ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 року м. Ужгород№ 260/7221/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправними дії незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та здійсненні помісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень додатково до існуючого розміру пенсійного забезпечення згідно з постановою КМУ №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.12.2022 року.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розміру 2000,00 гривень та проводити її в подальшому щомісячно додатково до існуючого розміру пенсійного забезпечення згідно до Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.12.2022 року;
3. а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні щомісячної доплати до пенсії компенсаційну виплату 70-ти річним ПКМУ 15.09.2021 року в сумі 300 гривень починаючи з 03.03.2023 року. Виплатити 300 гривень до пенсії здійснити перерахування та виплачувати ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при виконанні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі на підставі довідки ХР11880 від28.07.2021 року відповідач припинив виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Разом з тим у позовних вимог просить відновити компенсаційну виплату у сумі 300,00 гривень.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права на соціальний захист.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.08.2023 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №260/3290/22 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн. та відповідно до Постанови №713, підстав для виплати щомісячної доплати починаючи з 01.01.2023 року немає.
Разом з тим, у поданому відзиві просив суд залишити позовні вимоги без розгляду в частині, що виходять за межі шестимісячного терміну звернення до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року відмолено у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, що виходить за межі шестимісячного строку звернення.
Відповідно до положень ч. 5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
19.07.2023 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Закарпатській області із заявою, в якій просив надати інформацію щодо нарахування до пенсійного забезпечення щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року.
Листом від 08.08.2023 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області повідомило позивача, що оскільки розмір пенсії переглядався на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року по справі №260/3290/22 та проведено перерахунок пенсії, під час якого основний розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, а тому щомісячна доплата, встановлена п. 1 постанови №713, після виконання рішення суду з 01.01.2023 року не виплачується.
У вказаному листі, відповідач також вказав на те, що компенсаційна виплата у сумі 300,00 гривень була наявна у складових пенсії з 01.10.2022 року по 28.02.2023 року. З 01.03.2023 року здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року та розмір пенсії складає 10545,17 гривень, що перевищує розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, а тому з 01.03.2023 року така компенсація не встановлюється до розміру пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови №713 надано вказівку Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Виходячи із наведених норм слідує, що Постановою №713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №260/3290/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року.
Вказаний перерахунок пенсії позивача, на виконання вищевказаного рішення здійснено відповідачем з 01.01.2023 року, при цьому, до вказаного розміру пенсії після перерахунку не включена доплата в сумі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713, що не заперечується відповідачем.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням ПФУ на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 та від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21.
На думку суду, відповідач не довів, що припиняючи нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Позивач просить зобов'язати відповідача відновити з 01.12.2022 року нарахування і виплату йому щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, однак судом встановлено, що перерахунок пенсії на виконання рішення суду відповідачем проведено з 01.01.2023 року.
Таким чином, з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Закарпатській області щодо припинення нарахування та виплати доплати до пенсії згідно з Постановою №713 та зобов'язання відповідача відновити з 01.01.2023 року (з дати проведення перерахунку на виконання рішення суду) нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується вимоги позивача про нарахування компенсаційної виплати у розмірі 300,00 гривень відповідно до Постанови №963 від 15.09.2021 року, то суд вказує на наступне.
15.09.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 963 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому", пунктом 1 якої встановлено, що з 1 жовтня 2022 року: особам у віці від 70 до 75 років, у яких розмір щомісячної пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, є меншим від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 рік, з якої сплачено страхові внески та яка (який) враховується для обчислення пенсії, виплачується у межах зазначеного розміру щомісячна компенсаційна виплата у розмірі до 300 гривень.
Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли віку 70 років після 1 жовтня 2022 року, встановлюється і виплачується з дати досягнення ними зазначеного віку.
Починаючи з 2023 року розмір щомісячної компенсаційної виплати щороку з 1 березня підвищується на коефіцієнт збільшення, який визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за рішенням Кабінету Міністрів України з одночасним визначенням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії. Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням щомісячної компенсаційної виплати проводиться з урахуванням збільшеного у попередні роки розміру щомісячної компенсаційної виплати.
Як вбачається із матеріалів справи на виконання Постанови №963 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивачу з 01.10.2022 року встановлено компенсаційну виплату в розмірі 300,00 гривень.
З 01.03.2023 року виплату у розмірі 300,00 гривень, яка передбачена Постановою №963 ОСОБА_1 припинено.
Суд вказує на те, що приписами пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 №963 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому" (далі - Постанова №963) установлено, що з 1 жовтня 2022 року особам у віці від 70 до 75 років, у яких розмір щомісячної пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, є меншим від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 рік, з якої сплачено страхові внески та яка (який) враховується для обчислення пенсії, виплачується у межах зазначеного розміру щомісячна компенсаційна виплата у розмірі до 300 гривень. Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли віку 70 років після 1 жовтня 2022 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення ними зазначеного віку.
Умовами нарахування та виплати особам у віці від 70 до 75 років з 01.10.2022 щомісячної компенсаційної виплати у розмірі до 300 грн, наведеними в пункті 1 Постанови №963, визначено, що така виплата не виплачується особам, у яких розмір щомісячної пенсійної виплати є більшим від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 рік, з якої сплачено страхові внески та яка (який) враховується для обчислення пенсії. При цьому зазначено, що пенсійна виплата особи включає надбавки (до яких відповідно до статті 5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" належить пенсія за особливі заслуги), а також підвищення, додаткові пенсії, цільові грошові допомоги, суми індексації, щомісячні компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інші доплати до пенсії, встановлені законодавством. Зазначеним заперечуються доводи позивача про безпідставність включення пенсійним органом до пенсійної виплати при визначенні права на отримання щомісячної компенсаційної виплати у розмірі до 300 грн, встановленої Постановою №963, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших складових, не передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік становить 10340,35 грн.
Разом з тим, 24.02.2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Пунктом 8 постанови №168 встановлено з 1 березня 2023 р. щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік:
- яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень;
- яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку, - у розмірі до 456 гривень;
- яким виповнилося 70 років до досягнення 75-річного віку, - у розмірі до 300 гривень.
Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли 70-, 75- і 80-річного віку після 1 березня 2023 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення ними відповідного віку.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача.
Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 01.03.2023 становить 10545,17 грн, що перевищує розмір розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 рік 10340,35 грн. А за таких обставин, компенсаційна виплата у розмірі 300 грн позивачу не виплачується.
Отже, Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області правомірно зупинено з 01.03.2023 компенсаційну виплату в розмірі 300 грн.
Враховуючи наведене, суд вказує на те, що у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати компенсаційну виплату до пенсії у сумі 300,00 гривень відповідно до Постанови КМУ 963 слід відмовити.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає частковому задоволенню, з підстав викладених у його мотивувальній частині.
При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) відновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) з 01.01.2023 року нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяС.А. Гебеш