Справа №: 671/1597/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Ніколова С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 405029 від 05.07.2023 року ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він 05 липня 2023 року о 18 год. 21 хв. по вул. Незалежності, 207 в м. Волочиську керував автомобілем ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_1 , із ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння шкірного покриву обличчя), від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, в порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, щодо керування ним транспортним засобом. Захисник Ліщук О.І. подала письмове клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, посилаючись на те, що органом поліції не надано доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 керував автомобілем з ознаками алкогольного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вирішуючи дану справу, суд приймає до уваги, що протокол про адміністративне правопорушення є лише початковим правовим висновком щодо дій певної особи, в якому фактично формулюється обвинувачення особи у вчиненні певного правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозицією частини першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому, основною ознакою суб'єкта зазначеного правопорушення є саме елемент керування особою транспортним засобом, тому зазначена обставина обов'язково належить до предмету доказування під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, з дослідженого відеозапису вбачається, що він не суцільний та складається з двох фрагментів. При цьому на жодному з фрагментів відеозапису не зафіксовано рух автомобіля ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_1 , та його зупинку поліцейським.
Таким чином, відеозаписи, долучені до протоколу не є достатніми та належними доказами вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Отже, встановлено, що матеріали справи не містять передбачених ст. 251 КУпАП належних доказів, які б вказували на те, що поліцейські зупинили автомобіль ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , в тому числі показань свідків, відомостей про зупинення зазначеного транспортного засобу, повідомлення на лінію «102» про рух зазначеного транспортного засобу, тощо.
Оскільки під час оформлення адмінпротоколу поліцейський неодноразово висловлює твердження про наявність у нього відеозапису, на якому зафіксовано обставини керування ОСОБА_1 транспортним засобом, судом, для з'ясування даних обставин було направлено письмовий запит до відділу поліції №2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області. Однак, орган поліції не надав суду такого відеозапису. (а.с. 17)
Вирішуючи дану справу, суд враховує, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, не може бути визнаний беззаперечним та достатнім доказом вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, оскільки обставини, викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували його вину та не викликали сумнівів у суду.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.ст. 9, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, яке мало місце, та що має бути встановлено судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі, а висновки суду не можуть ґрунтуватись на припущеннях.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 9, 245, 251, 283, 284, 247 п. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИЛА:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана скарга до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 294 КУпАП.
Суддя: