Справа № 420/17818/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 10100,35 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 03.08.2021 року старшим державним виконавцем Южненського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Терещенко Наталією В'ячеславівною у відношенні ОСОБА_1 було відкрито виконавче провадження №66350211 по виконанню вищеобумовленої податкової вимоги. 14.02.2023 року рішенням Одеського окружного адміністративного суду у судовій справі №420/8305/22 визнано протиправним та скасовано пункт 5 податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-78974-54У, складеної 06.11.2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області, щодо дати набрання чинності податкової вимоги. Визнано протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо направлення податкової вимоги від 06.11.2020 року №Ф-78974-54У до органу державної виконавчої служби для примусового виконання (копія рішення суду додається). Між тим, 16.09.2022 року з карткового рахунку ОСОБА_1 згідно виконавчого документа №Ф-78974-54У від 06.11.2020 року у рамках виконавчого провадження було стягнуто 10 100,35 гривень. Оскільки судовим рішенням було визначено, що дії відповідача щодо направлення податкової вимоги до органу виконавчої служби були протиправними, то вжиті державним виконавцем заходи мають бути скасовані, а стягнуті грошові кошти повернуті.
Представником Головного управління ДПС в Одеській області відзив на позовну заяву до суду не надано, відповідно до ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 19 липня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
06 листопада 2020 pоку Головним управлінням ДПС в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-78974-54У у розмірі 17312,02 грн.
03 серпня 2021 року державним виконавцем Южненського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Терещенко Н.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 66350211 з виконання видаткової вимоги №Ф-78974-54У від 06.11.2020 року (а.с. 8).
16 вересня 2022 року з ОСОБА_1 стягнуто 10100,35 грн., згідно виконавчого документа № Ф-78974-54У від 06.11.2020 року (а.с. 9).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року по справі № 420/8305/22, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 5 податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-78974-54У, складеної 06.11.2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області, щодо дати набрання чинності податкової вимоги; визнано протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо направлення податкової вимоги від 06.11.2020 року №Ф-78974-54У до органу державної виконавчої служби для примусового виконання.
23 травня 2023 року ОСОБА_1 через представника звернувся до Головного управління ДПС в Одеській області із заявою про повернення помилково утриманих грошових коштів на погашення податкової вимоги від 06.11.2020 року №Ф-78974-54У (а.с. 14).
07 липня 2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області надано відповідь, роз'яснено порядок звернення до територіального органу ДПС із заявою про повернення про надміру та/або помилково сплачених коштів, зокрема, що відповідно до п. 6 Порядку № 417 обов'язковою умовою повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску є заява про повернення коштів з рахунків 3556, яка подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, згідно форми, що визначено у додатку 1 до цього Порядку, повідомлено про наявність в інтегрованих картках платника податку ФОП ОСОБА_1 заборгованості по єдиному внеску в сумі 10574,43 грн. та відмовлено у задоволенні заяви (а.с. 15).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - Платник), надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску, в тому числі тих, які сплачені через єдиний рахунок визначає Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23 липня 2021 року № 417.
Згідно п. 3 Порядку № 417 надміру сплачені кошти - суми єдиного внеску, які на певну дату зараховані на належний рахунок 3556 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону); помилково сплачені кошти - суми єдиного внеску, які на певну дату зараховані не на належний рахунок 3556 та/або сплачені з рахунку неналежного Платника; рахунок 3556 - відповідний небюджетний рахунок за субрахунком 3556 «Рахунки для зарахування єдиного соціального внеску», відкритий в Державній казначейській службі України.
Відповідно до п. 4-7 Порядку № 417 у випадку надмірної сплати сум єдиного внеску на рахунок 3556 податковим органом здійснюється зарахування цих сум у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком, відповідно до встановленого розміру єдиного внеску та у порядку календарної черговості виникнення зобов'язань Платника з цього платежу. Повернення коштів здійснюється у випадках: 1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на належний рахунок 3556; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій не на належний рахунок 3556; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на бюджетний рахунок за надходженнями; 4) помилкової сплати податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Кодексом та іншими законами, на рахунок 3556; 5) виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку.
Повернення здійснюється на підставі заяви Платника про повернення коштів. У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Заява) подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку. Повернення єдиного внеску у випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, здійснюється відповідно до вимог статті 43 Кодексу. Заява може бути подана Платником до територіального органу ДПС в електронній формі через електронний кабінет та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. До Заяви Платник обов'язково додає копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556 (до Заяви в електронній формі - електронну копію зазначеного документа). Копія цього документа завіряється Платником особисто.
Після надходження до територіального органу ДПС Заяви, яка подана в електронній формі, інформація щодо цієї Заяви автоматично вноситься до Журналу реєстрації заяв про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-телекомунікаційної системи податкових органів з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації. Інформація щодо Заяви, поданої у паперовій формі, вноситься до Журналу працівником самостійного структурного підрозділу територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску.
Згідно п. 9 Порядку № 417 у разі надходження Заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати надходження до територіального органу ДПС Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації та формує висновок про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку або приймає рішення про відмову у задоволенні Заяви.
Відповідно до п. 10 Порядку № 417 заява залишається без задоволення у таких випадках: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку; недостовірність викладеної у Заяві інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій; ненадання документа, що додається до Заяви згідно з пунктом 6 цього Порядку.
Згідно п. 11, 12 Порядку № 417 у разі відмови в задоволенні Заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, надає Платнику повідомлення з відмовою у поверненні коштів за підписом керівника цього підрозділу із зазначенням причин такої відмови. У разі подання Заяви в електронній формі таке повідомлення надається через електронний кабінет. У разі якщо за результатами розгляду Заяви встановлено правомірність повернення коштів самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів, формує та реєструє в Журналі Висновок. На кожний сформований Висновок накладається кваліфікований електронний підпис керівника структурного підрозділу, що сформував Висновок.
Відповідно до п. 13-15 Порядку № 417 на підставі Висновку та за умови наявності поточних надходжень за день на рахунку 3556 за відповідним символом звітності, у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його отримання самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію ведення бухгалтерського обліку, засобами системи дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства - Казначейство» (далі - система Казначейства) формує у встановленому порядку розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3556, на який їх було сплачено, та подає його до відповідного головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві, Севастополі (далі - головне управління Казначейства). Головне управління Казначейства виконує розрахунковий документ територіального органу ДПС за рахунок поточних надходжень за день на відповідний рахунок 3556.
Повернення коштів, які були надміру та/або помилково сплачені на рахунки 3556, відкриті за символами звітності, які втратили чинність, у зв'язку з чим такі рахунки закрито, здійснюється з рахунків 3556, відкритих за символом звітності « 204», у тому числі за рахунок поточних надходжень на такі рахунки. Повернення Платникам коштів здійснюється за рахунок поточних надходжень на рахунок 3556, на який сплачено кошти, що повертаються, крім випадку, визначеного у пункті 14 цього Порядку.
З аналізу вищевикладеного слідує, що приписами чинного законодавства чітко визначена процедура та випадки повернення сплаченого єдиного внеску, зокрема звернення безпосередньо платника до територіального органу ДПС за місцем обліку про надміру та/або помилково сплачених коштів, із заявою за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 417.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, заява про повернення грошових коштів від 23.05.2023 року, подана адвокатом в інтересах ОСОБА_1 в довільній формі та не відповідає формі, визначеній у додатку 1 до Порядку № 417 (а.с. 14).
При цьому, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач, ОСОБА_1 , звертався до територіального органу ДПС із заявою за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 417, із наданням відповідних документів до неї, а також того, що за результатом розгляду такої заяви податковим органом був сформований висновок про повернення коштів з рахунків 3556 за формою згідно з додатком 2 до Порядку або прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви, суду не надано.
За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 10100,35 гривень.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 10100,35 гривень, в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.