Рішення від 18.09.2023 по справі 280/6377/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2023 року Справа № 280/6377/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2023 з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Дніпропетровського ПГЗ-ДКАУ від 20.01.2023 № 1 станом на 01.01.2023;

2) зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2023 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Дніпропетровського ПГЗ-ДКАУ від 20.01.2023 № 1 без обмеження максимальним розміром пенсії та здійснити виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2023.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що звернувшись до відповідача з довідкою про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), позивач в порушення вимог чинного законодавства отримав відмову у здійсненні такого перерахунку. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що порушують його конституційне право на його соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою від 14.09.2023 суд відкрив провадження у справі, призначив справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

31.08.2023 представником відповідача засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву (вх.№38041), в якому зазначає, що позивачем пропущений визначений законом строк звернення до адміністративного суду з огляду на те, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому про порушення свого права або про бездіяльність відповідача позивач може дізнаватися щомісяця. Представник вказує, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На думку представника відповідача, посилання на застосування довідки про грошове забезпечення, зазначеного у довідці станом на 05.03.2019, є безпідставним, враховуючи скасування з 05.03.2019 п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Додатково представник відповідача посилається на рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України», в якому Суд наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Стосовно вимоги позивача перерахувати пенсію на підставі довідки Дніпропетровського ПГЗ-ДКАУ від 20.01.2023 № 1 від 01.01.2023 зазначає, що усі перерахунки по довідкам, які складені або надані після 05.03.2019, відсутні. Крім того, вимоги щодо виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру вважає передчасними та безпідставними. З огляду на викладене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Дніпропетровським представництвом генерального замовника Державного космічного агентства України видано ОСОБА_1 довідку від 20.01.2023 № 1 про те, що грошове забезпечення станом на 01.01.2023 становить: посадовий оклад - 9 287 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410 грн, надбавка за вислугу років 50% - 5 348,50 грн, надбавка за складність, напруженість у роботі 50% - 4 643,50 грн, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% - 928,70 грн, премія 20% - 1 857,40 грн; всього - 23 475,10 грн. Довідка видана для подання до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (а.с.5).

Листом відповідача від 07.07.2023 № 10617-9668/П-02/8-0800/23 повідомлено, що Головне управління не отримувало повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави для проведення такого перерахунку та про необхідність підготовки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Відтак у Головного управління немає правових підстав для направлення списків до уповноваженого органу Міністерства оборони України щодо витребування довідки про оновлений розмір грошового забезпечення. Враховуючи зазначене, підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.6).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі поданої довідки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що у задоволенні позовний вимог слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вирішуючи питання про те, чи впливає підвищення розміру грошового забезпечення працівників Державного космічного агентства України на права та інтереси позивача у сфері пенсійного забезпечення, суд враховує, що Законом № 2262-XII встановлені особливості обчислення посадового окладу для осіб, які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах.

Згідно з частиною дванадцятою статті 43 Закону №2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро України та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Тобто, вказаною нормою встановлено спеціальне правило визначення посадового окладу відряджених осіб для цілей обчислення пенсії. Воно полягає у тому, що пенсія обчислюється, виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, а не із заробітної плати, яку позивач фактично отримував під час проходження служби в Державному космічному агентстві України.

Особливістю пенсійного забезпечення осіб, зазначених у частині дванадцятій статті 43 Закону №2262-XII є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії є грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, а не фактично отримуваний заробіток за місцем проходження служби.

Відтак, підвищення з 01.01.2023 посадового окладу для працівників Державного космічного агентства України не створює передумов для перерахунку пенсії позивача.

Вказане узгоджується й з положеннями частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, яка пов'язує необхідність проведення перерахунку пенсії із підвищенням грошового забезпечення саме військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 закріплено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

За змістом наданої довідки, остання видана для подання до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В контексті викладеного, суд зауважує, що уповноваженим органом надавати довідки про призначення (перерахунок) пенсії згідно з Порядком № 45 є, зокрема, обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а не Державне космічне агентство України чи його Дніпропетровське представництво. За вимогами вказаного Порядку саме Дніпропетровське ПГЗ-ДКАУ зобов'язане направити таку довідку до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Суд зазначає, що надана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії та не створює для Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, відповідач не допустив протиправної бездіяльності, оскільки діяв відповідно до чинного законодавства та в межах своїх повноважень.

Щодо посилання представника відповідача на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а, суд зазначає наступне. Верховний Суд у вказаній постанові щодо доводів скаржника про пропуск позивачем строку звернення до суду, зазначив про те, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно.

Крім того, колегія суддів наголосила на тому, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

За обставинами даної справи судом встановлено, що 20.01.2023 Дніпропетровським представництвом генерального замовника Державного космічного агентства України видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення. Звернувшись з нею до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, позивач отримав лист-відповідь від 07.07.2023. Враховуючи те, що позивач дізнався про відсутність підстав для перерахунку пенсії з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 07.07.2023, цей позов подано до суду 09.08.2023 (дата поштового штемпеля на конверті), отже передбачений статтею 122 КАС України строк звернення до суду не пропущений.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 р.н.;

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 18.09.2023.

Суддя К.В.Мінаєва