Справа № 560/13065/23
РІШЕННЯ
іменем України
18 вересня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про визнання протиправним, скасування наказу та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати наказ № 8/к від 08.06.2023 року, начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області Валерія Гуменюка, про призупинення дії трудового договору із керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області, ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області здійснити відповідний перерахунок заробітної плати керівнику апарату Новопсковського районного суду Луганської області ОСОБА_1 , з моменту призупинення дії трудового договору, тобто з 13 червня 2023 року до моменту поновлення дії трудового договору 27 червня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває в трудових відносинах з Новопсковським районним судом Луганської області з 23.08.2001 року.
З 26 травня 2017 року призначена на посаду керівника апарату Новопсковського районного суду Луганської області.
Наказом голови Новопсковського районного суду Луганської області від 28.02.2022 року № 01.03/1/2022, із змінами відповідно до наказу від 26.04.2022 року № 01.03/2/2022, діяльність суду призупинена та на період призупинення роботи (діяльності) проводиться нарахування суддівської винагороди та виплата за час простою заробітної плати працівникам апарату суду в межах фонду заробітної плати.
15 червня 2023 року позивач на свою електронну адресу отримала від відповідача лист та додаток до листа-наказ від 08.06.2023 року № 8/к про призупинення з нею трудового договору з дня погодження з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією.
29 червня 2023 року позивач отримала наказ від 27.06.2023 року № 19/к про поновлення дії трудового договору.
Отже у період з 13.06.2023 року по 27.06.2023 року з позивачем була припинена дія трудового договору.
Позивач вважає наказ про припинення з нею трудового договору протиправним, оскільки він не відповідає вимогам чинного законодавства, що регулює питання трудових відносин в період дії воєнного стану, тому звернулася в суд за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 20.07.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача-Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області подав в суд відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просить відмовити в задоволенні позову.
Обгрунтовуючи заперечення позовних вимог представник відповідача пояснив, що на підставі наказів голови Новопсковського районного суду Луганської області від 28.02.2022 року № 01.03./1/2022 "Про припинення роботи (діяльності) Новопсковського районного суду Луганської області" із змінами, внесеними наказом від 26.04.2022 року № 01.03/2/2022, припинено роботу вказаного суду.
На підставі вказаних наказів, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області належним чином здійснювало нарахування та виплату позивачу заробітної плати за час простою.
Враховуючи довготривалу неможливість виконання позивачем трудових обов'язків щодо забезпечення здійснення правосуддя, з метою раціонального використання кошторисних призначень на оплату праці, наказом начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 13.06.2023 року № 01/01.01-13-2351, який погоджено із Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією, призупинено дію трудового договору з позивачем.
Наказ відповідає вимогам Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII, Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", тому відсутні правові підстави для визнання його протиправним та скасування.
Враховуючи зазначене, представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач з 23.08.2001 року перебуває у трудових відносинах з Новопсковським районним судом Луганської області.
З 26 травня 2017 року позивач призначена на посаду керівника апарату Новопсковського районного суду Луганської області.
Наказом голови Новопсковського районного суду Луганської області від 28 лютого 2022 року № 01.03/1/2022, припинено роботу (діяльність) Новопсковського районного суду Луганської області з 28 лютого 2022 року до вирішення питання щодо її відновлення у встановленому законодавством порядку.
Також наказано на період припинення роботи (діяльності) Новопсковського районного суду Луганської області проводити нарахування суддівської винагороди та заробітної плати працівникам апарату суду, виходячи із середнього заробітку.
Наказом голови Новопсковського районного суду Луганської області від 26.04.2022 року № 01.03/2/2022, внесено зміни до пункту 2 наказу від 28 лютого 2022 року № 01.03/1/2022, виклавши його в такій редакції: "На період припинення роботи (діяльності) Новопсковського районного суду Луганської області проводити нарахування суддівської винагороди відповідно до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а також виплату за час простою заробітної плати працівникам апарату суду в межах фонду заробітної плати але не нижче від двох третин тарифної ставки, встановленої працівникові тарифного розряду (посадового окладу)".
Наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 08.06.2023 року № 8/к призупинено з дня погодження з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією, яка здійснює свої повноваження до відновлення роботи Новопсковського районного суду Луганської області, але на строк не більше ніж період дії воєнного стану, дію трудового договору, укладеного з керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області, ОСОБА_1 (категорія посади Б1), (2707121609).
Крім того наказано:
-дія трудового договору відновлюється з особою, зазначеною в пункті 1 цього наказу, ( ОСОБА_1 ), за умови прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору в порядку, передбаченому статтею 13 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану";
-відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області припинити з дня погодження з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією виплату заробітної плати працівнику, зазначеному в пункті 1 цього наказу, ( ОСОБА_1 ).
Наказ в електронному вигляді направлений позивачу як додаток до листа від 14.06.2023 року, вихідний номер 363/23.
Наказ Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 08.06.2023 року № 8/к, яким призупинено з дня погодження з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією, яка здійснює свої повноваження до відновлення роботи Новопсковського районного суду Луганської області, але на строк не більше ніж період дії воєнного стану, дію трудового договору, укладеного з керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області, ОСОБА_1 , погоджений із Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією, що підтверджується листом Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 13.06.2023 року № 1/01.01-13-2351 на ім'я Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області.
Наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 27.06.2023 року № 19/к наказано поновити дію трудового договору з 27 червня 2023 року з керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області, ОСОБА_1 .
Вказаний наказ позивач отримала 29 червня 2023 року в електронному вигляді.
Таким чином, в період з 13.06.2023 року по 27.06.2023 року була припинена дія трудового договору з ОСОБА_1 , керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", визначені Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15 березня 2022 року № 2136-IX, (далі Закон № 2136-IX), (частина 1 статті 1 цього Закону).
Згідно із частинами 2, 3 статті 1 Закону № 2136-IX, на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України.
У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю, законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", інших законодавчих актів, що регулюють діяльність державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 13 Закону № 2136-IX, призупинення дії трудового договору-це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності-обласні).
Визначення організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, встановлено Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, (далі Закон № 1402-VIII).
Частинами 1, 3, 4 статті 148 Закону № 1402-VIII, фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Згідно із частиною 1 статті 150 Закону № 1402-VIII, призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих судів, регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до частин 1, 3 статті 151 Закону № 1402-VIII, Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.
Державна судова адміністрація України має територіальні управління. Рішення про утворення територіальних управлінь та визначення їх кількості приймається Державною судовою адміністрацією України за погодженням з Вищою радою правосуддя.
Згідно із частинами 1, 4 статті 154 Закону № 1402-VIII, територіальними органами Державної судової адміністрації України є територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Начальник територіального управління Державної судової адміністрації України призначає за погодженням голови місцевого суду на посаду керівника апарату місцевого суду, заступника керівника апарату місцевого суду та звільняє їх з посади, застосовує за поданням голови місцевого суду до них заохочення або накладає дисциплінарні стягнення відповідно до закону; присвоює керівнику апарату місцевого суду, його заступнику ранги державного службовця відповідно до законодавства про державну службу.
Згідно із частинами 1, 4 статті 155 Закону № 1402-VIII, організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.
Керівника апарату місцевого суду, його заступника призначає за погодженням голови відповідного суду на посаду та звільняє з посади начальник відповідного територіального управління Державної судової адміністрації України, а керівників апаратів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду, Верховного Суду, їх заступників призначає за погодженням голови відповідного суду на посаду та звільняє з посади Голова Державної судової адміністрації України.
Відповідно до абзацу 34 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, (далі Закон № 1058-IV), роботодавець-власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання.
