Рішення від 19.09.2023 по справі 340/4958/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/4958/23

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" до начальника відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті Володимира Романенка про скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу,

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ТОВ "Агрогрупа Деметра" звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати постанову про застосування адміністративно- господарського штрафу № ПШ 014658 від 06 червня 2023 року про накладення на товариство з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 гривень та закрити справу про адміністративне правопорушення про притягнення товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" до адміністративної відповідальності.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що не погоджується з правомірністю винесення оскаржуваної постанови, оскільки нормами статті 48 Закону України ''Про автомобільний транспорт'' від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) встановлена обов'язковість пред'явлення протоколу проходження технічного контролю, який за своєю суттю і був наданий. Зазначає, що адміністративна відповідальність згідно норм КУпАП настає лише у випадку не проходження власником транспортного засобу обов'язкового технічного огляду, натомість під час проведення рейдової перевірки водій автомобіля надав перевіряючим особам усі необхідні документи, у тому числі і міжнародний сертифікат технічного огляду.

Представник Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі відповідач) подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в яких просив у задоволенні позову відмовити. Свої доводи обґрунтовував тим, що законодавством встановлений обов'язок водія під час здійснення перевезення вантажів мати відповідний перелік документів, які під час проведення рейдової перевірки надані не було. Під час перевірки водієм наданий Міжнародний сертифікат перевірки технічного стану транспортного засобу, проте цей документ є обов'язковим при міжнародних перевезеннях, а при здійсненні внутрішніх перевезеннях вантажів водій повинен мати Протокол проходження техогляду, який не замінює національний протокол.

ТОВ ''Агрогрупа Деметра'' подало заперечення на відзив на позовну заяву (яка за своєю суттю та змістом є відповідь на відзив) із посиланням на те, що Положення пункту 19 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів встановлює визначає застосування протоколу перевірки технічного стану як альтернативу Міжнародному сертифікату технічного огляду та не містить приписів щодо неможливості використання Міжнародного сертифікату технічного огляду замість Протоколу техогляду.

Рух справи:

Ухвалою судді від 10.07.2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, сторонам встановлено строк на подання процесуальних заяв.

Дослідивши доводи наведені сторонами у заявах по суті справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Агрогрупа Деметра" 18 квітня 2023 року здійснювало перевезення вантажу - кукурудзи, як автомобільний перевізник автомобілем МАН НОМЕР_1 , що підтверджується товарно-транспортною накладною №547649 від 18.04.2023 року (а.с.27).

Посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області на 39 км + 800 м а/д Н-16 Черкаський район проводилась рейдова перевірка під час якої перевірено транспортний засіб марки MAN TGX реєстраційний номер НОМЕР_1 . Під час перевірки водій транспортного засобу надав перевіряючим особам Міжнародний сертифікат технічного стану транспортного засобу.

За результатом перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР030234 від 18.04.2023 року, яким зафіксовано здійснення перевезення вантажу за відсутності на момент перевірки документів перелік яких визначений ст.48 Закону України ''Про автомобільний транспорт'', а саме відсутність протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу (надалі акт перевірки, а.с.44). Акт підписаний водієм.

Згідно повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт розгляд справи був призначений на 06.06.2023 року (а.с.49), яке отримано товариством 11.0.2023 року.

Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області виніс постанову №ПШ 01458 від 06.06.2023 року, якою на підставі частини 1 абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" до ТОВ "Агрогрупа Деметра" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000 грн. (надалі спірне рішення, а.с.43).

Отже правомірність та законність спірної постанови є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до частини сьомої статті 6 Закон України "Про автомобільний транспорт" Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, вимоги до облаштування та технічного оснащення яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту.

Частинами 14, 17, 18 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (надалі - Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Пунктами 21, 22 Порядку №1567 передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

В акті перевірки зафіксований факт відсутності протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу. Відсутність у водія чинного протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу стала підставою для застосування адміністративно - господарського штрафу у сумі 17000 грн.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Отже, до переліку документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів визначених статтею 48 Закону №2344-III віднесено також інші документи, що передбачені законодавством.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про автомобільний транспорт" законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, Законів України "Про транспорт","Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.

Згідно статті 35 Закону України "Про дорожній рух" транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.

Періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить:

для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки;

для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку;

для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.

На кожний транспортний засіб, що пройшов обов'язковий технічний контроль і визнаний технічно справним, суб'єкт проведення обов'язкового технічного контролю складає протокол перевірки його технічного стану, який видається водію транспортного засобу. У протоколі зазначається строк чергового проходження обов'язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до періодичності проходження, встановленої частиною восьмою цієї статті.

За змістом частини 1 статті 37 Закону України ''Про дорожній рух'' забороняється експлуатація транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, водночас, підтвердження проходження технічного контролю є наявність протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Постановою кабінету Міністрів України від 30.01.2012 №137 затверджено Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу (далі Порядок №137).

Відповідно до пункту 1 Порядку №137 порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів (далі - Порядок) визначає процедуру проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС (далі - транспортні засоби), за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, крім таких транспортних засобів:

1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;

2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.

Згідно з пунктом 18 Порядку №137 Перевірка конструкцій і технічного стану транспортних засобів проводиться згідно з Вимогами до перевірки. У разі позитивного результату після проведення обов'язкового технічного контролю транспортного засобу замовникові видається протокол перевірки технічного стану. У разі негативного результату або невідповідності даних у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу даним ідентифікації транспортного засобу складається акт невідповідності технічного стану транспортного засобу за формою згідно з додатком 4. Обсяги перевірки технічного стану транспортного засобу, коди оцінки невідповідності його технічного стану наведено в додатку 5. У протоколі перевірки технічного стану транспортного засобу виконавець зазначає дату проведення наступного обов'язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до пункту 3 згаданого Порядку, а також призначення транспортного засобу в разі проведення додаткової перевірки транспортного засобу згідно з обсягами перевірки для автобуса, призначеного для перевезення школярів або осіб з інвалідністю, автомобіля таксі, спеціалізованого санітарного автомобіля бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, великогабаритного та великовагового транспортного засобу, транспортного засобу, що використовується для перевезення небезпечних вантажів, або учбового транспортного засобу.

Отже, єдиним документом, який підтверджує проходження технічного контролю для здійснення внутрішнього перевезення вантажу по території України є наявний протокол перевірки технічного стану транспортного засобу. Таким чином, обов'язкова наявність протоколу технічного стану транспортного засобу передбачена чинним законодавством у сфері автомобільного транспорту, а за його відсутність настає відповідальність, встановлена статею 60 Закону України ''Про автомобільний транспорт''.

У частині другій статті 35 Закону України ''Про дорожній рух'' визначено вичернпий перелік транспортних засобів, які обов'язковому технічному контролю не підлягають:

1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;

2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.

3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".

Цей перелік є вичерпним та додатковому розширенню не підлягає. При цьому, суд звертає увагу, що у вказаній нормі відсутнє посилання про те, що обов'язковому технічному контролю не підлягають транспортні засоби, які отримали Міжнародний сертифікат. Тобто, отримання Міжнародного сертифікату не звільняє від обов'язку позивача пройти обов'язковий технічний огляд та отримати Протокол перевірки технічного стану.

Пунктом 19 Порядку №137 визначено, якщо протокол перевірки технічного стану застосовується як альтернатива Міжнародному сертифікату технічного огляду (на вимогу замовника), його видають акредитовані згідно із Законом України ''Про акредитацію органів з оцінки відповідності'' виконавці відповідно до Угоди про прийняття єдиних умов періодичних технічних оглядів колісних транспортних засобів і про взаємне визнання таких оглядів із зазначенням у протоколі слів такого змісту: ''Міжнародний технічний огляд проведено''.

Згідно частини 4 Угоди про прийняття єдиних умов періодичних технічних оглядів колісних транспортних засобів і про взаємне визнання таких оглядів, затвердженої Указом Президента №159/2006 від 28.02.2006, як альтернативу можна використовувати протоколи періодичних оглядів, які застосовуються Договірними сторонами Угоди. Їхній зразок передають Генеральному секретареві Організації Об'єднаних Націй для інформування Договірних сторін.

Вказані норми встановлюють можливість використання протоколу технічного стану із відповідними вказівками щодо проведення Міжнародного огляду в разі направлення такого зразка Генеральному секретареві ООН, як альтернативу Міжнародному сертифікату, а на навпаки.

У преамбулі Угоди про прийняття єдиних умов періодичних технічних оглядів колісних транспортних засобів і про взаємне визнання таких оглядів, затвредженої Указом Президента №159/2006 від 28.02.2006 вказано про те, що Договірні сторони приймають Правила щодо періодичних технічних оглядів колісних транспортних засобів, зареєстрованих або допущених до експлуатації на їхній території, і на взаємній основі визнають огляди, які проводяться відповідно до цих Правил. Ці Правила приймаються у рамках Адміністративного комітету, до складу якого входять всі Договірні сторони, згідно з Правилами процедури, викладеними в доповненні 1, та на підставі нижченаведених пунктів і статей.

Тобто, вказані норми свідчать про прийняття/визнання на території однієї Договірної сторони документи щодо технологічних оглядів складеної іншою Договірною стороною із застосуванням певних процедурних питань.

Частиною першою статті 29 Закону України ''Про дорожній рух'' визначено, що до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.

Відповідно до абзацу 3 статті 60 Закону України ''Про автомобільний транспорт за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також суд зауважує на помилкове посилання позивачем на норм Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), оскільки вказані норми є не релевантними до правовідносин, які досліджуються в даному спорі.

Суд зазначає, що за своєю правовою природою адміністративно-господарський штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт є видом адміністративно-господарських санкцій, що застосовуються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування до суб'єктів господарювання за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності (ст.ст. 216, 217, 238, 239 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Згідно з частиною 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

На момент проведення рейдової перевірки Протокол перевірки технічного стану транспортного засобу пред'явлений не був, що має наслідком застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону №2344-III.

Позивачем у ході судового розгляду не заперечувався факт відсутності Протоколу перевірки проходження технічного стану, водночас вказуючи на наявність у водія Міжнародного сертифікату, як альтернативу Протоколу перевірки.

Принагідно, суд зауважує, що наявність Міжнародного сертифікату не позбавляє позивача обов'язку, при здійсненні внутрішніх перевезеннях вантажів, мати Протокол перевірки відповідності технічного стану автомобіля. Крім того, технічні вимоги, які перевіряються під час проходження відповідності технічного стану для отримання Протоколу перевірки та Міжнародного сертифікату мають відмінність, тобто вимоги при проведенні такого огляду не є тотожними.

З огляду на те, що на законодавством не закріплено можливості/альтернативи у використанні перевізником при здійсненні внутрішніх перевезень вантажу, замість Протоколу перевірки проходження технічного стану автомобіля, іншим документом, а відтак постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу винесена у порядку та спосіб, визначений законодавством. Тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" (вул. Велика Пермська, 8 ж, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006; код ЄДРПОУ 39046346) до начальника відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті Володимира Романенка (вул. Героїв Маріуполя, 102, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25004; код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК