Рішення від 18.09.2023 по справі 420/15799/23

Справа № 420/15799/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо внесення до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії; внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про нарахування ОСОБА_1 таких сум заробітної плати страхувальником “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) за період з січня 2006 року по грудень 2006 року для врахування цих сум у нарахуванні пенсії: - за січень 2006 року - 1104,25 грн; - за лютий 2006 року - 1090,00 грн; - за березень 2006 року - 1071,90 грн; - за квітень 2006 року - 1062,76 грн; - за травень 2006 року - 1223,83 грн; - за червень 2006 року - 1203,95 грн; - за липень 2006 року - 1036,56 грн; - за серпень 2006 року - 1058,84 грн; - за вересень 2006 року - 1047,52 грн; - за жовтень 2006 року - 1034,54 грн; - за листопад 2006 року - 1159,69 грн; - за грудень 2006 року - 1128,82 грн; - ВСЬОГО за 2006 рік - 13222,66 грн.

Ухвалою суду від 05.07.2023 звільнено позивача від сплати судового збору, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що фізична особа - громадянин України ОСОБА_1 офіційно та легально працював у Центрі технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» та одержував заробітну плату, з якої сплачувалися усі встановлені законодавством внески до Пенсійного фонду України, з 26 грудня 1994 року по 15 лютого 2007 року. Однак, як вказав позивач, за даними, які містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відсутні відомості про трудовий та страховий стаж заявника у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року, а також про нарахування позивачу за цей період страхувальником «Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» (код: 01186691) заробітної плати. Позивач вказав, що доказами, що підтверджують той факт, що позивач офіційно та легально працював у Центрі технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» та одержував заробітну плату, з якої сплачувалися усі встановлені законодавством внески до Пенсійного фонду України, у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року, є: - записи, внесені до трудової книжки позивача ; - довідка з місця роботи, видана Центром технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» від 18 січня 2007 року № 8-к; -довідка про доходи у вигляді заробітної плати за період з січня 2006 року по грудень 2006 року, видана Центром технічної експлуатації міжміського телефоннотелеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» позивачу 19 січня 2007 року № 100. Позивач, зазначивши, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо внесення до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії є протиправною, звернувся до суду із цим позовом та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

20.07.2023 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Так, відповідач вказав, що оскільки згідно листа страхувальника ОДЕСЬКА ФІЛІЯ ПАТ "УКРТЕЛЕКОМ" від 31.08.2022 №19350/8, документи про найманих працівників на підприємстві відсутні, Головне управління не має об'єктивної можливості провести перевірку з метою підтвердження стажу роботи та заробітної плати позивача за спірний період. Враховуючи наведене вище, як вказав відповідач, в діях Головного управління, які полягають у не внесенні до Реєстру застрахованих осіб відомостей про стаж та заробітну плату позивача за період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року, відсутні ознаки протиправної бездіяльності.

24.07.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області як суб'єкт владних повноважень мало б докласти усіх можливих і неможливих зусиль задля вчинення дій, спрямованих на поновлення порушених прав позивача, маючи для цього все необхідне. Тим більше, як вказав позивач , що згідно Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (стаття 22). Також Конституція України зобов'язує посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не посягати на права і свободи позивача (стаття 68). Таким чином, як зазначив позивач, за наявності усіх обставин, викладених і в адміністратвиному позові, відповідач має усі необхідні підстави для поновлення порушених прав позивача та повинен вчинити дії з внесення до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідних відомостей.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із зверненнями щодо внесення до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.04.2023, адресованого ОСОБА_1 повідомлено, що оскільки згідно листа страхувальника ОДЕСЬКА ФІЛІЯ ПАТ "УКРТЕЛЕКОМ" від 31.08.2022 № 19350/8, документи про найманих працівників на підприємстві відсутні, перевірку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Головне управління) провести неможливо. Враховуючи наведене вище, Головне управління не має повноважень щодо самостійного внесення даних до персональної електронної облікової картки застрахованої особи без проведення перевірки, а внесення Головним управлінням змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб, можливе лише після надходження (надання особою) рішення суду, що набрало законної сили. Стосовно встановлення фактів наявності трудового та страхового стажу органами Пенсійного фонду України, повідомлено, що відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2006 № 18-1, при Головному управлінні створена Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Комісією здійснюється підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території. Тобто, підтвердження Комісією страхового стажу (не пільгового або не спеціального) здійснюється тільки по підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених .

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується, в тому числі, міжнародними зобов'язаннями України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

За змістом статті 1 Закону № 1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, у тому числі інформацію, що відображає обсяг пенсійних коштів на її накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді або індивідуальному пенсійному рахунку в недержавному пенсійному фонді - суб'єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення, якщо застрахована особа обрала такий недержавний пенсійний фонд, та стан здійснення пенсійних виплат за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та в порядку, визначеному цим Законом; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною другою статті 21 Закону № 1058-IV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи, у період з 01.01.2016 по 15 лютого 2007 ОСОБА_1 працював у страхувальника: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691), що підтверджується:

-записами, внесеними до трудової книжки від 14.04.1993 НОМЕР_1 (а.с.24-25);

- довідкою з місця роботи, видана Центром технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» позивачу, від 18 січня 2007 року № 8-к(а.с.26);

- довідкою про доходи за період з січня 2006 року по грудень 2006 року, видана Центром технічної експлуатації міжміського телефоннотелеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» позивачу 19 січня 2007 року № 100(а.с.37)

Судом встановлено, що індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 за період з 2006- по 15 лютого 2007 року у довідці за формою ОК-5, сформованою 07.02.2023, відсутні.

Таким чином, страхувальником - Центром технічної експлуатації міжміського телефоннотелеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» до органу Пенсійного фонду не подано звіти щодо сум нарахованих внесків та сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування про нарахування доходу та сплату страхових внесків щодо позивача за період його роботи з 2006- по 15 лютого 2007 рок.

Поряд з цим, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 отримував заробітну плату у страхувальника, «Центру технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» (код: 01186691) за період з січня 2006 року по грудень 2006 року: - за січень 2006 року - 1104,25 грн; - за лютий 2006 року - 1090,00 грн; - за березень 2006 року - 1071,90 грн; - за квітень 2006 року - 1062,76 грн; - за травень 2006 року - 1223,83 грн; - за червень 2006 року - 1203,95 грн; - за липень 2006 року - 1036,56 грн; - за серпень 2006 року - 1058,84 грн; - за вересень 2006 року - 1047,52 грн; - за жовтень 2006 року - 1034,54 грн; - за листопад 2006 року - 1159,69 грн; - за грудень 2006 року - 1128,82 грн; - ВСЬОГО за 2006 рік - 13222,66 грн(а.с.37).

Водночас, пунктом 2 частини першої статті 14-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані, зокрема, забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

Статтею 16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб. Ведення реєстру страхувальників Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб встановлено Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення про Реєстр).

Відповідно до пунктів 3, 4, 6, 7 розділу IV Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником. У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду. У разі виявлення за результатами перевірки поданих страхувальником недостовірних відомостей про застрахованих осіб та невиконання страхувальником у місячний строк припису щодо усунення цих порушень територіальні органи Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк вносять відповідні зміни до Реєстру застрахованих осіб. Відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих страхових внесків за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою страхувальника, та вносяться до Реєстру застрахованих осіб на підставі наказу керівника відповідного територіального органу у десятиденний строк після узгодження результатів перевірки. У разі виявлення розбіжностей за результатами контролю відомостей про застрахованих осіб, що були допущені при занесенні відомостей до системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування спеціалістом територіального органу Пенсійного фонду України та призвели до утворення дублів (двох або декількох) облікових карток, які належать одній застрахованій особі, наказом керівника територіального органу Пенсійного фонду України створюється комісія з перевірки індивідуальних відомостей. На підставі висновку комісії та наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк із дня завершення перевірки індивідуальних відомостей проводиться об'єднання карток.

З аналізу вказаних норм вбачається, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника законодавець визначив єдиний алгоритм внесення змін та уточнень до відомостей Реєстру - судове рішення, а у разі необхідності внесення змін за період до 01.01.2011 р. за умови діючою юридичної особи - шляхом проведення відповідної перевірки територіальним органом Пенсійного фонду.

Судом встановлено, що Одеська філія ПАТ «Укртелеком» надано пояснення начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.08.2022 про те, що на запит від 08.02.2022 щодо виправлення інформації про застраховану особу ОСОБА_1 , повідомляється, що Одеська філія АТ «Укртелеком» не може надати відомості щодо нарахування заробітної плати, у зв'язку з тим, що в архівах Одеської філії документи по нарахуванню заробітної плати працівникам Міжміської телеграфно -телефонної станції за період 2001 -2009 відсутні. Можливо ці документи були знищені внаслідок затоплення підвальних пріміщень, яке мало місце близько 8 років назад(а.с.24).

Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону Закон № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону Закон № 1058-IV, відповідно до якої страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно зі статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи для призначення пенсії зараховується, будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.

Тобто, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Суд приходить до висновку, що внаслідок невиконання «Центром технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ «УКРТЕЛЕКОМ» обов'язку щодо нарахуванню та сплаті внесків та/або подання звітності до Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 позбавлений соціальної захищеності та необхідності врахування до пенсійного стажу час роботи на вказаному підприємстві у спірні періоди, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Враховуючи вищевикладене, відсутності у страхувальника підтверджуючих документів щодо нарахування заробітної плати застрахованій особі ОСОБА_1 , а також те, що застрахована особа не несе відповідальності за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного та своєчасного нарахування та сплати страхових внесків, а також подання звітності, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо внесення до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії; внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про нарахування ОСОБА_1 таких сум заробітної плати страхувальником “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) за період з січня 2006 року по грудень 2006 року для врахування цих сум у нарахуванні пенсії: - за січень 2006 року - 1104,25 грн; - за лютий 2006 року - 1090,00 грн; - за березень 2006 року - 1071,90 грн; - за квітень 2006 року - 1062,76 грн; - за травень 2006 року - 1223,83 грн; - за червень 2006 року - 1203,95 грн; - за липень 2006 року - 1036,56 грн; - за серпень 2006 року - 1058,84 грн; - за вересень 2006 року - 1047,52 грн; - за жовтень 2006 року - 1034,54 грн; - за листопад 2006 року - 1159,69 грн; - за грудень 2006 року - 1128,82 грн; - ВСЬОГО за 2006 рік - 13222,66 грн, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Ухвалюючи дане судове рішення суд керується ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення "Серявін та інші проти України") та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Серявін та інші проти України"(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо внесення до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про наявність у ОСОБА_1 трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатана 83, м.Одеса) внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про наявність у ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2 , виданий 17 березня 2000 Суворовським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області; АДРЕСА_1 ) трудового та страхового стажу у період з 01 січня 2006 року по 15 лютого 2007 року (страхувальник: “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) для врахування цього трудового та страхового стажу в нарахуванні пенсії та внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про нарахування ОСОБА_1 таких сум заробітної плати страхувальником “Центр технічної експлуатації міжміського телефонно-телеграфного зв'язку Одеської філії ВАТ “УКРТЕЛЕКОМ” (код: 01186691) за період з січня 2006 року по грудень 2006 року для врахування цих сум у нарахуванні пенсії: - за січень 2006 року - 1104,25 грн; - за лютий 2006 року - 1090,00 грн; - за березень 2006 року - 1071,90 грн; - за квітень 2006 року - 1062,76 грн; - за травень 2006 року - 1223,83 грн; - за червень 2006 року - 1203,95 грн; - за липень 2006 року - 1036,56 грн; - за серпень 2006 року - 1058,84 грн; - за вересень 2006 року - 1047,52 грн; - за жовтень 2006 року - 1034,54 грн; - за листопад 2006 року - 1159,69 грн; - за грудень 2006 року - 1128,82 грн; - всього за 2006 рік - 13222,66 грн.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра