частиною 2 статті 254 КУпАП;
- тривале ( поза розумним строком) ненаправлення адміністративних матеріалів в суд для розгляду і прийняття процесуального рішення,
не направлені на зміцнення та підтримання громадського порядку та забезпечення невідворотності понесення правопорушником покарання.
В таких умовах створюється штучна ситуація можливості вчинення органами поліції дій, направлених на недопущення розгляду справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності, в даному випадку ОСОБА_1 .
Наведене свідчить про недоліки в діяльності Відділу поліцейської діяльності № 1 (місто Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне винести окрему ухвалу з метою недопущення зазначених порушень в подальшому.
Керуючись статтею 282 КУпАП, суддя
УХВАЛИВ:
Повідомити керівника Головного управління Національної поліції у Волинській області про вказані недоліки для вжиття відповідних організаційно-правових заходів.
Про прийняті заходи повідомити Рожищенський районний суд Волинської області у місячний строк з дня отримання даної ухвали.
Окрему ухвалу надіслати до Головного управління Національної поліції у Волинській області для відома та виконання.
Окрема ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Рожищенського районного суду
Волинської області Н.В. Шептицька