ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/13773/23
провадження № П/380/13879/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м.Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - фізичної особи ОСОБА_2 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради (місцезнаходження: вул.Липинського, 11, м.Львів, Львівська область,79058; ЄДРПОУ: 04056115), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - фізичної особи ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради (місцезнаходження: вул. Валова, 20, м. Львів, 79008; код ЄДРПОУ 26256659), в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати розпорядження Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради №263 «Про демонтаж пристроїв кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, встановленого на фасаді будинку на АДРЕСА_3 » від 22.05.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що є власником нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 (площею 39,8 кв. м.). 10.03.2023 Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради видало позивачу припис про демонтаж пристроїв кондиціонування повітря. 22.05.2023 Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради прийняла розпорядження №263 «Про демонтаж пристроїв кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, встановленого на фасаді будинку на АДРЕСА_3 ». Вказане розпорядження мотивоване тим, що позивачем протиправно встановлено на фасаді будинку пристрої кондиціонування повітря. Позивач вважає таке розпорядження протиправним та таким, що підлягає скасуванню посилаючись на те, що відповідач не з'ясовував фактичні обставини справи щодо того: коли саме було встановлено кондиціонери; чи є їх встановлення самовільним; хто саме встановлював ці кондиціонери. Зазначає, що відповідач не довів, що будівля АДРЕСА_3 знаходиться на території історичної забудови, включеної у Список світової спадщини ЮНЕСКО, а також те, що ця будівля була пам'яткою архітектури на момент встановлення кондиціонерів. Крім того, відповідач застосовує положення підзаконного акту до відносин, які виникли до його прийняття. Додатково вказує, що демонтаж кондиціонерів впливає на діяльність орендаря нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_3 , якій при здійсненні господарської діяльності важливо підтримувати відповідний температурний режим у приміщенні.
Ухвалою судді від 21.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив, у якому відповідач заперечив проти позову, мотивуючи тим, що на фасаді будинку АДРЕСА_3 , який є пам'яткою архітектури відповідно до Наказу Міністерства культури та інформаційної політики України «Про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» від 18.01.2021 №14, позивачем встановлено пристрій кондиціонування повітря. Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради Позивачу видано припис від 10.03.2023 №-0004/ПО468 про усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини та зобов'язано в термін до 03.04.2023 демонтувати вказаний пристрій кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами. З акту комісії ЛКП «Варшавське-407» від 05.05.2023 вбачається, що припис від 10.03.2023 №-0004/ПО468 не виконано. Отже, розглянувши лист ЛКП «Варшавське-407» від 18.05.2023 за №4-3602-20948 щодо самовільно встановленого пристрою кондиціонування повітря на фасаді будинку на АДРЕСА_4 , враховуючи те, що позивачем у справі не виконано припис Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради від 10.03.2023 №-0004/ПО468, головою Шевченківської районної адміністрації видано розпорядження від 22.05.2023 №263 «Про демонтаж пристрою кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, встановленого на фасаді будинку на АДРЕСА_3 ». Відповідач вказує, що вимога позивача щодо прийняття рішення про скасування розпорядження є безпідставною, оскільки при прийнятті оскаржуваного розпорядження районна адміністрація діяла в межах та на підставі наданих повноважень, а також з врахуванням всіх обставин та належних документів.
Від третіх осіб пояснень щодо позовної заяви не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено і сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, загальною площею 39,8 кв. м., яке знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
18.01.2021 Міністерство культури та інформаційної політики України наказом «Про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» №?14 включило об'єкти культурної спадщини (пам'ятки) м. Львова до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за видом - архітектури, за категорією - місцевого значення. Так, будинок Торгівельної спілки і Міхала Ауербаха по АДРЕСА_3 є в переліку пам'яток культурної спадщини.
Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради видано ОСОБА_1 припис від 10.03.2023 №-0004/ПО468 про усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини та зобов'язано в термін до 03.04.2023 демонтувати пристрої кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, розташовані на фасаді будинку - пам'ятки культурної спадщини.
3 акту комісії ЛКП «Варшавське-407» від 05.05.2023 вбачається, що припис від 10.03.2023 №-0004/П0468 не виконано.
Розглянувши лист ЛКП «Варшавське-407» від 18.05.2023 за №4-3602-20948 щодо демонтажу пристрою кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами з головного фасаду будинку, враховуючи те, що власник нежитлового приміщення добровільно не виконав припис Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради від 10.03.2023 №-0004/ПО468, головою Шевченківської районної адміністрації видано розпорядження від 22.05.2023 №263 «Про демонтаж пристрою кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, встановленого на фасаді будинку на АДРЕСА_3 ». Цим розпорядженням постановлено:
1. Доручити директору Львівського комунального підприємства «Варшавське-407»:
1.1. Демонтувати один пристрій кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, встановлений ОСОБА_1 з порушенням п. 5.5 Порядку на фасаді будинку АДРЕСА_3 .
1.2 Звернутися до відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області для підтримання громадського порядку під час проведення демонтажних робіт.
1.3 Повідомити ОСОБА_1 про місце зберігання демонтованого пристрою кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами та про відшкодування вартості робіт з демонтажу.
1.4. Стягнення коштів за проведені роботи з демонтажу провести у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Вважаючи таке розпорядження протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду з вимогами про його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначає Закон України від 06 вересня 2005 року №2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі Закон №2807-IV, в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 5 вищевказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону №2807-IV до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів віднесено забезпечення реалізації державної політики у цій сфері.
Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів у розумінні частини першої статті 12 Закону №2807-IV є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до Положення про Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08 жовтня 2021 року №914, до основних завдань та повноважень Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради віднесено, зокрема, виконання рішень виконавчого комітету Львівської міської ради, забезпечення благоустрою району у межах, визначених Львівською міською радою.
Відповідно до підп. 3.6.5 п. 3.6 Положення, голова районної адміністрації у порядку, визначеному законодавством: видає у межах компетенції районної адміністрації розпорядження, вносить в них зміни та доповнення, організовує їх виконання.
З метою реалізації повноважень органів місцевого самоврядування виконавчим комітетом Львівської міської ради затверджено Порядок утримання фасадів будівель і споруд на території історичного ареалу м. Львова та будівель і споруд, що є об'єктами культурної спадщини поза межами історичного ареалу м. Львова від 19.10.2022 №952 (далі - Порядок №952).
Згідно з п. 1.3 цього Порядку, історичний ареал - територія площею 2311,95 га, визначена рішенням виконавчого комітету від 22.10.2021 №924 «Про погодження меж історичного ареалу м. Львова».
Зона ЮНЕСКО територія ансамблю історичного центру, що складається зі 150 га середньовічної та ренесансної частини міста Львова та території собору святого Юра на Святоюрській горі, визначена рішенням комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО від 05.12.98 про внесення центральної частини Львова до Списку всесвітньої культурної спадщини.
Фасад зовнішня (лицева) сторона будинку, споруди, утворена огороджувальними конструкціями, з усіма елементами від покрівлі до мощення. За орієнтуванням фасади поділяються на головний, бічний, вуличний, дворовий тощо (п. 2.1 Порядку №952).
Розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків та споруд визначено у розділі 5 Порядку №952.
Так, згідно з підп. 5.1.3 п. 5.1 цього розділу до технічних елементів (пристроїв), що розміщуються ззовні на фасадах будівель та споруд належать, зокрема: пристрої та устаткування інженерного забезпечення будівель та споруд (системи опалення, вентиляції, кондиціювання повітря тощо).
Відповідно до п. 5.2 та п. 5.3, забороняється встановлення на будинках пам'ятках архітектури технічних елементів (пристроїв), вказаних у п. п. 5.1.2.-5.1.6.
Забороняється розміщення на будинках та спорудах у межах історичного ареалу на головних фасадах та бічних фасадах видимих зі сторони вулиці, технічних елементів (пристроїв), вказаних у п. п. 5.1.2.-5.1.5.
Згідно з підп. 5.5.2 п. 5.5 Порядку №952, допускається встановлення пристроїв системи кондиціонування повітря за умови відповідного маскування з обов'язковим відведенням конденсату, що утворюється при охолодженні повітря до системи дощової каналізації у таких місцях, зокрема: на невидимих зі сторони вулиці фасадах, крім будинків і споруд, які знаходяться на території, включеній до історичної спадщини ЮНЕСКО та пам'ятках архітектури.
Відповідно до п. п. 10.1, 10.2 Порядку №952, технічні елементи (пристрої), які не були демонтовані власником/користувачем будинку/споруди у терміни, зазначені у приписі чи письмовому попередженні Уповноваженого органу, демонтуються примусово районною адміністрацією, або, на її замовлення, підрядною організацією. Районна адміністрація впродовж десяти робочих днів після закінчення терміну, вказаного в попередженні (приписі), видає розпорядження про примусовий демонтаж технічних елементів (пристроїв).
Як встановив суд, 22.05.2023 Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради видала розпорядження №263 «Про демонтаж пристрою кондиціонування повітря з кріпленнями та допоміжними елементами, встановленого на фасаді будинку на АДРЕСА_3 ».
ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, загальною площею 39,8 кв. м., яке знаходиться за адресою АДРЕСА_5 . Вказане підтверджується Договором купівлі-продажу нежитлового приміщення від 07.10.2022 та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02.03.2023.
Суд встановив, що на головному фасаді будинку АДРЕСА_3 було встановлено кондиціонер.
Вказане також підтверджується фотографією будинку АДРЕСА_3 , на якій зображено вказаний кондиціонер та яка знаходиться у матеріалах справи.
Позивач обґрунтовує правомірність розміщення спірного кондиціонера тим, що такий встановлений попереднім власником квартири, а Порядок №952 затверджений пізніше.
Водночас, межі історичного ареалу м. Львова погоджені рішенням Львівської міської ради від 22.10.2021 № 924. Згідно з описом меж цих території та додатку до рішення, будинок АДРЕСА_3 входить до історичного ареалу м. Львова та до території, яка є буферною зоною світової спадщини ЮНЕСКО. Аналогічні відомості містяться на геопорталі відкритих даних Львівської міської ради (https://map.city-adm.lviv.ua/map/unesko#map=14//49.84086091094119//24.034824371337894&&layer=9635585433681688-1,100//1998583931150010351-1,100//1998580168607664105-1,100//2140053118992254870-1,100), при цьому дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) на фасаді цього будинку позивачу не видавався.
З наведеного видно, що норми Порядку №952 є обов'язковим для врахування під час оцінки правомірності розміщення кондиціонера на фасаді будинку.
Між тим, для з'ясування наявності підстав щодо демонтажу кондиціонера не має значення ким саме такий встановлений (попереднім чи актуальним власником квартири), і можливе встановлення кондиціонера попереднім власником квартири не може слугувати обставиною, яка перешкоджає усуненню порушень Порядку №952.
Отже, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, тож задоволенню не підлягають.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволені позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна