ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року справа №380/6582/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Стецишин П.Д.,
з участю представника позивача Снігур Г. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Жирівської сільської ради Львівського району Львівської області Тузяка Павла Тарасовича в особі правонаступника Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області про скасування рішення про державну реєстрацію,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Снігур Галина Михайлівна, звернулася до суду з позовом до державного реєстратора Жирівської сільської ради Львівського району Львівської області Тузяка Павла Тарасовича в особі правонаступника Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить: визнати протиправним та скасувати рішення (запис) державного реєстратора Жирівської сільської ради Львівського (Пустомитівського) району Львівської області Тузяка П.Т. в особі правонаступника Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:48228517 від 14.08.2019.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначила, що 06.07.2011 на підставі договору дарування набула право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 23,8 кв. м, державну реєстрацію права власності в ЄДР якої проведено 21.07.2011 та видано витяг за №30704429. Однак в березні 2023 року позивач дізналась, що державним реєстратором Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області відкрито паралельну реєстрацію права власності та 14.08.2019 внесено запис №32808525 до ЄДР про реєстрацію права власності, яким змінено реєстраційний номер на вказану квартиру з 33976525 на 1893521046101 та загальну площу квартири з 23,8 кв. м на 52,0 кв. м на підставі довідки ТОВ «Галбудпроект» та договору дарування від 06.07.2011. Вважає, що такий запис державного реєстратора не відповідає дійсності та правовстановлюючим документам, тому просить скасувати протиправне рішення державного реєстратора.
Ухвалою від 06.04.2023 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.
Представником позивача 17.04.2023 (вх. № 26638) на виконання вимог ухвали від 06.04.2023 подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Ухвалою суду 18.04.2023 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі. Підготовче засідання призначено на 09.05.2023.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа, до електронного кабінету Державного реєстратора Жирівської сільської ради Львівського району Львівської області в особі правонаступника Солонківської сільської об'єднаної територіальної громади Львівського району Львівської області в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 04.04.2023 - позовну заяву з копіями доданих до позовної заяви документів (тобто у день надходження позову до суду) та 19.04.2023 - ухвалу від 18.04.2023 про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі (тобто на наступний день постановлення судом цієї ухвали).
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Представником позивача 24.04.2023 (вх. №8447ел) подано клопотання про ознайомлення з матеріалами справи та (вх №.8448ел) клопотання про надсилання процесуальних документів на електронну адресу.
Підготовче засідання, призначене на 09.05.2023, відкладено на 30.05.2023 у зв'язку із неявкою відповідача.
Представником позивача 30.05.2023 (вх. №39595) подано клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів.
Підготовче засідання, призначене на 30.05.2023, відкладено на 18.07.2023 у зв'язку із неявкою відповідача.
Ухвалою від 18.07.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.08.2023.
Судове засідання, призначене на 08.08.2023 відкладено до 15.08.2023 для подання уточненої позовної заяви.
Позивачем 15.08.2023 (вх. №62577) подано клопотання про уточнення позовної заяви.
В судовому засіданні 15.08.2023 проведено заміну відповідача, у зв'язку з чим та необхідністю скерування копії позовної заяви з усіма доданими до неї документами на адресу відповідача розгляд справи відкладено до 12.09.2023.
Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу ухвала про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі та позовна заява з додатками на вказану у позовній заяві адресу, яка відповідає місцезнаходженню юридичної особи, вказаному у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «адресат відсутній за вказаної адресою».
Відповідно до положень статті 126 КАС України відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.
На виконання вимог частини першої статті 130 КАС України відповідача викликано в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
У відповідності до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 .
Позивач набула право власності на вказану квартиру на підставі договору дарування квартири від 06.07.2011 №3-2976, укладену між ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) та ОСОБА_1 (обдаровувана).
Згідно п. 1 договору ОСОБА_2 подарував, а ОСОБА_1 прийняла у дар квартиру АДРЕСА_2 , яка в цілому складається з однієї кімнати, житловою площею 16,0 кв. м та кухні. Загальна площа квартири становить 23,8 кв. м.
Відповідно до п. 9 Договору право власності на вказану квартиру переходить до обдаровуваної з моменту передачі предмету договору шляхом одержання нею нотаріально посвідченого примірника цього договору.
Договір дарування від 06.07.2011 №3-2976 внесено до державного реєстру правочинів за реєстраційним номером 4526527, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів від 06.07.2011 №10095936.
Реєстратором - «Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» 21.07.2011, проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 в ЄДР на підставі договору дарування від 06.07.2011 №3-2976 та видано Витяг за №30704429.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 16.03.2023 №326070546 ОСОБА_1 стало відомо, що рішенням державного реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Тузяком П.Т. відкрито паралельну реєстрацію права власності, яким змінено загальну площу квартири АДРЕСА_2 з 23,8 кв. м на 52,0 кв. м та присвоєно новий реєстраційний номер вказаній квартирі №1893521046101.
Як слідує з Інформаційної довідки, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 48228517 від 14.08.2019 прийнято на підставі довідки від 12.08.2019 ТОВ «Галбудпроект» та договору дарування №3-2976 від 06.07.2011.
Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 48228517 від 14.08.2019 є предметом оскарження з підстав протиправності.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав (далі - Закон №1952-IV).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Засади державної реєстрації прав визначені статтею 3 Закону №1952-IV, серед яких відповідно до пункту 1 частини першої якої є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження та внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом (пункт 4 частини першої).
Відповідно до частини першої статті 5 3акону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
Повноваження державного реєстратора визначені статтею 10 Закону № 1952-IV, відповідно до положень частини третьої якої державний реєстратор, зокрема:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії;
- під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
- присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва, майбутньому об'єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 11 Закону №1952-IV державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно до статті 15 Закону №1952-IV реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, який присвоюється кожному індивідуально визначеному об'єкту нерухомого майна при проведенні державної реєстрації права власності на нього вперше, не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування такого об'єкта. У разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна або зміни відомостей про об'єкт нерухомого майна його реєстраційний номер не змінюється, крім випадків, передбачених статтею 14 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №1952-IV заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування).
Статтею 27 Закону №1952-IV встановлено підстави для державної реєстрації прав, зокрема відповідно до пункту 1 частини першої статті 27 Закону №1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва або майбутній об'єкт нерухомості, речові права на які підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.
Ураховуючи викладене, суд виснує, що вчинення державним реєстратором реєстраційних дій, спрямованих на встановлення, зміну або припинення речових прав та обов'язків відбувається виключно на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, та подання відповідної заяви в паперовій, або електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій чи їх копіями, засвідченими в установленому законом порядку.
Суд встановлено, що 21.07.2021 відповідно до вимог Закону №1952-IV на підставі нотаріально посвідченого договору дарування від 06.07.2011 №3-2976 проведено державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 23,8 кв. м, з присвоєнням індивідуального реєстраційного номеру цьому об'єкті нерухомого майна 33976525.
Позивач стверджує про відсутність будь-яких змін у належній їй на праві власності квартирі та відсутності підстав для вчинення у зв'язку із цим реєстраційних дій, для вчинення яких вона не зверталася до державного реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Тузяка П.Т.
Натомість, як слідує з відомостей з Державного реєстру речових прав, 14.08.2019 державним реєстратором Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Тузяком П.Т. вчинено запис за індексним номером 48228517 щодо рішення про реєстрацію прав та їх обтяжень (із відкриттям розділу), яким на підставі довідки від 12.08.2019 ТОВ «Галбудпроект» та договору дарування від 06.07.2011 змінено реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна на 1893521046101 та загальну площу квартири АДРЕСА_2 на 52,0 кв. м.
Суд звертає увагу, що договір дарування від 06.07.2011 №3-2976 уже був підставою для державної реєстрації вказаної квартири, а довідка від 12.08.2019 ТзОВ «Галбудпроект» не є правовстановлюючим документом в розумінні Закону №1952-IV, на підставі якого могли б бути вчинені реєстраційні дії і змінено реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна, який залишається незмінним протягом усього часу існування такого об'єкта
Встановлені судом фактичні обставини свідчать про невідповідність прийнятого державним реєстратором Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Тузяком П.Т. рішення, яке є предметом оскарження, вимогам Закону №1952-IV.
Крім того, відповідно до положень частини третьої статті 26 Закону №1952-IV у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем вказаного обов'язку не виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши рішення відповідача, яке зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення державного реєстратора Жирівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Тузяка Павла Тарасовича про державну реєстрацію прав та їх обмежень від 14.08.2019, індексний номер 48228517 не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду рішень і чинному законодавству, що регулює відносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, тому таке рішення слід визнати протиправним та скасувати.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді 1 073 грн 60 к. судового збору, сплаченого за квитанцією №18 від 27.03.2023.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до державного реєстратора Жирівської сільської ради Львівського району Львівської області Тузяка Павла Тарасовича в особі правонаступника Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (вул. Центральна, буд. 33, с. Солонка, Львівський район, Львівська область, 81131, код ЄДРПОУ 04369699) про скасування рішення про державну реєстрацію, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення (запис) державного реєстратора Жирівського сільської ради Львівського (Пустомитівського) району Львівської області Тузяка Павла Тарасовича в особі правонаступника Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 48228517 від 14.08.2019.
Стягнути з державного реєстратора Жирівської сільської ради Львівського району Львівської області Тузяка Павла Тарасовича в особі правонаступника Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (вул. Центральна, буд. 33, с. Солонка, Львівський район, Львівська область, 81131, код ЄДРПОУ 04369699) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 20 вересня 2023 року.
Суддя О.П. Хома