Справа № 420/24101/23
УХВАЛА
18 вересня 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Скупінська О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області (65008, м. Одеса, пл.Б. Дерев'янка, 1, каб.203, код ЄДРПОУ 39816845), Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (1135, м. Київ, просп. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 11.09.2023 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу Державного нагляду (контролю) в Одеській області від 20.02.2023 року за №355311 щодо накладення адміністративно-господарського штрафу на ОСОБА_1 у сумі 51000,00 грн;
2. Визнати протиправним та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу Державного нагляду (контролю) в Одеській області від 10.03.2023 року за №3 355460 щодо накладення адміністративно-господарського штрафу на ОСОБА_1 у сумі 51 000,00 грн.
Ознайомившись зі змістом отриманого позову, суддя дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
В прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить суд поновити йому строк на звернення до суду з вимогами про скасування постанови від 20.02.2023 та від 10.03.2023.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суд звертає увагу на положення ч. 1 ст. 121 КАС України, за якими суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Отже, учасник справи має право за власною заявою на поновлення пропущеного процесуального строку судом за наявності поважних причин його пропуску.
Як видно зі змісту позовної заяви, предметом позову є постанова відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №355311 від 20.02.2023 та постанова №355460 від 10.03.2023 за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено «Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» (далі - Порядок № 1567), пунктом 32 якого передбачено, що скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин за заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання, щодо якого винесена постанова, строк може бути поновлений керівником органу державного контролю за умови надання заявником документів, що підтверджують наявність поважних причин несвоєчасного подання скарги в установлений строк (тимчасова непрацездатність, засвідчена в установленому порядку, або перебування у відрядженні).
Аналізуючи зміст вказаної норми права суд дійшов висновку, що Порядком №1567 передбачено 10-денний строк оскарження постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу в адміністративному порядку, тобто до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Доказів оскарження постанови до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю позивачем до суду не надано.
Щодо строків оскарження постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу в судовому порядку, то в даному випадку застосовуються положення ч.2 ст. 122 КАС України, а саме для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи встановлено, що позивач не звертався з відповідною скаргою до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Тобто позивач не скористався правом на досудовий порядок вирішення спору.
Так, в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду, позивач зазначає, що про наявність оскаржуваних постанов позивачу стало відомо 05.09.2023, після отримання відповіді на адвокатський запит від 10.07.2023, в якому адвокат Когін А.В. звернувся до Начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області та просив надати копії наступних документів: Постанова від 20.02.2023 року №355311; Постанова від 10.03.2023 року № 355460; довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0063656; акт № 0072702 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0063761; акт № 0072831 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Тому відлік строку на оскарження постанов починається, на думку позивача, з 06.09.2023.
Суддя критично ставиться до таких доводів позивача з огляду на те, що в здійсненому 10.07.2023 адвокатському запиті адвокатом Когіним А.В. вже зазначаються серії, номери та дати спірних постанов, актів вказується також про підготовку позовної заяви, а отже адвокату, та, відповідно, його клієнту - позивачу, на момент здійснення запиту вже було відомо як про існування спірних постанов так й про їх зміст.
З супровідного листа відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, що надавався на запит адвоката Когіна А.В., вбачається, що він складений 05.09.2023 та саме в цей же день 05.09.2023 позивач поштою надіслав позов з додатками до суду.
Отже, суддя приходить до висновку, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з вимогою про скасування постанови відділу Державного нагляду (контролю) в Одеській області від 20.02.2023 за №355311. Поважні причини такого пропуску позивачем в поданих матеріалах не наведені.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог КАС України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
При цьому, суддя звертає увагу позивача на тому, що шестимісячного строку на звернення до суду вимогами щодо постанови від 10.03.2023 №355460 ним не пропущено.
Отже, у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку на звернення до суду щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу від 20.02.2023 №355311, слід відмовити.
Відповідно до ч.1, ч.6 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно з частинами 1-2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Крім того, суддя зазначає, що відповідно до ч.1-2 ст.46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Позивачем у позовній заяві визначено відповідачами - Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та Відділ державного нагляду (контролю) у Одеській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2021 №1579-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті» територіальні органи Державної служби України з безпеки на транспорті реорганізовано шляхом поділу відповідні міжрегіональні територіальні органи Служби.
Так, Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки реорганізовано шляхом поділу на Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області, Відділ державного нагляду (контролю) у Миколаївській області, Відділ державного нагляду (контролю) у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Відповідне рішення про реорганізацію також прийнято Державною службою України з безпеки на транспорті (наказ від 23.12.2021 №2440-К «Про упорядкування структури Укртрансбезпеки»).
В той же час, в прохальній частині позову ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області.
Проте, позовні вимоги до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) позивачем не заявлені, про протиправність дій служби в позові ОСОБА_1 не зазначає.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З огляду на наведене, Відділ державного нагляду (контролю) в Одеській області є самостійним суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України, а відтак заявнику необхідно визначитись зі суб'єктним складом даної справи.
Згідно ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного суддя зазначає, що недоліки позовної заяви повинні бути усунені шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з наданням доказів поважності причин його пропуску щодо оскарження постанови від 20.02.2023 та надання до суду належним чином оформленої позовної заяви із визначенням суб'єктного складу учасників справи у відповідності до приписів п.7 ч.1 ст.4 КАС України.
Зазначені вище недоліки перешкоджають відкриттю провадження у справі, а тому позовну заяву слід залишити без руху і надати позивачу строк для усунення недоліків.
Суддя вважає за достатнє встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до суду щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу від 20.02.2023 №355311 - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА