Справа №681/1194/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2023 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.,
розглянувши матеріали, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №3 Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - не встановлено, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №962891 від 31 серпня 2023 року (далі - Протокол) ОСОБА_1 ставиться у провину, що він 31 серпня 2023 року приблизно о 17 год. 00 хв. за місцем свого проживання, в АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї співмешканки домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме штовхав її та ображав нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю.
Такими діями ОСОБА_1 , на думку автора Протоколу, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що Протокол складено відносно особи на прізвище « ОСОБА_2 », а прізвище особи, яка з'явилась на виклик до суду за вказаною а Протоколі адресою АДРЕСА_1 , що підтверджено наданим для огляду паспортом громадянина України.
ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що прізвище її співмешканця " ОСОБА_4 " і саме ОСОБА_4 є тією особою, яка вчинила відносно неї домашнє насильство.
Дослідивши матеріали справи, суддя зазначає про таке.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 9 цього Кодексу адміністративне правопорушення (проступок) це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Тобто, підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'ктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.
Суб'єктом правопорушення, зазначеним в Протоколі, є « ОСОБА_5 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Особою, що з'явилась в судове засідання на виклик суду, надано для огляду паспорт громадянина України на ім'я « ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі.
Суд не має повноважень вийти за межі протоколу про адміністративне правопорушення та самостійно визначити обставини, які підлягають встановленню у справі про адміністративне правопорушення.
Зазначене узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у рішенні у справі «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04).
Відповідно до п.1ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Оскільки під час розгляду справи встановлено відсутність суб'єкта даного правопорушення, а саме особи « ОСОБА_1 », провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1ст.247 КУпАП.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.279, 280 КУпАП суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
Закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.А.Горгулько