Відповідно до пункту 1 статті 14 Закону № 1058-IV, роботодавцями вважаються підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Згідно із абзацом 7 статті 1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV, роботодавець-власник підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності, галузевої належності або уповноважений ним орган (керівник) чи фізична особа, яка відповідно до законодавства використовує найману працю.
Із змісту наведених правових норм вбачається, що призупинення дії трудового договору на період дії воєнного стану не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів.
Наказ про призупинення дії трудового договору у разі його прийняття подається для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності-обласні).
Погодження наказу роботодавця про призупинення трудового договору з посадовою особою державного органу із обласною військовою адміністрацією можливе тільки за умови відсутності відповідної районної військової адміністрації.
Роботодавцями необхідно вважати власників підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, які найняли працівника за трудовим договором (контрактом).
Аналізуючи встановлені у справі обставини та надаючи їм правову оцінку відповідно до вказаних правових норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню за таких підстав:
-призупинення дії трудового договору відносно позивача не може бути застосоване, оскільки позивач є керівником державного органу-керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області;
-наказ про призупинення дії трудового договору, укладеного із позивачем як посадовою особою державного органу не погоджений відповідачем належним чином, тобто не погоджений із районною військовою адміністрацією Новопсковського району. Погодження такого наказу із обласною військовою адміністрацією можливе тільки за відсутності районної військової адміністрації. Відповідач не надав доказів відсутності районної військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території.
В зв'язку з тим, що наказ № 8/к від 08.06.2023 року, начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області Валерія Гуменюка, про призупинення дії трудового договору із керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області, ОСОБА_1 не відповідає вимогам закону, суд вважає, що такий наказ необхідно визнати протиправним та скасувати.
Оскільки відділом планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області на підставі наказу № 8/к від 08.06.2023 року припинено з дня погодження з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією виплату заробітної плати ОСОБА_1 , необхідно зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області здійснити відповідний перерахунок заробітної плати керівнику апарату Новопсковського районного суду Луганської області ОСОБА_1 , з моменту призупинення дії трудового договору, тобто з 13 червня 2023 року до моменту поновлення дії трудового договору 27 червня 2023 року.
Суд, при вирішенні спору не бере до уваги пояснення позивача щодо того, що начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області не є роботодавцем по відношенню до неї, оскільки Державна судова адміністрація України є уповноваженим державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом, та здійснює свої повноваження як безпосередньо у визначених законом межах так і через систему своїх територіальних органів.
Начальник територіального управління Державної судової адміністрації України призначає за погодженням голови місцевого суду на посаду керівників апаратів місцевих судів, та звільняє їх з посади, застосовує за поданням голови місцевого суду до них заохочення або накладає дисциплінарні стягнення відповідно до закону; присвоює керівнику апарату місцевого суду, його заступнику ранги державного службовця відповідно до законодавства про державну службу.
Враховуючи наведене, суд вважає, що начальник територіального управління Державної судової адміністрації України є уповноваженою особою роботодавця у питаннях організації трудових відносин та застосуванню правових норм, які регулюють трудові відносини із керівниками апаратів місцевих судів, тому відповідно він має право на прийняття та підписання наказів, що стосуються трудових відносин із керівниками апаратів місцевих судів.
Підсумовуючи викладене суд вважає, що позов обгрунтований та підтверджений належними доказами, тому підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", позивач звільнена від сплати судового збору та не сплачувала його, тому судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ № 8/к від 08.06.2023 року, начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про призупинення дії трудового договору із керівником апарату Новопсковського районного суду Луганської області, ОСОБА_1 .
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області здійснити перерахунок заробітної плати керівнику апарату Новопсковського районного суду Луганської області ОСОБА_1 , з моменту призупинення дії трудового договору, тобто з 13 червня 2023 року до моменту поновлення дії трудового договору 27 червня 2023 року.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області (вул. Слобожанська, 23 А,смт. Слобожанське,Дніпровський район, Дніпропетровська область,52005 , код ЄДРПОУ - 26297948)
Головуючий суддя В.К. Блонський