СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
19 вересня 2023 року Справа № 480/7518/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Суми про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Суми про визнання протиправним факту відмови Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради у наданні ОСОБА_1 довідки про заробітну плату у 1993, 1998 роках на підставі Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 р. № 919, та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради вчинити дії щодо надання такої довідки.
Оскільки позовна заява не відповідала вимогам ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року вона була залишена без руху та запропоновано заявнику усунути вказані недоліки.
Позивач усунула недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд враховує, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, оскільки позивач не виклала зміст позовних вимог до відповідача - Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Суми, та продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви з огляду на таке.
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Так, в порядку усунення недоліків позовної заяви позивач зазначила Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Суми як другого відповідача, однак не виклала зміст позовних вимог щодо нього та не вказала, яким чином та в який спосіб він порушує її особисті права, свободи та законні інтереси та які саме. Зі змісту позовної заяви не вбачається, у чому полягає публічно-правовий спір між сторонами.
За таких обставин, з огляду на положення ст. 2 КАС України, позивачу необхідно вказати, яким рішенням, дією чи бездіяльністю Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Суми порушено її права та інтереси, викласти зміст позовних вимог щодо нього, а також вказати обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги, із зазначенням доказів на їх підтвердження.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. N 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України, зокрема, Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області приєднане до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Беручи до уваги, що з 18.06.2019 органи Пенсійного фонду Сумської області функціонують як одна юридична особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, позивачу необхідно вказати правильне найменування відповідача та зазначити відомості, передбачені п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, щодо нього.
Також, відповідно до ч. 6 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
У даному випадку позовна заява, подана в порядку усунення недоліків позовної заяви, підписана представником позивача - адвокатом В.М. Сапіч, до позовної заяви додано документи на підтвердження його повноважень, однак всупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві не зазначені реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Тому позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом зазначення реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорта представника - адвоката Сапіч В.М.
З урахуванням викладеного суд вважає необхідним продовжити заявнику строк усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 днів з дня вручення копії ухвали.
У разі неусунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу.
Копію цієї ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Опімах