Провадження № 3/734/2002/23 Справа № 734/3160/23
ПОСТАНОВА
іменем України
21 вересня 2023 року смт. Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Іванюк Т.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 Чернігівського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, за ч.2 ст. 130 КУпАП, ч.2 ст. 130 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
17 липня 2023 року о 16 год. 55 хв. в Чернігівській області Чернігівському районі, в с. Данівка по вулиці Центральній 40, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 2102», днз. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку відмовився. Правопорушення вчинене повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Крім того, в той же день, 14 липня 2023 року о 17 год. 45 хв. в Чернігівській області Чернігівському районі, в смт. Козелець по вулиці Соборності 69, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 2102», днз. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку відмовився. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Крім того, в той же день, 14 липня 2023 року о 17 год. 45 хв. в Чернігівській області Чернігівському районі, в смт. Козелець по вулиці Соборності 69, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 2102», днз. НОМЕР_1 , не маючи права керування даним транспортним засобом. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1а ПДР України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Крім того, в той же день, 14 липня 2023 року о 16 год. 45 хв. в Чернігівській області Чернігівському районі, в с. Данівка по вулиці Центральній 40, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 2102», днз. НОМЕР_1 не маючи права керування даним транспортним засобом. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1а ПДР України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 21 вересня 2023 року вказані справи об'єднано в одне провадження та їм присвоєно єдиний реєстраційний номер (єдиний унікальний номер судової справи № 734/3160/23, провадження № 3/734/2002/23).
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Також, ОСОБА_1 , про час та місце розгляду справи, повідомлявся шляхом розміщення оголошення на сайті судової влади про виклик особи зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме.
Статтею ст. 268 КУпАП не передбачено обов'язкової присутності при розгляді адміністративного матеріалу особи, стосовно якої складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП. При цьому, особа, яка притягується до відповідальності наділений правом подати суду письмові пояснення та докази.
В даному випадку, неявка ОСОБА_1 до суду, неповідомлення про причини свого неприбуття, відсутність його письмових заперечень чи пояснень є демонстрацією недобросовісного використання своїх процесуальних прав.
За таких обставин, враховуючи відсутність будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи, а також письмових пояснень особи, було прийнято рішення розглянути справу у відсутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності, на підставі доказів, що наявні в матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
В той же час, ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 266 КУпАП визначено чіткий порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Зокрема, як вбачається з ч. 2, ч. 3 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Суд вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 130 КУпАП, ч.2 ст. 130 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП в суді повністю підтверджена зібраними матеріалами адміністративних справ, зокрема:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 185327 від 14 липня 2023 року;
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
-довідкою старшого інспектора СРПП відділення поліції №1 ЧРУП в Чернігівській області Герасименка А. про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідчення водія не отримував;
-копією постанови серії БАД 258592 від 14.07.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 121 ч.5 КУпАП;
-копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 185331 від 14.07.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 126 ч.5 КУпАП;
-рапортом поліцейського СРПП ВП№1 ЧРУП ГУНП в чернігівській області Желіби В.;
-копією постанови Козелецьког районного суду №734/878/23 від 27 березня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст.. 130 ч.1 КУпАП.
-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського до протоколу серії № 185327 від 14 липня 2023 року;
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 185361 від 14 липня 2023 року;
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
-довідкою поліцейського СРПП відділення поліції №1 ЧРУП в Чернігівській області Каками М.М. про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідчення водія не отримував;
-копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 185357 від 14.07.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 126 ч.5 КУпАП;
-копією постанови Козелецьког районного суду №734/878/23 від 27 березня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП.
-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського до протоколу серії № 185361 від 14 липня 2023 року;
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 185357 від 14 липня 2023 року;
-копією постанови серії БАД 454877 від 06.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 126 ч.2 КУпАП;
-довідкою поліцейського СРПП відділення поліції №1 ЧРУП в Чернігівській області Каками М.М. про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідчення водія не отримував;
-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського до протоколу серії № 185357 від 14 липня 2023 року;
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 185331 від 14 липня 2023 року;
-копією постанови серії БАД 258592 від 14.07.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 121 ч.5 КУпАП;
-копією постанови серії БАД 454877 від 06.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 126 ч.2 КУпАП;
-довідкою старшого інспектора СРПП відділення поліції №1 ЧРУП в Чернігівській області Герасименка А. про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідчення водія не отримував;
-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського до протоколу серії № 185331 від 14 липня 2023 року;
Дослідивши вказані матеріали, в тому числі дослідивши зміст протоколів про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, суд дійшов висновку, що зазначені докази відповідають критеріям належності та допустимості, а в своїй сукупності також і достатності доводять винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 130 КУпАП, ч.2 ст. 130 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Протоколи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складені з дотриманням вимог ст.ст.254-256 КУпАП та містять всі необхідні для розгляду справи відомості, якихось істотних недоліків при його складанні, які б тягли за собою визнання цього протоколу недопустимим доказом, не вбачається. Достовірність відомостей, зазначених у протоколах, сумнівів не викликає, оскільки ці відомості узгоджуються з іншими доказами, доданими до протоколів.
Об'єктивних даних, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що протоколи про адміністративне правопорушення та інші адміністративні матеріали складені не уповноваженими особами, в матеріалах справи немає.
Працівниками поліції дотримано порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, передбачений ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України та МОЗ України 09 листопада 2015 року за № 1452/735, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07 листопада 2015 року № 1395.
З матеріалів справи будь-яких порушень з боку працівників поліції не вбачається.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
У відповідності до п. 28 Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23 листопада 2005 року, зі змінами, суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування усіма видами транспортних засобів, коли винна особа не отримувала такого права.
Відповідно до довідок інспекторів СРПП ВП № 1 (смт. Козелець) Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській про те, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідчення водія не отримував, що унеможливлює накладення на нього стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки ОСОБА_1 не є водієм в розумінні Закону України «Про дорожній рух».
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 ступінь його винуватості, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Частиною 2 ст. 36 КУпАП передбачено, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вбачаючи в діях ОСОБА_1 ознаки правопорушень, передбачених ч.2 ст. 130 КУпАП, ч.2 ст. 130 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, суд вважає необхідним притягнути останнього до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП із застосуванням до нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 408000 грн. без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн., які слід стягнути з ОСОБА_1 на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 27, 33, 36, 40-1, ч. 5 ст.126, ч. 2 ст. 130, 266, 283, 284, 287 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.2 ст. 130 КУпАП, ч.2 ст. 130 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, ч. 5 ст. 126 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави грошові кошти в розмірі 536 грн. 80 коп. судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя: