Ухвала від 21.09.2023 по справі 643/9514/23

Справа № 643/9514/23

Провадження № 1-кс/643/1196/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.09.2023 слідчий суддя Московського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові погоджене прокурором Салтівської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 клопотання слідчого Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42023222040000041 внесеному 28.08.2023 до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

З поданого клопотання вбачається, що в провадженні СВ Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування внесеного 28.08.2023 до ЄРДР № 42023222040000041, за фактом виявлення ознак привласнення бюджетних коштів під час виконання укладених між ІНФОРМАЦІЯ_1 та КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » договорів на поточний ремонт по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирних житлових будинків у м. Харкові, а саме будинків АДРЕСА_1 .

Зокрема встановлено, що на відкритому майданчику ІНФОРМАЦІЯ_3 розміщено інформацію про укладення вказаних договорів, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_4 - «Поточний ремонт по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 », на суму 3 155 412,00 грн.; ІНФОРМАЦІЯ_5 - «Поточний ремонт по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 », на суму 1 316 413,20 грн.; ІНФОРМАЦІЯ_6 - «Поточний ремонт по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_4 (код ДК 021:2015 - 45420000-7 Столярні та теслярні роботи)», на суму 3 424 234,80 грн.

Оглядом вказаних оголошень встановлено, що тендерна документація, проектно-кошторисна документація, укладені договори, не були оприлюднені та додані до вказаних закупівель.

При цьому, відомості щодо наявності інших пропозицій на ресурсі відсутні, а закупівля проведена без використання електронної системи.

Водночас, згідно до опублікованих звітів вбачається, що за фактом проведення поточного ремонту по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 укладено договір №МПР-1178/22 від 18.10.2022 на суму 3 155 412,00 грн, а строк виконання робіт визначений не пізніше 21.11.2022.

З приводу проведення поточного ремонту по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 укладено договір №МПР-1169/22 від 12.10.2022 на суму 1 316 413,20 грн., а строк виконання робіт визначений не пізніше 21.11.2022.

В частині проведення поточного ремонту по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_4 укладено договір №МПР-1167/22 від 09.11.2022 на суму 3 424 234,80 грн., а строк виконання робіт визначений не пізніше 16.12.2022.

Так, 25.12.2015 президентом України було підписано Закон України «Про публічні закупівлі», який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції

ІНФОРМАЦІЯ_7 затверджено статут територіальної громади міста Харкова, який розміщено на офіційному веб-порталі останньої, стаття 1 розділу 1 якого передбачає, що територіальна громада міста Харкова як первинний суб'єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень - це жителі, що об'єднані постійним проживанням у межах міста, що мають колективні інтереси і правовий статус, визначений Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, законами України, цим Статутом.

Таким чином вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_8 , в тому числі її структурні підрозділи, реалізуючи інтереси територіальної громади, є суб'єктом ЗУ «Про публічні закупівлі», та має здійснювати усі закупівлі шляхом проведення відкритих торгів використовуючи авторизований електронний майданчик.

Стаття 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачає принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Аналізуючи відкриті дані Єдиного веб-порталу використання публічних коштів Spending вбачається, що на користь підрядника (виконавця) сплачено грошові кошти за виконання умов вказаних договорів в повному обсязі.

Згідно пункту 98 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду», затверджених постановою КМУ №668 від 01.08.2005, договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт.

Таким чином вбачається, що за будь яких умов сплата коштів на користь підрядника здійснюється на підставі затверджених актів приймання виконаних будівельних робіт, що оформлюються за формою КБ-2В (КБ-3).

При цьому, на користь підрядника (виконавця) комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , сплачено грошові кошти за виконання умов вказаних договорів в повному обсязі, а саме: 25.11.2022 за договором МПР-1178/22 сплачено 3 155 412,00 грн, тобто усю суму договору; 25.11.2022 за договором №МПР-1169/22 сплачено 1 316 413,20 грн., тобто усю суму договору; 07.12.2022 за договором №МПР1167/22 сплачено 3 424 234,80 грн., тобто усю суму договору.

Однак проведеним, в порядку ст. 237 КПК України, оглядом за адресою: АДРЕСА_4 та АДРЕСА_3 , встановлено, що роботи за такими договорами виконано не в повному обсязі, а вказані будинки мають численні ушкодження внаслідок ворожого обстрілу, що мав місце у серпні 2022.

Крім того за вказаною адресою виявлено спеціальний транспорт - автопідйомник, право власності на який зареєстровано за КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », та численних робітників, якими наразі здійснюється проведення робіт за вказаними адресами.

З приводу виконання робіт за адресою: АДРЕСА_2 , необхідно зазначити, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » взагалі зареєстровано саме за вказаною адресою.

Враховуючи вищевикладене, вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Згідно чинного законодавства України механізмом встановлення в ході досудового розслідування відповідності фактично виконаних будівельних робіт проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення переліку та об'ємів фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів; визначення вартості фактично виконаних робіт з будівництва об'єктів; визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або первинною звітною документацією; відповідності первинної звітної документації з будівництва за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва є проведення судової будівельно-технічної експертизи, оскільки вирішення подібних питань потребує спеціальних знань, а згідно до чинного кримінально-процесуального законодавства України одним із джерел доказів є саме висновки експертів.

Відповідно п. 5.1.3. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5): «…для вирішення питань про відповідність фактично виконаних будівельних робіт проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення переліку та об'ємів фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів; визначення вартості фактично виконаних робіт з будівництва об'єктів; визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості - експерту необхідно надати договірну документацію (договори підряду та додатки до них, додаткові угоди тощо), а також проектно-кошторисну та первинну звітну і виробничу документацію (форми КБ-2в, КБ-3, відомості списання матеріалів, журнал виконання робіт, акти огляду прихованих робіт, акти випробувань тощо) на виконання будівельних робіт».

Для забезпечення проведення судової експертизи, експерту буде необхідно надати технічну документацію на будівлі за місцем проведення робіт за вказаними договорами.

для повного і всебічного досудового розслідування у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до інвентарних справ в часині матеріалів про технічні характеристик таких будівель, з можливістю вилучення завірених належним чином копії документації.

Згідно рішення 7 сесії ІНФОРМАЦІЯ_9 7 скликання від 06.07.2016 року №286/16 «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення 26 сесії ІНФОРМАЦІЯ_9 6 скликання від 25.09.2013 року №1247/13 «Про затвердження Регламенту взаємодії виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_9 та комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » при реалізації положень закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» розпорядником документації, яка міститься у інвентарних справах є комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_5 .

Вказана документація, що стосується вчинення даного кримінального правопорушення, має важливе значення для доказування у вищевказаному кримінальному провадженні, оскільки містить інформацію, яка необхідна в тому числі для подальшого проведення комплексу необхідних судових експертиз, включаючи судово - будівельно технічні.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням зазначивши, що для повного і всебічного досудового розслідування, перевірки фактичних обставин у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до технічної документації на будівлі за місцем проведення робіт за вказаними договорами.

Володільцем вказаних речей і документів є Комунальне Підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_5 .

Зазначена документація має важливе значення для доказування у даному кримінальному провадженні, містить ідентифікаційні данні уповноважених осіб, якими прийнято такі рішення, обсяги робіт та кількісні характеристики матеріалів, тощо, яка необхідна в тому числі для подальшого проведення комплексу необхідних судових експертиз, в тому числі направлених на незалежну оцінку проведених робіт.

Таким чином вказана документація в подальшому буде також використовуватися в якості доказів у даному кримінальному провадженні, оскільки відповідає відповідним положенням ст.ст. 98, 99 КПК України.

Вилучення вказаних документів обумовлене тим, що орган досудового розслідування не може запросити їх у порядку ст. 93 КПК України, та згідно ст. 162 КПК України інформація у вказаній документації віднесена до такої, що містить охоронювану законом таємницю.

Разом з клопотанням слідчий подав заяву про розгляд клопотання у свою відсутність та підтримав його.

Слідчий суддя, розглянувши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження дійшов наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.

Слідчим в клопотанні доведені ризики, передбачені ч. 2 ст. 163 КПК України, тому розгляд клопотання проводиться без виклику у судове засідання особи, яка володіє відповідною інформацією, речами та документами.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що слідчим дотримані вимоги ч. 2 ст. 160, ч. 5 ст. 163 КПК України, клопотання є обґрунтованим, доведена наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні й вказані документи перебувають у володінні зазначеного підприємства, містять охоронювану законом таємницю, тому задовольняє клопотання у повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 163-166 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.

Надати слідчому СВ Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 та прокурорам Салтівської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , ОСОБА_5 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій, які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_5 , а саме до інвентарних справ в частині матеріалів про технічні характеристики будівель розташованих за адресами: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_3 .

Строк дії ухвали до 21.11.2023.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1