Справа № 420/12522/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Василяка Д.К., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідці Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.04.2019 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року, в розмірі 90% основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ., а також здійснити відповідні виплати з 01.04.2019 року, з урахуванням вже виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року починаючи з 01.03.2022 року щорічної індексації пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14 (індексація базового ОСНП 2022-0,140, ОСНП 2023 - 0.197), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2022 року №118 в сумі 2958,48 грн. та 1500 грн., а також з 01.08.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та відповідні виплати пенсії ОСОБА_1 , з 01 березня 2022 року, щорічної індексації пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14 (індексація базового ОСНП 2022-0,140, ОСНП 2023 - 0.197), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2022 року №118 в сумі 2958,48 грн. та 1500 грн., а також з 01.08.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року, в розмірі 90% основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідки Управління СБУ в Одеській області №55 від 05.08.2020 року, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно протоколів перерахунку та виплати пенсії позивача, на підставі довідкі Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року, про розмір грошового забезпечення, основний розмір моєї пенсії повинен складати з 01.04.2019 р. - 21198,43 грн.; з 01 липня - 2021 року - 23480,00грн.; з 01. березня 2022 року 24156,91грн.; з 01.березня 2023 року 25656,91грн.
Головним управленням Пенсійного фонду України в Одеській області застосовані обмеження пенсії максимальним розміром, передбачені ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, враховуючи прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність Не погоджуючись із зазначеним розміром пенсії, в серпні та листопаді 2022 року, в січні та квітні 2023 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням надати мені обґрунтовану відповідь, з яких підстав не виконується рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 року по справі № 420/18765/21, а також просив провести перерахунок, доплату та індексацію пенсії без обмеження її максимальним розміром,
Пенсійним фондом України в Одеській області позивачу надано листи-відповідь: 14.09.2022 року (15091-12788/Л-02/8-1500/22); 08.12.2022 року, (20101-17523/Л-02/8-1500/22); 16.01.2023 року (880-14/JI-02/8-1500/23); 10.05.2023 року, (11364-10435/Л-02/8-1500/23); (; в яких повідомляє, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством та в межах повноважень.
Головним управлінням, підставі рішення Одеського окружного на адміністративного суду від 12.01.2022 року по справі № 420/18765/21, проведено перерахунок пенсії:
на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб з урахуванням раніше виплачених сум» з 01.08.2022 проведено щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. При перерахунку пенсії відповідачем застосовані обмеження пенсії позивача максимальним розміром, передбачені ст.2 Закону № 3668-VI, враховуючи прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
до розміру пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023 року нарахована індексація базового ОСНП 2022(0,140), ОСНП 2023 (0.197). відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в сумі 2958,48 грн. та 1500 грн. Перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється у межах максимального розміру пенсії, відповідно до вимог діючого законодавства.
Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, коли судом не визначено порядок проведення перерахунку пенсії, то на даний час перерахунок пенсії здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло намомент виникнення права на такий перерахунок.
З такими діями позивач не погоджується та вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, що у вказаному випадку відбувається незаконне позбавлення частини його пенсії, тому змушений звернутися з адміністративним позовом до суду.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
03.07.2023 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що законних підстав для виплати пенсії позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства.
Відповідач звертає увагу, що до розміру пенсії позивача нарахована індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 в сумі 2598,48 грн. та до розміру пенсії позивача нарахована індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 в сумі 1500 грн. та розмір пенсії з 01.04.2023 складає 21198,48 грн., що перевищує максимальний розмір встановлений законодавством України.
Відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262) до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 станом на 01.03.2018 щомісячну доплату 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262. У разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацом першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування), не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. На підставі рішення суду по справі № 420/9572/20 позивачу проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку розмір пенсії складав 9691, 50 грн., а після перерахунку за рішенням 12460,50 грн., тому щомісячна доплата згідно Постанови №713 відсутня.
Як результат, пенсія перерахована та виплачується позивачу відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 року по справі №420/9572/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % сум грошового забезпечення на 70 % сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року виходячи з основного розміру пенсії 90 % грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суд від 27.05.2021 року по справі №420/6808/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 55 від 05.08.2021 року, наданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 55 від 05.08.2021 року, наданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із врахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суд від 12.01.2022 року по справі №420/18765/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №55 від 05.08.2020 року, наданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області станом на 05.03.2019 року, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На виконання судового рішення ГУ ПФУ в Одеській області 01.04.2019 року здійснило перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого підсумок пенсії склав (з надбавками) 21198,43 грн., з урахуванням максимального розміру - 14970, 00 грн.
Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, що підтверджено відповідним перерахунком, який містяться в матеріалах справи, відповідно до якого з 01.08.2021 р. - підсумок пенсії 21198,43 грн., фактичний розмір пенсії склав 18540,00 грн.
Також відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, що підтверджено відповідним перерахунком, який містяться в матеріалах справи, відповідно до якого з 01.03.2023 р. - підсумок пенсії 24156, 91 грн., фактичний розмір пенсії склав 21198, 43 грн.
Крім того відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, що підтверджено відповідним перерахунком, який містяться в матеріалах справи, відповідно до якого з 01.03.2023 р. - підсумок пенсії 25656,91 грн., фактичний розмір пенсії склав 21198, 43 грн.
На звернення позивача, відповідач листом від 10.05.2023 року повідомив, що на підставі рішення суду по справі № 420/9572/20 позивачу 01.12.2020 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 9691, 50 грн., а після перерахунку 12460, 50 грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до розміру пенсії з 01.03.2022 позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 2958,48 грн. Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 « Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.
Оскільки Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 по справі № 420/18765/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату та становить 21198,43 грн. Інформація про виконання рішень у справах № 420/9572/20, № 420/6808/21 та № 420/18765 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії по справі № 420/9572/20 в сумі 74763,00 грн., по справі №№ 420/6808/21 в сумі 127802,50 грн та по справі № 420/18765/21 в сумі 155172,49 6уде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат рішеннями суду з Державного бюджету України
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Судом встановлено, що позивачу перерахунок пенсії був здійснений у 2018 році на підставі постанови КМУ №103.
Після прийняття постанови №103 Урядом не приймались постанови про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців.
Судом встановлено, що позивачу здійснений перерахунок пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду. Перерахунок пенсії позивачу здійснений на підставі довідки за рішенням суду, тобто усунуті порушення прав позивача при здійсненні йому перерахунку на підставі постанови КМУ №103.
У той же час, проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Такий перерахунок пенсії не проводився, а з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не перераховувався на підставі постанов КМУ.
За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, який зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Згідно з правовими висновками Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
У зв'язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо обмеження пенсії максимальним розміром суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Водночас, як визначено статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (з урахуванням змін, внесених Законами від 24.12.2015 №911-VIII, від 06.12.2016 №1774-VIII /надалі Закон №3668-VI/, максимальний розмір пенсії (...) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до (...) законів України (...) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (...), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Закон №3668-VІ набрав чинності з 01.10.2011.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Законом №3668-VI частину п'яту статті 43 Закону №2262-ХІІ викладено у такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Спір у цій справі стосується правомірності дій пенсійного органу щодо обмеження пенсійної виплати позивача максимальним розміром, відповідно до заявлених позовних вимог.
Стосовно наявності у пункті 2 постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" положення про підвищення пенсій "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом", суд звертає увагу на те, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
У спірних відносинах наведене положення постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 суперечить приписам Закону № 2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.
Суд звертає увагу, що незважаючи на наявність в постановах Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 та від 24.02.2023 року № 168 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії ГУ ПФУ в Одеській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам частини другої статті 19 Конституції України.
Отже обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України.
За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону №3668-VI, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, не довів правомірності своїх дій щодо обмеження пенсії позивача згідно з вимогами ч. 2 статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо посилань відповідача на факт пропуску позивачем строку для звернення до суду із вказаним позовом, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідці Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року, в розмірі 90% основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ., а також здійснити відповідні виплати з 01.04.2019 року, з урахуванням вже виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області № 55 від 05.08.2020 року починаючи з 01.03.2022 року щорічної індексації пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2022 року №118 в сумі 2958,48 грн. та 1500 грн., а також з 01.08.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та відповідні виплати пенсії ОСОБА_1 , з 01 березня 2022 року, щорічної індексації пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2022 року №118 в сумі 2958,48 грн. та 1500 грн., а також з 01.08.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року, в розмірі 90% основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідки Управління СБУ в Одеській області №55 від 05.08.2020 року, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 2147, 20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка