79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
09.11.07 Справа№ 3/195-20/75А
За позовом: Прокуратури м.Львова в інтересах держави в особі Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Львівської міської ради, м. Львів
за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1 -Закритого акціонерного товариства “Житлово-будівельної компанії “Ваш дім» , м.Львів
2 -ВАТ «Кінескоп», м. Львів
про скасування ухвал Львівської міської ради від 16.03.2006р. № 3435 “Про затвердження ЗАТ “Житлово-будівельна компанія “Ваш дім» проекту відведення земельної ділянки по вул.Пасічній, 133 у м.Львові» та від 01.12.2005 р. №2888 «Про зміну ЗАТ «Житлово -будівельна компанія «Ваш дім» цільового призначення земельної ділянки по вул. Пасічній, 133 у м.Львові».
Суддя Судова-Хомюк Н.М.
В судове засідання з'явились:
від прокуратури: не з»явився
від позивача: Бондаренко М.І. - представник
від відповідача: не з»явився
від третьої особи -1: Стаценко М.Ф. - представник
від третьої особи -2: не з»явився
Суддя Н.Судова - Хомюк
Секретар: М. Король
Від прокуратури поступило клопотання про відкладення розгляду справи, котре судом відхилено за безпідставністю.
Позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві
Представник відповідача проти позову заперечив.
Представник третьої особи надав письмові пояснення по предмету спору від 06.11.2007 р.
Судом встановлено:
Згідно з абзацом першим пункту 6 розділу У11 Кодексу адміністративного судочинства України “Прикінцеві та перехідні положення» ( в редакції Закону України від 06.10.2005 року № 2953-1У) до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС справа адміністративної юрисдикції (далі -адміністративна справа) -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб»єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із п.1 ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб»єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладення та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб»єкта владних повноважень у випадках встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов»язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
У відповідності до ст..104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Відповідно до ст..60 КАС у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатись до адміністративного суду з адміністративним позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Як випливає з інформаційного листа Верховного суду України від 26.12.2005 року № 3.2.-2005, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб»єктами стосовно їхніх прав та обов»язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб»єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб»єкта, а цей суб»єкт відповідно зобов»язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб»єкта. Відповідно до п.2 інформаційного листа, єдиною ознакою суб»єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій і при цьому ці функції повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
У випадку, якщо суб»єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб»єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Зазначені у позовній заяві позовні вимоги про скасування ухвал Львівської міської ради від 16.03.2006р. № 3435 “Про затвердження ЗАТ “Житлово-будівельна компанія “Ваш дім» проекту відведення земельної ділянки по вул.Пасічній, 133 у м.Львові» та від 01.12.2005 р. №2888 «Про зміну ЗАТ «Житлово -будівельна компанія «Ваш дім» цільового призначення земельної ділянки по вул. Пасічній, 133 у м.Львові» стосуються земельних відносин.
Господарський спір підвідомчий господарському суду та підлягає розгляду в порядку ГПК України, зокрема, за умов участі у спорі суб»єкта господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, спору про право, що виникає з відповідних відносин. Господарські суди розглядають справи у спорах у порядку ГПК України, які виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб»єкти господарської діяльності, оскільки земля є об»єктом цивільних прав і обов»язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов»язані із захистом права власності або користування землею, в яких захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб»єкти господарської діяльності. Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушеного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право
і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватись в порядку господарського судочинства.
Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли у зв»язку з затвердженням ухвалою 18-тої сесії 4-го скликання Львівської міської ради № 3435 від 16.03.2006 року ЗАТ «Житлово -будівельна компанія «Ваш дім» проект відведення земельної ділянки на вул. Пасічній, 133 у м. Львові та зобов»язано укласти договір оренди терміном на 10 років.
На думку прокурора прийнята відповідачем ухвала порушує інтереси держави в особі позивача через те, що ЗАТ «Житлово -будівельна компанія «Ваш дім» протягом 2003-2004 рр. придбано майно колишнього філіалу №2 ВАТ «Кінескоп» на вул Пасічній, 133 у м. Львові. Загальна площа землі під будівлями, що перебувають у власності ЗАТ «Житлово - будівельна компанія «Ваш дім» становить 3,3512 га. Разом з тим з тексту ухвали вбачається, що розмір земельної ділянки, переданої третій особі -1, становить 12,8702 га. Прокурор вважає, що перед прийняттям рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки, слід було вирішити питання про набуття права оренди земельної ділянки розміром 9,512 га на конкурентних засадах.
Таким чином, предметом спору у даній справі є право користування земельною ділянкою, тобто, існує спір про право, що в свою чергу виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства
Відповідно до п.3 ч.1 ст.121 КАС України за наслідками підготовчого провадження суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
Суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищенаведене, керуючись п.3 ч.1 ст.121, п.1 ч.1 ст.157, ст.165 КАС України, суд,-
1. Провадження у справі закрити.
2. Роз»яснити прокурору (позивачу), що даний спір підлягає розгляду господарським судом відповідно до Господарського процесуального кодексу України.
3. Ухвала підлягає оскарженню в порядку, встановленому КАС України.
Суддя Судова-Хомюк Н.М.