Справа № 1-кп/593/125/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2023 р. Бережанський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючої - судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участі прокурора ОСОБА_3
обвинуваченої ОСОБА_4
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Бережани кримінальне провадження, внесене 13 липня 2023року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023211050000233 по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Слов'ятин Бережанського району Тернопільської області, українки, громадянки України, із середньо-спеціальною освітою, вдови, пенсіонерки, не депутата, жительки АДРЕСА_1 , раніше не судимої, - у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст. 310 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 в квітні 2023 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, на належній їй присадибній земельній ділянці із кадастровим номером 6120488400:02:001:0302, площею 0.25га, яка розташована в АДРЕСА_1 , посіяла з поміж інших сільськогосподарських рослин насіння снотворного маку. Впродовж травня-червня 2023року ОСОБА_4 в порушення вимог ст.ст. 2, 7 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15 лютого 1995 року, таблиці 1 списку № 3 Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 6 травня 2000 року, " Порядку провадження діяльності, пов”язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 589 від 3 червня 2009 року, доглядала за рослинами маку, а саме - розпушувала грунт та прополювала їх з метою доведення до стадії дозрівання, тобто займалася незаконним вирощуванням рослин снотворного маку.
18 липня 2023 року працівниками ВП № 1 (м.Бережани ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області на присадибній земельній ділянці, що в АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_4 , було виявлено 106 рослин снотворного маку. Вказані рослини згідно висновку експертизи матеріалів, речовин та виробів, містять наркотичні алкалоїди опію, морфіну та кодеїну і є рослинами виду МАК СНОТВОРНИЙ (Papaver somniferum L), які відносяться до рослин, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких допускається для промислових цілей.
Таким чином, своїми умисними діями, що виразилися у незаконному посіві та вирощуванні снотворного маку в кількості від ста до п'ятисот рослин ОСОБА_4 вчинила кримінальний проступок, передбачений ч. 1 ст. 310 КК України.
В судовому засіданні обвинувачена заявила клопотання про закриття вищевказаного кримінального провадження та звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України у зв'язку з дійовим каяттям.
Прокурор щодо задоволення вищевказаного клопотання та закриття кримінального провадження на підставі ст. 45 КК України заперечень не має.
Суд, розглянувши клопотання обвинуваченої, вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали кримінального провадження, які характеризують особу обвинуваченої, інші процесуальні документи, вважає, що заявлене клопотання слід задоволити, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Згідно п.1 ч.2 та ч. 8 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності; закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої п.1 ч.2 цієї статті не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує.
Відповідно до ч.4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч.3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Судом встановлено, що обвинувачена ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 310 КК України, яке згідно ст. 12 цього Кодексу відноситься до кримінальних проступків. Обвинувачена вчинила кримінальний проступок вперше, визнала свою вину у його скоєнні та щиро кається за вчинене, активно сприяла його розкриттю. Діями обвинуваченої матеріальну шкоду не заподіяно та матеріальні збитки не спричинено.
А так як обвинувачена ОСОБА_4 позитивно характеризується за місцем проживання, вперше вчинила кримінальний проступок, визнала себе винною та щиро покаялася у його вчиненні, своїми діями активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, що свідчить про її щире каяття та в судовому засіданні просила звільнити її від кримінальної відповідальності та закрити порушене щодо неї кримінальне провадження, а тому суд, заслухавши думку учасників судового розгляду, прийшов до переконання, що заявлене клопотання є підставним і підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 44, 45 КК України, п.1 ч.2 та ч. 8 ст. 284, ст. 285, ч. 1, ч. 4 ст. 286, ст. 288, п.3 ч.1 ст. 392, п.2 ч.2 ст. 395 КПК України, Постановою Верховного суду України від 23.12.2005 року № 12 "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності", суд,-
УХВАЛИВ:
ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 310 КК України на підставі ст. 45 КК України у зв'язку з дійовим каяттям, а кримінальне провадження, внесене 13 липня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023211050000233 - закрити.
Речові докази: 106 рослин снотворного маку, які згідно квитанцій № 82 зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів Відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, знищити.
На ухвалу суду може бути подано апеляційну скаргу до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя Бережанського районного суду
Тернопільської області ОСОБА_1 .