Справа № 420/11476/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру основної пенсії за віком позивачу з урахуванням середньомісячного заробітку та страхового стажу за весь період трудової діяльності.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії за віком з урахуванням середньомісячного заробітку та страхового стажу за весь період трудової діяльності.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розмір пенсійного забезпечення позивача є низьким та викликає сумніви щодо правильності обчислення та нарахування, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії згідно строків та вимог діючого законодавства з урахування стажу та середньомісячного заробітку.
Листом № 8998-8121/К-02/8-1500/23 від 19.04.2023 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі того, що розмір пенсії відповідає вимогам чинного законодавства та набутому страховому стажі і отриманій середньомісячній заробітній платі. Відповідач вказав, що перерахунки проводились відповідно до нормативно-правових актів, прийнятих органами законодавчої та виконавчої влади.
Ухвалою суду від 25.05.2023 року позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 13.07.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 19 вересня 2023 року поновлено позивачу строк на подання відповіді на відзив.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано до суду відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні, оскільки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідача не було підстав.
Також відповідач вказав, що матеріали справи не містять жодних допустимих доказів, які б свідчили про протиправність дій ГУПФУ.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (а.с.18)
Позивачу з 13.06.2014 призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.04.2023 про перерахунок пенсії згідно строків та вимог діючого законодавства з урахування стажу та середньомісячного заробітку.
Листом від 19.04.2023 відмовлено у задоволенні заяви позивача (а.с.18-19)
Не погодившись з відмовою ГУПФУ в Одеській області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За приписами статі 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991№ 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до статті 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Матеріалами справи підтверджено, що під час призначення пенсії позивачу згідно його заяви від 13.05.2014 відповідачем було здійснено її обрахування на підставі наступних документів: паспорт; РНОКПП; трудова книжка серії НОМЕР_1 ; диплом серії НОМЕР_2 ; військовий квиток серії НОМЕР_3 ; довідка Малиновського РВК від 11.03.2013 №553; архівна довідка МО від 08.12.2000 № 5г/г/ 15433; завірена копія довідки в/ч НОМЕР_4 від 11.12.1992; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; довідка про заробітну плату, видана ВАТ "Холдінгова компанія "Краян" за період з 01.01.1985 пo 31.12.1991; дані ОК-5.
Пенсію призначено як працюючій особі (підприємець).
При коефіцієнті страхового стажу 0,28463 (21 рік 1 місяць, з урахуванням кратності 1,35) розмір пенсії розраховано із заробітку 6578,02 грн (інд. коеф. заробітку за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та з 21.09.2007 по 07.09.2009 -2,43542 із застосуванням показника середньої заробітної плати 2700,98 за 2013р) та вона складала 2043,12 грн, в тому числі: 1872,30 грн - розмір пенсії; 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Матеріалами пенсійної справи також підтверджується, що всі перерахунки, передбачені Урядом, проведено в автоматичному режимі. З 01.03.2023 автоматично проведено масовий перерахунок - індексація заробітку. При коефіцієнті страхового стажу 0,21083 (21 рік 1 місяць) розмір пенсії, розрахований із заробітку 18034,36 грн (інд. коеф. заробітку за період з 01.03.1985 по 28.02.1990 та з 21.09.2007 по 07.09.2009 -2,43542 із застосуванням показника середньої заробітної плати 7405,03), склав 3973,00 грн, в тому числі: 3802,18 грн - розмір пенсії; 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Щодо звернення позивача із заявою від 05.04.2023 про перерахунок пенсії згідно строків та вимог діючого законодавства з урахування стажу та середньомісячного заробітку, суд звертає увагу на наступне.
Під час звернення позивача до пенсійного органу із вищевказаною заявою позивач надав наступні документи: копія паспорту серії НОМЕР_5 ; копія РНОКПП; копія трудової книжки серії НОМЕР_1 ; копія військового квитка серії НОМЕР_3 ; копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_6 .
Таким чином, позивач не надав жодного нового документу, який міг би слугувати підставою для перерахунку пенсії, оскільки всі додані позивачем до заяви документи вже були розглянуті пенсійним органом під час вирішення питання щодо призначення позивачу пенсії за віком.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що у відповідача не було жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, а тому дії ГУПФУ в межах спірних правовідносин є правомірними.
Частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,241-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя О.О. Хурса
.