КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3786/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ 07827576)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через адвоката Єрьоміну В.А., звернувся до суду з позовом до Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивував тим, що він звільнений з військової служби та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Кіровоградський обласний ТЦКСП видав довідку №1866/1 від 16.02.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року для перерахунку його пенсії, пов'язаного зі щорічним зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Проте у цій довідці вказані недостовірні відомості про розміри додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби помилково визначена у розмірі 0 % замість правильного розміру 65 %, а премія визначена у розмірі 10 % замість правильного розміру 35 %. Такі розміри не відповідають розмірам грошового забезпечення діючих військовослужбовців Збройних Сил України, установленим Міністром оборони України на 2021 рік. Відповідач відмовився виправити ці помилки, допущені у виданій ним довідці. Тож позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у не внесенні до оновленої довідки №1866/1 від 16.02.2023 року про розмір його грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2021 року, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії 35% від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, наказу Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 року та рішення Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 року для перерахунку пенсії з 01.02.2021 року;
- зобов'язати Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 19.04.1992 року, статті 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, також про розмір процентної надбавки за вислугу років, про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 35% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 року основного розміру його пенсії.
Ухвалою судді від 14.06.2023 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі в справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що при обчисленні у новій довідці додаткових видів грошового забезпечення він керувався нормами постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою передбачені мінімальні розміри надбавки за особливості проходження служби - 0 % посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а премії - 10 % посадового окладу. Вказуючи також, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду цим позовом, відповідач просив суд у його задоволенні відмовити.
Представник третьої особи подав до суду пояснення, у яких виклав заперечення проти позову, мотивовані тим, що правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відсутні, оскільки після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців у зв'язку з підвищенням їхнього грошового забезпечення.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 1995 році був звільнений у запас з посади штурмана ланки авіабази у званні майора.
З 30.05.1995 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 68 % відповідних сум грошового забезпечення.
У березні 2018 року Кіровоградський ОВК з метою перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", керуючись пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", склав та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №ФГ32002 від 12.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року. Ця довідка складена за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 5070 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340 грн., надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 3 205 грн., усього - 9 615 грн.
У березні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі цієї довідки здійснило перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018 року. Під час перерахунку пенсії використані такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою та військовим званням, як це було передбачено абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Між рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5, додатка 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.
У січні 2021 року Кіровоградський обласний ТЦКСП, врахувавши судові рішення в адміністративній справі №826/3858/18, за заявою позивача склав нову довідку №241/1 від 20.01.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, зазначивши у ній види та розміри грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року. Ця довідка складена за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (у редакції, відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18). До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 4930 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340 грн., надбавка за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 3135 грн., надбавка за особливості проходження служби (100 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - 9405 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 % від посадового окладу) - 493 грн., надбавка за класність (7 % від посадового окладу) - 345, 10 грн., премія (130 % від посадового окладу) - 6409 грн., усього - 26057, 10 грн.
У квітні 2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі цієї довідки здійснило перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019 року.
У січні 2023 року представник позивача звернулася до Кіровоградського обласного ТЦКСП із заявою, у якій, посилаючись на постанову Верховного Суду від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21, просила оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року для перерахунку його пенсії, пов'язаного зі зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2021 року.
У лютому 2023 року відповідач за цією заявою підготував та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку №1866/1 від 16.02.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року. До цієї довідки включено: посадовий оклад - 6360 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1730 грн., надбавка за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 4045 грн., надбавка за особливості проходження служби (0 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - 0 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 % від посадового окладу) - 636 грн., надбавка за кваліфікацію (7 % від посадового окладу) - 445,20 грн., премія (10 % від посадового окладу) - 636 грн., усього - 13 852, 20 грн.
Позивач, не погоджуючись із відсотковими розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаними у цій довідці, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Згідно з частинами 3, 18 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статей 65, 66 Закону №2262-XII особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45), який містить такі норми:
1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
2. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
3. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
4. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
6. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Згідно з пунктом 10 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, забезпечують оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та визначення розміру грошового забезпечення, що враховується під час обчислення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби).
Відповідно до пункту 2.6 розділу II Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937, на обласні ТЦКСП покладається складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - постанова КМУ №704), яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
Постановою КМУ №704 зокрема затверджено:
- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;
- схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2;
- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 постанови КМУ №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згодом постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 28.02.2018 року, у постанові КМУ №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Верховний Суд розглядав справу №440/6017/21 у правовідносинах, пов'язаних із застосуванням пункту 4 постанови КМУ №704, та у постанові від 02.08.2022 року висловив таку правову позицію:
1) з 01.01.2020 року положення пункту 4 постанови КМУ №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови КМУ №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У цій постанові Верховний Суд наголосив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд установив, що у раніше виданих довідках про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.03.2018 року та 05.03.2019 року, розміри посадового окладу за відповідною (прирівняною) посадою, з якої позивач був звільнений з військової служби, та окладу за присвоєним йому військовим званням були визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018 року (1762 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1 і 14, як це передбачено пунктом 4 постанови КМУ №704.
Збільшення за Законами про Державний бюджету України з 1 січня календарного року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, грошове забезпечення яких регулюється постановою КМУ №704, зумовлює зміну (збільшення) розмірів цих видів грошового забезпечення для відповідних категорій діючих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що відповідно до Закону №2262-XII є підставою для перерахунку пенсій, призначених за цим Законом.
У лютому 2023 року Кіровоградський обласний ТЦКСП, врахувавши правові висновки, сформульовані у постанові Верховного Суду від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21, оформив нову довідку №1866/1 від 16.02.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року, у якій визначаючи розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, застосував як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 1 січня 2021 року статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" (2270 грн.), що призвело до зростання розміру цих видів грошового забезпечення та зміни розміру похідних від них додаткових видів грошового забезпечення.
Посаду, з якої позивач був звільнений з військової служби, відповідач, керуючись наказом Міністра оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", відніс до 23 тарифного розгляду.
Спору з приводу визначення у новій довідці тарифного розряду та обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням між сторонами немає.
Спірними є відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії (10% від посадового окладу).
Відповідач при оформленні нової довідки керувався листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10491 від 29.12.2021 року щодо визначення розмірів грошового забезпечення на виконання рішень судів. У цьому листі роз'яснено, що під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій застосовуються додаткові види грошового забезпечення, які вказуються відповідно до чинних нормативних актів: у фіксованих розмірах, визначених цими актами, або в гарантовано мінімальних - для тих видів грошового забезпечення, фіксовані розміри яких не установлені. Відповідно до постанови КМУ №704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а премії - 10 % від посадового окладу.
Суд зазначає, що відповідно до Закону №2262-XII та Порядку №45 перерахунок раніше призначених за цим Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну військову службу.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби в ЗСУ, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюють уповноважені органи Міністерства оборони - обласні ТЦКСП. Органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі довідок, оформлених відповідними уповноваженими органами.
Суд наголошує, що при складанні довідки та обчисленні грошового забезпечення відповідач повинен керуватися нормами Закону №2262-XII та Порядку №45.
Верховний Суд у судових рішеннях у зразковій справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19) щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям вказав, що оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зокрема, до пункту 5 Порядку №45 та додатку 2 Порядку №45 були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
У пункті 5 Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) наведені такі правила визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсій:
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до форми додатку 2 до Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Згідно з приміткою до додатку 2 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
Пунктом 3 постанови КМУ №704 постановлено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (надалі - Порядок №260), який застосовується з 01.03.2018 року та містить такі норми:
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.
2. Грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
3. Підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є:
- штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина);
- накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження;
- накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення;
- накази про присвоєння військових звань;
- грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
4. Грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим званням;
- надбавку за вислугу років;
- підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний;
- надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання;
- доплати за науковий ступінь та за вчене звання;
- премію;
- морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування;
- одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби;
- інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
VI. Виплата надбавки за особливості проходження служби
1. Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
2. Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби у військовій частині НОМЕР_2 та підпорядкованих їй військових частинах установлюється командиром цієї частини виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі військової частини НОМЕР_2 .
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.
Військовослужбовцям, які одночасно мають право на отримання надбавки за особливості проходження служби за різними коефіцієнтами, ця надбавка обчислюється з урахуванням більшого коефіцієнта.
3. Надбавка за особливості проходження служби у встановлених розмірах виплачується щомісяця з дня вступу до виконання обов'язків за посадою, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов'язків за посадою, до дня звільнення від виконання обов'язків за посадою, яка передбачає цю надбавку.
4. У разі допущення військовослужбовця до тимчасового виконання обов'язків за посадою, яка передбачає виплату надбавки за особливості проходження служби в менших або більших розмірах, виплата такої надбавки здійснюється в розмірі, встановленому за тимчасово виконуваною посадою.
5. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.
XVI. Преміювання
1. Командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
2. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Розмір щомісячної премії у військовій частині НОМЕР_2 та підпорядкованих їй військових частинах установлює командир цієї частини виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі військової частини НОМЕР_2 .
3. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
4. При порушенні військової дисципліни, незадовільному виконанні службових обов'язків виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється у зменшених розмірах.
Командир військової частини здійснює преміювання у зазначених розмірах за календарний місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому до військової частини надійшло повідомлення про накладення дисциплінарного стягнення вищим командиром (за винятком випадків, коли таке стягнення знято встановленим порядком у цьому самому місяці).
5. Військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються в певних випадках.
6. Забороняється не виплачувати премію військовослужбовцям або зменшувати її розмір протягом кількох місяців за одне й те саме допущене порушення.
Отже, введені з 01.03.2018 року для військовослужбовців ЗСУ надбавка за особливості проходження служби та премія, розмір яких щорічно встановлює Міністр оборони України у межах виділених бюджетних асигнувань, належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер. При цьому виплата надбавки за особливості проходження служби залежить від складності та важливості виконуваних обов'язків військовослужбовців, а премії - від їх особистого внеску в загальні результати служби.
Ці додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців повинні враховуватися у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсій, що проводиться відповідно до частини 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45.
Суд зазначає, що за правилами абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 (у редакції, відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) для цілей врахування до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій щомісячні надбавки (крім тих, конкретні розміри яких встановлені Кабінетом Міністрів України) та щомісячна премія повинні визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідними у розумінні пункту 6 Порядку №45 посадами у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки у спірних правовідносинах право на перерахунок пенсії у позивача як колишнього військовослужбовця Збройних Сил України виникло у січні 2021 року, то щомісячна надбавка за особливості проходження служби та щомісячна премія повинні бути враховані до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2021 року за відповідними/прирівняними посадами військовослужбовців Збройних Сил України.
Такий висновок узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (№Пз/9901/1/18).
Суд установив, що відповідач при оформленні довідки №1866/1 від 16.02.2023 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року, та обчисленні у ній надбавки за особливості проходження служби та премії безпідставно застосував мінімальні відсоткові розміри, які вказані у листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10491 від 29.12.2021 року, тоді як за правилами абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 слід було застосовувати середні розміри цих додаткових видів грошового забезпечення, що фактично виплачені за січень 2021 року військовослужбовцям за штатними посадами в структурі ЗСУ, до яких прирівнюється посада позивача, з якої він був звільнений зі служби.
Згідно з пунктом 5 постанови КМУ №704 право на встановлення розміру щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання. Таким державним органом у розумінні пункту 3 постанови КМУ №704 є Міністерство оборони України, а керівником є Міністр оборони України.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Збройні Сили України" Міністр оборони України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Збройними Силами України, а також інші повноваження, передбачені законодавством.
Порядком №260, який затвердив Міністр оборони України, передбачено, що з 01.03.2018 року для військовослужбовців Збройних Сил України мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби становить 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а мінімальний розмір щомісячної премії становить 10 % посадового окладу. Також цим Порядком передбачені умови збільшення/зменшення цих додаткових видів грошового забезпечення для окремих категорій військовослужбовців.
У січні 2021 року Міністр оборони України надіслав командуванню Збройних Сил України, органам військового управління, військовим частинам, установам, які належать до сфери управління Міноборони, телеграму №248/612 від 27.01.2021 року щодо норм грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2021 році, у якій вимагав з 01.01.2021 року встановити щомісячну премію - у розмірах згідно з додатком 1 до цієї телеграми, надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Згідно з додатком 1 розмір щомісячної премії військовослужбовців ЗСУ, які проходять військову службу за контрактом, диференційований в залежності від підпорядкованості військової частини, тарифного розряду за посадою та вислуги років. Так, для посад, віднесених до 23 тарифного розряду, розмір премії складає 35 % від посадового окладу. Воднораз, додатком 2 установлені інші розміри виплат для військовослужбовців, які проходять службу на посадах льотного складу.
Ця телеграма Міністра оборони України була доведена до кожної окремої військової частини (установи) та нею керувалися командири (начальники) військових частин, установ та організацій Збройних Сил України при виданні відповідних наказів про встановлення і виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, за січень 2021 року. Такі накази командирів визначають конкретний розмір надбавки та премії індивідуально кожному військовослужбовцю, в залежності від особливостей проходження служби, складності та показників виконуваних обов'язків, з урахуванням військової дисципліни тощо.
Позивач стверджує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року, повинні бути застосовані саме ті мінімальні відсоткові розміри цих щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вказані у телеграмі Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 року.
Проте суд вважає, що телеграма Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 року, якою на виконання пункту 5 постанови КМУ №704, пункту 2 розділу VI, пункту 2 розділу XVI Порядку №260 у межах асигнувань на поточний рік встановлені розміри надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям за контрактом Збройних Сил України, не є джерелом інформації про середні розміри цих щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що фактично виплачені за відповідними посадами в структурі Збройних Сил України за січень 2021 року за наказами командирів (начальників) військових частин.
Суд установив, що Міністерство оборони України не доводило до відому відповідача інформацію про середні розміри щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, що були фактично виплачені за січень 2021 року військовослужбовцям Збройних Сил України за посадою, яка відповідає посаді штурмана ланки авіабази (з якої був звільнений ОСОБА_1 у 1995 році) для цілей складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року.
Відповідач також не звертався до Міністерства оборони України за отриманням таких відомостей.
У ході судового розгляду справи відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки №1866/1 від 16.02.2023 року про розмір грошового забезпечення та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0%) та премії (10%).
Суд вважає такі розміри очевидно заниженими, з огляду на норми постанови КМУ №704, Порядку №260 та телеграми №248/612 від 27.01.2021 року.
Тому такі дії відповідача, що порушують право позивача на перерахунок пенсії, слід визнати протиправними, а позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача оформити та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області взамін раніше виданої помилкової довідки №1866/1 від 16.02.2023 року виправлену довідку з зазначенням надбавки за особливості проходження служби та премії у належних розмірах - середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2021 року за відповідною/прирівняною посадою у Збройних Силах України.
Доводи третьої особи щодо того, що у 2020 - 2021 роках розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями, установлені постановою КМУ №704, для військовослужбовців, які проходять дійсну службу в ЗСУ, фактично не переглядалися та були збережені на рівні 2018 року, суд відхиляє та зазначає, що ця обставина не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення за відповідною/ прирівняною посадою, який потенційно підлягав зміні (підвищенню) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб за Законами про Державний бюджет України на відповідний рік.
Доводи відповідача про пропущення строку звернення до суду з позовом суд відхиляє, оскільки цей позов поданий у межах строку, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, - протягом 6 місяців від дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, отримавши помилкову довідку №1866/1 від 16.02.2023 року.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення №1866/1 від 16.02.2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заниженням відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.
Зобов'язати Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року, зазначивши у ній надбавку за особливості проходження служби та премію у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2021 року за відповідною посадою у Збройних Силах України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