ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року Справа № 280/5941/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Зарудного Ігоря Вікторовича ( АДРЕСА_2 ), до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пров. Тихий, буд. 7, м. Запоріжжя, 69063), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057), про визнання протиправними дій, скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
27.07.2023 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Зарудного Ігоря Вікторовича, до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, ЗОТЦК та СП), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій позивач просить суд:
визнати дії відповідача щодо скасування довідки відповідача від 24.12.2021 №2432/с про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії протиправними;
скасувати рішення, оформлене листом відповідача від 22.05.2023 №2638/с щодо скасування довідки відповідача від 24.12.2021 №2432/с про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним був отриманий лист ЗОТЦК та СП від 22.05.23 №2684/с, відповідно до якого відповідачем повідомлялося про скасування довідки від 24.12.2021 №2432/с про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Підставою для скасування такої довідки стало те, що позивач був усунений від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи. Вважає дії відповідача щодо скасування довідки про грошове забезпечення неправомірними, оскільки позивач звільнений з військової служби у запас за скороченням штату. Посада позивача належить до посад льотного складу. На іншу посаду позивач перед звільненням не призначався. До дня звільнення позивач отримував всі передбачені надбавки за кваліфікацію льотчика; наказ про усунення його від льотної роботи та про припинення виплат, надбавок, передбачених військовослужбовцям льотного складу, не видавався. Таким чином позивач не відповідає критеріям щодо осіб, яким надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та набавки за вислугу років та премія у розмірі 130% посадового окладу - мають бути зменшені та виплачуватись на загальних підставах. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 01.08.2023 позов був залишений без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позову.
01.08.2023 від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову.
Ухвалою від 02.08.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області).
Розгляд справи призначено без виклику сторін.
Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву. Також роз'яснено відповідачу, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановлено третій особі п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду пояснення щодо позову.
Зазначена ухвала, разом з позовною заявою та додатками до неї, були отримані представником відповідача - 10.08.2023, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
22.08.2023 від третьої особи надійшли пояснення щодо позову. В поясненнях зазначено, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 призвело до відсутності взагалі підстав для перерахунку пенсії з 05.03.2019. Таким чином, на даний час не має законодавчих підстав для видачі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2021. Виходячи з викладеного, вимога видати довідку про грошове забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок, є протиправною. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Станом на час розгляду справи по суті, відзив від відповідача до суду не надходив.
Частиною 6 ст.162 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням зазначеної норми суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі №280/5518/22 позовні вимоги позивача були задоволені, зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахувати та виплатити, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсію ОСОБА_1 починаючи з 01.04.2019 на підставі довідки ЗОТЦК та СП від 24.12.2021 №2432/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5070,00 грн.; оклад за військовим званням - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 2853,00 грн.; таємність 15% - 760,50 грн.; надбавка за особливості проходження військової служби 100% - 9193,00 грн., премія 130% - 6591,00 грн.
09.02.2023 рішення набрало законної сили.
01.06.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ГУ ПФУ в Запорізькій області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду, в зв'язку з тим, що довідка від 24.12.2021 №2432/с скасована органом, який її видав.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2023 по справі №280/5518/22 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі №280/5518/22 скасовано. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Станом на час розгляду даної справи вищезазначене рішення оскаржено в апеляційному порядку.
Також, позивачем був отриманий лист ЗОТЦК та СП від 22.05.23 №2684/с, в якому відповідачем повідомлялося про скасування довідки від 24.12.2021 №2432/с про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Підставою для скасування такої довідки стало те, що позивач був усунений від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи.
Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року за №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року, №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року за №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Отже на відповідача у цій справі покладено функцію з оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року за №260 (далі - Порядок №260) грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає, зокрема надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання.
Згідно із положеннями пунктів 1-2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
З аналізу наведеного слідує, що надбавка за особливості проходження служби встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, пунктом 2.1 розділу ІІ якої визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів. Так, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10136 від 30 грудня 2020 року визначено, що станом на 05 березня 2019 року грошове забезпечення військовослужбовцям виплачувалося в розмірах, визначених Міністерством оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 та доведених телеграмою Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року за №248/9240, зокрема, відповідно до розділу IV додатку 2 до телеграми, військовослужбовцям, усунутим від льотної роботи за медичними показами з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата надбавки за ОПС та премії в збільшених розмірах припиняється та виплачується на загальних підставах.
У таких самих розмірах (на загальних підставах) можливо враховувати в довідку надбавку за ОПС та премію для позивачів з числа колишніх військовослужбовців льотного складу, які за документами особово-пенсійної справи на час звільнення були усунуті від льотної роботи з причин, зазначених у розділі IV додатку 2 до телеграми.
Зі змісту телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року за вих. №248/9240, яка розміщена у загальному доступі в мережі Інтернет, слідує, що з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2019 році з 01 січня 2019 встановлено:
надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;
щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців - у розмірах згідно з Додатком 2 до цієї телеграми.
Згідно з додатком №2 до телеграми Міністерства оборони України від 28.12.2018 р. за №248/9240, а саме розділу IV, військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премію в розмірі 130 % посадового окладу.
Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарської комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що ОГОЛОШУЄТЬСЯ В НАКАЗІ КОМАНДИРА (начальника) військової частини (установи). Виплати надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.
Відповідно до п. 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 за №671 Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви. Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видає накази та директиви.
Слід зазначити, що телеграма від 28.12.2018 за №248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов'язковою до виконання її адресатами.
Отже зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника. Тому посилання відповідача на телеграму Міністра оборони України від 28.12.2018 за № 248/9240 в якості відповідних обґрунтувань скасування довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії є помилковим.
Відповідно до п. 3 Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з п. 4 Порядку №260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Крім того, розділом VІІ Порядку №260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.
Пунктом 1, абзацом першим пункту 2 Розділу XVI Порядку №260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Розділом ІV Додатку 2 Телеграми Міністерства оборони України від 28 грудня 2018 року за №248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплачувати щомісячну премію військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів - у розмірі 130 % посадового окладу.
Суд зазначає, що позивач звільнений з військової служби у запас з посади командира авіаційної ланки 933 винищувального авіаційного полку по скороченню штату, про що зазначено у оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 24.12.2021 №2432/с та у листі відповідача від 22.05.23 №2684/с. Вказана посада належить до посад льотного складу. На іншу посаду позивач перед звільненням не призначався. До дня звільнення позивач отримував всі передбачені надбавки за кваліфікацію льотчика. Доказів іншого відповідачем та третьої особою не надано.
Доказів винесення наказу про усунення позивача від льотної роботи та про припинення виплат, надбавок, передбачених військовослужбовцям льотного складу, сторонами не надано, тому позивач не відповідає визначеним телеграмою Міністерства оборони України від 28.12.2018 за №248/9240 критеріям щодо осіб, яким надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та набавки за вислугу років та премія у розмірі 130 % посадового окладу - мають бути зменшені та виплачуватись на загальних підставах.
Крім того, відповідно до листа помічника командувача - начальника фінансово-економічного управління командування Сухопутних військ ЗСУ від 06.05.2023 позивача та відповідача було повідомлено про те, що ОСОБА_1 , відповідно до листа льотної роботи, виконував польоти та має право на врахування до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії в розмірі 130% посадового окладу, що підтверджує неправомірність дій посадових осіб ЗОТЦК та СП щодо скасування довідки про грошове забезпечення.
Обґрунтування відповідача щодо відсутності підстав для визначення позивачу надбавки за особливості проходження служби в більшому розмірі, в зв'язку з тим, що він був усунений від льотної роботи за медичними показаннями, є документально необґрунтованим, оскільки відповідачем, як позивачу так і суду, не надано наказ командира про усунення позивача від льотної роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, довести правомірність своїх дій чи рішення відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, відповідно до принципу змагальності суб'єкт господарювання має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо їх обґрунтованість заперечує.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №817/149/17, від 29.03.2018 у справі №813/2758/16, від 22.06.2022 у справі №826/5251/15, від 05.10.2022 у справі №826/9671/18, від 14.12.2022 у справа №640/18058/19 та інших.
Відповідач відзив на позов не надав, доводи позивача, належними та допустимими доказами, не спростував, проти задоволення позовних вимог не заперечив.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
При зверненні до суду позивачем сплачений судовий збір у сумі 858,88 грн., який слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Інші судові витрати позивачем до стягнення не заявлялись.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Зарудного Ігоря Вікторовича ( АДРЕСА_2 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (пров. Тихий, буд. 7, м. Запоріжжя, 69063), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057), про визнання протиправними дій, скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо скасування (відкликання) довідки від 24.12.2021 №2432/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Скасувати рішення, оформлене листом Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.05.2023 №2684/с щодо скасування довідки від 24.12.2021 №2432/с про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано «19» вересня 2023 року.
Суддя Р.В.Кисіль