ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
18 вересня 2023 року Справа №160/11731/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В. розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №160/11731/19 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
22 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з заявою, у якій просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 6 грудня 2019 року по справі № 160/11731/19.
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що відповідач судове рішення у справі № 160/11731/19 виконав не в повному обсязі, зокрема, здійснив нарахування пенсії, проте, не здійснив фактичне здійснення пенсії на визначений особою банківський рахунок.
Ухвалою від 11 вересня 2023 року суд заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/11731/19 призначив до розгляду у судовому засіданні на 18 вересня 2022 року о 12:00 год.
Сторони у судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
Оскільки сторони в судове засідання не з'явились, суд вважає за можливе розглянути заяву про встановлення контролю за виконанням судового рішення у даній адміністративній справі в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви по суті, суд виходить з такого.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року у справі № 160/11731/19 позовну заяву ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним рішення головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 321/03-08/2019 від 30.10.2019 року про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 . Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, з врахуванням всього стажу роботи зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацюючих осіб, починаючи з дати звернення - 07.12.2018 року.
Вказане рішення суду набрало законної сили 27 січня 2020 року.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист у справі №160/11731/19.
Представник позивача неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами, у яких просив:
- перерахувати розмір, поновити виплату пенсії з дати припинення з компенсацією втрати частини доходів, виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок відкритий в АТ «ОТПБанк».
Листами Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляло, що механізм виплати пенсій та грошової допомоги одержувачам через поточні рахунки в банках регулюється Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, де зазначено, що заява про виплату пенсії подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України чи органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду України чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам заяви, доводам заявника, викладеним в заяві, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судом встановлено, що на виконання рішення в справі № 160/11731/19 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області призначено пенсію за віком ОСОБА_1 .
Представник позивача вважає, що суб'єкт владних повноважень ухиляється від виконання рішення, створює штучні перепони у виплаті позивачу пенсії через відмову перераховувати пенсію на банківський рахунок позивача. Також зазначає, що виплата пенсії є способом виконання рішення, яка вирішується на підставі спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання рішення суду та не потребує ухвалення окремого судового рішення.
Проте така позиція представника позивача є помилковою.
Підставою для встановлення судового контролю шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - відповідача, не на користь якого ухвалено рішення, подати звіт про виконання судового рішення є доведеність обставин про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання рішення.
В цьому випадку відповідачем рішення суду в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 виконане.
Суд зауважує, що питання способу виплати перерахованої та поновленої пенсії позивачу не було предметом позову, позовна заява не містила таких вимог, судом під час розгляду справи такі вимоги не вирішувались.
Судовим рішенням в цій справі не встановлювався порядок виконання рішення шляхом перерахування пенсії на будь-який банківський рахунок, питання виплати пенсії на визначений позивачем банківський рахунок виникло після ухвалення судового рішення, тому не здійснення суб'єктом владних повноважень - відповідачем перерахування сум пенсії на банківський рахунок не може розглядатися як не виконання судового рішення та як підставу для встановлення судового контролю.
Під час вирішення питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд встановив, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для його (рішення) виконання, а позивачем при зверненні до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення не надано жодних доказів на підтвердження зазначених обставин.
Суд вказує, що Велика Палатою Верховного Суду змінила підхід до застосування судового контролю, що визначений в постанові Пленуму ВАС України від 13.03.2017 року № 3 «Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 КАС України» (на даний час ст. 382 КАС України).
Вищим адміністративним судом України у вказаній постанові Пленуму було установлено, що судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.
Разом з тим Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що відповідні дії може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі (ухвала від 20.06.2018 року справа № 800/592/17).
Також суд на виконання положень ч.5 ст. 242 КАС України врахував правові висновки Верховного Суду, що викладені в постанові від 31.10.2018 року (справа № 704/1547/17) відносно мети судового контролю.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
Так суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому рішення суду може виконуватись як у добровільному, так і у примусовому порядку.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 09.04.2020 року відкрито виконавче провадження № 61759429.
Постановою від 28.05.2020 року виконавчий документ повернуто стягувачу. В обґрунтування прийнятого рішення державним виконавцем зазначено, що відповідно відповіді Головного управління пенсійного фонду України виконання рішення суду було виконано частково. В іншій частині рішення суду не виконано.
Доказів, що державним виконавцем здійснено всі виконавчі дії передбачені Законом України «Про виконавче провадження» задля виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року у справі №160/11731/19 суду не надано.
Слід зазначити, що стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Разом з цим, підставами для їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі.
При цьому, позивач не наводить жодних доказів й достатніх обґрунтувань протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі; не наведено жодних обґрунтувань протиправності рішень, дій або бездіяльності державного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення, ухваленого на користь позивача (рішення суду, яке набрало законної сили тощо).
Суд звертає увагу на те, що згідно із ч. 8 ст.382 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу, якщо заявник не погоджується з діями державного виконавця стосовно здійснення виконавчих дій щодо виконання рішення у примусовому порядку.
З огляду на наведене, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю, відтак, у задоволенні відповідної заяви позивача необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-243, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №160/11731/19 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 19.09.2023 року.
Суддя С.В. Ніколайчук