Рішення від 19.09.2023 по справі 580/6672/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2023 року справа № 580/6672/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

31 липня 2023 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, в якому просить:

1) скасувати рішення відповідача №13/Т139 від 23.06.2023 про відмову в наданні запитуваних документів;

2) зобов'язати відповідача видати позивачу всі запитувані документи відповідно вимог Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого Постановою КМУ від 05.07.2006.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що 15.06.2023 ним надано запит до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про отримання довідки про розмір заробітної плати та належним чином завірені копії зарплатних карток за час проходження служби в УМВС України в Черкаській області (2008 - 2015 роки). Рішенням Головного управління Національної поліції в Черкаській області, №13/Т139 від 23.06.2023 йому відмовлено в наданні запитуваних документів в зв'язку з тим, що вказана установа не має на то правових підстав. Позивач вважає, ГУНП України в Черкаській області, з огляду на свій правовий статус, завдання і обсяг повноважень, по суті, є правонаступником УМВС України в Черкаській області та зобов'язано належним чином зберігати та надавати запитувані документи, а в разі їх відсутності чи втрати,- діяти відповідно до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року та наказу НПУ №138 від 17.02.2017 Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських.

Ухвалою суду від 07.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити повністю. Обгрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив, що уповноваженим на видачу довідки про грошове забезпечення позивача є Галузевий державний архів МВС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

15.06.2023 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області із заявою, і якій просив надати довідку про розмір заробітної плати та належним чином завірені копії зарплатних карток за час проходження служби в УМВС України в Черкаській області )2008-2015 роки).

Головне управління Національної поліції в Черкаській області листом №13/Т-139 від 23.06.2023 надало позивачу відповідь, в якій зазначило, що відсутні підстави для виготовлення довідок, копій та витягів за документами УМВС у Черкаській області.

Не погоджуючись з такою відповіддю позивач звернувся до суду з даним позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно з частиною 1 статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до Положення про галузевий державний архів МВС України від 06.06.1995 № 34/382, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.07.1995 за №199/735, документи органів внутрішніх справ, у т.ч. ліквідованих, підлягають зберіганню в Головному державному архіві МВС.

Суд зазначає, що 20.01.2022 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 1000261110014010951 про припинення юридичної особи - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі - УМВС). У зв'язку із чим, ліквідаційна комісія УМВС припинила свою діяльність.

Постановами Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 641 та від 16 вересня 2015 року № 730, утворено Національну поліцію України як центральний орган виконавчої влади, створено її територіальні органи та визначено ліквідувати територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України як юридичні особи публічного права.

За змістом статті 104 Цивільного кодексу України, ліквідація - це така форма припинення діяльності юридичної особи, за якої перестають існувати всі її права, та обов'язки без переходу прав та обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб, тобто є припиненням усіх прав і обов'язків юридичної особи без визначення правонаступника.

Відповідно до частини 13 статті 111 Цивільного кодексу України документи, які підлягають обов'язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.

За правилами частини четвертої статті 31 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» у разі ліквідації або реорганізації державних органів, установ та організацій документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) правонаступникам у порядку, встановленому Міністерством юстиції України, із збереженням відповідної форми власності на зазначені документи, а у випадках відсутності правонаступників - відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.

Згідно з пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 04 листопада 2016 року № 1162 «Про забезпечення збереженості архівних документів головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та на залізницях, їх користування та експертизи цінності» місцем тимчасового зберігання архівних документів УМВС України в Черкаській області до передачі їх до Галузевого державного архіву МВС України, визначено відділ режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Черкаській області.

Згідно з пунктом 8 розділу III вказаного Порядку архівні довідки, копії і витяги (виготовлені засобами друку) оформлюються на бланку архіву із зазначенням назви документа («Архівна довідка», «Архівна копія», «Архівний витяг»), засвідчуються підписом керівника архіву (архівні довідки - також підписом начальника відповідного структурного підрозділу) і гербовою печаткою архіву.

Відповідно до листа Державної архівної служби України до Національної поліції від 14.01.2022 № 210/2.01-23/291/25 «Про порядок видачі архівних довідок» у разі припинення роботи ліквідаційної комісії ГУМВС, УМВС, видачу архівних довідок за документами органів внутрішніх справ, здійснює Галузевий державний архів МВС України згідно з Положенням про нього.

Право підпису архівних довідок встановлюють у положенні про службу діловодства або в положенні про архівний підрозділ (архів) установи.

У разі припинення роботи ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС, видачу архівних довідок за документами органів внутрішніх справ, забезпечення зберігання архівних документів та створення необхідних умов для користування здійснює Архів відповідно до Положення.

За змістом підпункту 7.12 пункту 7 Положення головним завданням Архіву серед іншого є виконання запитів органів державної влади й місцевого самоврядування, наукових, культурних та інших закладів, підприємств, установ, організацій, громадян та їх об'єднань про наявність документів, що їх цікавлять. Видача копій документів і архівних довідок.

Законом або будь-яким іншим актом законодавства, не передбачено надання повноважень Національній поліції України та її територіальним органам щодо видачі юридичним та фізичним особам архівних довідок, копій, витягів за документами, які перебувають на тимчасовому зберіганні, розпорядником яких є інші органи державної влади та їх територіальні органи.

Отже правові підстави щодо видачі вказаних вище документів Національною поліцією України відсутні.

Судом встановлено, що 15.06.2023 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області із заявою, і якій просив надати довідку про розмір заробітної плати та належним чином завірені копії зарплатних карток за час проходження служби в УМВС України в Черкаській області (2008-2015 роки).

Головне управління Національної поліції в Черкаській області листом №13/Т-139 від 23.06.2023 надало позивачу відповідь, в якій зазначило, що відсутні підстави для виготовлення довідок, копій та витягів за документами УМВС у Черкаській області.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).

Згідно з нормами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Питання про розподіл судових витрат у цій справі судом не вирішується.

Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Валентина ТИМОШЕНКО