ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.09.2023 Справа №607/11054/23
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Багрій Т.Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, який раніше не притягався до адміністративної відповідальності, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 161-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №980452 від 17 червня 2023 року, ОСОБА_1 17 червня 2023 року о 10:20 год. здійснив роздрібну торгівлю пальним (бензином) на території складських приміщень за адресою: АДРЕСА_2 , без одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, передбаченої ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності». Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.161-1 КУпАП.
В п. 13 Постанови пленуму вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» вказано, що стаття 268 КУпАП передбачає можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише за наявності у справі відомостей про належне повідомлення цієї особи про час і місце розгляду цієї справи та за відсутності її клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 до суду з невідомих причин не з'явився, заяв чи клопотань про відкладення з поважних причин не подав, хоча про час та дату судового розгляду повідомлявся у встановленому законом порядку. Враховуючи те, що судом вживались належні заходи щодо повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи, та відсутність підстав для відкладення судового засідання, з метою забезпечення розумності строків розгляду справи, суд дійшов висновку про доцільність розгляду адміністративної справи без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Суддя, дотримуючись вимог ст. 252 КУпАП, оцінила докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, водночас керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, в тому числі: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Водночас сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути єдиним й беззаперечним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Згідно з диспозицією ч.1 ст.161-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі оптової або роздрібної торгівлі пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання, передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ст.3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Статтею 42 Господарського кодексу України передбачено, що підприємництво як вид господарської діяльності - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до роз'яснень, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини в сфері господарської діяльності», під господарською діяльністю слід розуміти діяльність фізичних і юридичних осіб, пов'язану з виробництвом чи реалізацією продукції (товарів), виконанням робіт чи наданням послуг з метою одержання прибутку (комерційна господарська діяльність) або без такої мети (некомерційна господарська діяльність). Підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, обов'язкові ознаки якої безпосередність (самостійно), систематичність (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик її здійснення з метою отримання прибутку (п.2).
Таким чином, важливими ознаками господарської діяльності є її систематичність (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) та здійснення суб'єктом на власний ризик з метою одержання прибутку.
З долучених до матеріалів справи документів вбачається, що ОСОБА_1 є водієм-мийником ТОВ «Мід драйв».
Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, відсутні дані, які б свідчили про те, що останній систематично здійснював продаж палива.
Також суд враховує, що в порушення вимог ст.ст. 256, 264, 265 КУпАП виручка від торгівлі не вилучалася, тобто у протоколі про адміністративне правопорушення не наведені обставини та конкретні обов'язкові ознаки правопорушення, визначенні диспозицією ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
Крім того, суд критично оцінює наявне в матеріалах справи письмове пояснення ОСОБА_2 від 17 червня 2023 року, оскільки у вказаному поясненні останній не зазначає жодних відомостей про те, у кого саме він придбав дизельне пальне в кількості 10 літрів.
Також суперечливими є дані зазначені у рапорті інспектор-чергового Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області Голик Т.В. в частині зазначення місця вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до якого 17 червня 2023 року о 10:32 год. надійшло повідомлення про те, що за адресою АДРЕСА_3 , з гаражного приміщення була здійснена торгівля ДП без ліцензії на продаж. В ході опрацювання було встановлено, що в ФОП ОСОБА_3 є наявна ліцензія тільки на зберігання ДП, на продаж ДП не має. Однак, з матеріалів справи незрозуміло, яке саме відношення до даної справи має ОСОБА_3 .
При цьому, санкція вказаної норми права передбачає накладення на правопорушника штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Подані до суду матеріали справи не містять відомостей про те, кому передано на зберігання вилучене пальне та заправний модуль, а також відсутні відомості про те чи використовувались під час вчинення цього правопорушення ємності та обладнання, які були вилучені відповідно до протоколу.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Беручи до уваги те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.161-1 КУпАП, тому вилучені в нього під час здійснення провадження в справі предмети та речі слід повернути останньому.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.161-1, статтями 274, 283, 285 КУпАП, суддя,
постановив:
Закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутню складу адміністративного правопорушення.
Вилучені в ОСОБА_1 під час здійснення провадження в справі предмети та речі - повернути ОСОБА_1 .
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяТ. Я. Багрій